Kopec benátský

Discussion in 'General Language' started by scrimshaw, Nov 26, 2007.

  1. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Vojta....nikdy jsem neslyšel ten jméno. Moc jej mám rád.
    A tak děkuji moc Vojto za všecny kontrolování.

    Smolař čislo 2 odešel z krmimové boudy, konzerva červu v tuce a ještě si stěžoval. 'Ten chlap je vejvětší zloděj, jakého znám.'
    Smolař čislo 1 si myslel, že jeho je největší kverulant, jaký zná. Kdyby si nemohl na něco stěžovat, byl by velmí nešt'astný muž.
    Čislo 2 pokračoval:, 'A podívej se na červy, jsou téměř mrtvi. Mimochodem, dlužíš mi tři koruny.'
    Moje uší začinali bolet.

    Zadržuj svoje kuně. Máme ještě čes. Neboj se. Nikam se nám neuteče. Bude ti tam, když se tam dostaneme.

    Vláda, která je ochotná vzdat se svobodnosty za bezpečnost, nezasloužuje si žádné z nich.

    Jdi a poušt papirového draka....Go fly a kite(go away)
    Vysuš a odfoukni.(dry up and blow away)..,
    Nechod pryč rozhněvaný, jen jdi pryč..Don't go away mad, just go away.

    On je ten chlap, který má o sobě skutečně přehnané minění. Není schopen míjet zrcadlo aniž by se v něj na sebe podívat. Je tak marný, že si pravděpodobně myslí, že tato pisníčka je o něm.

    Běžel jsem o život, následovali mě temní zloduši, neměl jsem už dech a mohl jsem cítit kolem krku jejich stínové a strašidelné prsty, když jsem se najednou propadl na místě.
    Padl jsem se do takového hlobokého propastu. Hlubeji a hlubeji jsem padl. Hlubější než jsem kdy padl. Díval jsem se na malý kus modré nebe se stal menším a menším a konečně vypadalo jako jen malou tečku.
     
  2. Swordslayer

    Swordslayer Well-Known Member

    *
    thanks, it' my pleasure, anyway; Vojta (Vojtěch) is a Slavic name, it has no foreign alternatives I know of (aside from Wojciech in Polish), so it's quite natural you haven't heard it before :)

    **
    zvedni krovky = "raise your wing-cases (and fly away)"
    jdi mi z očí = get out of my sight
    zmiz, zmizni = clear out
    vypadni, padej = get out of here ("drop out")
    odpal, vystřel = shoot off
    táhni = get lost ("drag")
    mazej, vysmahni = bog off ("butter it", "roast off")
    kliď se = off with you

    ***
    on je marný = he's witless
    marnivý = conceited

    ****
    jak hluboko jsem to klesl; klesl jsem hlouběji, než kdy předtím:
    mostly used figuratively when you've given up your moral determination in favor of some a temporary profit, you've hit the absolute bottom
     
  3. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    ''Pokud nepospícháme, až se tam dostaneme, tam už ještě nebudou.' 'Chlapče, ryby nám neutečou. Ještě tam budou, až se tam dostaneme...'
    'pokud Zdeněk a Pavel všechny z nich nechytí.'
    'Bud zticha, máme všechno, červy, rybářské pruty, svičiny, které nám manželky připravolali, rádio, pokud počasí se proti nám obrátí. Jsme hotovi, pojd'me, den nám utíká.

    Ten chlap je tak marnivý, že se není schopen minout zrcadlo aniž by se do něj na sebe podíval. Myslí si, že je kohouřem korníku.
    Vykračuje si sousedstvím, jako by byl něco zvlaštného.
    Prochází se městem v svého páskovském obleku a snaží se učinit všechny velký dojem.

    Nepočítej svoje kuřata dřiv než se líhnou.

    Hloubějí a hloubějí do propasti jsem padal a tma tam byl druh tmy, jaký jsem nikdy neviděl. Moje vykřiky se ozvali ze zdi propasti a snažil jsem se představit si na to, co mě na spodku čekal. Jaké demóny tam budou moje nesmrtelni společnosti. Vyhledl jsem a díval se na nebi, jak rychle zmizel a napadlo mě, že je pravděpodobně nikdy již neuvidím. Malý kus nebe, co se stává menším a menším, konečně zmizel a byl jsem v tma sám.
     
  4. Swordslayer

    Swordslayer Well-Known Member

    *
    neříkej hop, dokud nepřeskočíš

    **
    vyhlédnout z okna = lean out of window to have a look
    vzhlédnout = glance up

    ***
    konečně = at last, finally, as if you hoped for it to happen and couldn't wait
    nakonec = in the end
     
  5. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Prál jsem si, abych se cestou dolů probudil, ale to se nikdy nestalo a nakonec jsem byl ve tmě sám na spodku propasti. Nemohl vidět nic kvůli strašidelnou temnost ale slyšel jsem zvuky svých nesmrtelných společnosty a netěšil jsem na čas, kdy se mi představí. Vzhledl jsem ale ani spečka nebe tam nebyl. Chtěl jsem uteci, ale neměl jsem nikam uteči.
    Co jsem kdy udělal, abych si zasloužil takový osud?
    A potom jsem z tmy zaslechl hlas.
    'Člověku, vzpomínáte si na noc, kdy jste byl zoufalý a udělal dohodu s d'ablem? No, je čas, abyste musel zaplatit svůj dluh.'
    'Ne, to si nevzpomínám. Myslím si, že jste se zmýlil. Myslíte si, že jsem někým jiným.'
    Hlas z tmy řekl: 'Nikdy se nemýlím, člověku. A vždy budu nakonec mít, co mi patří. Nikdo nikdy neošidí pana podzemě.'
    Zavřel jsem oči a snažil se tam nebýt. Vrátil jsem se do noci, kdy k mne přiblížil d'ablo a řekl mi, že umí opravit všechno. To byl dávno ale vědel jsem někde hluboko uvnítř, že se jednoho dne vrátí. Tohle je můj obávaný den zůčtování.
     
  6. Swordslayer

    Swordslayer Well-Known Member

    *
    špetka soli = a pinch of salt

    **
    napravit něco = set sth. right
    opravit něco = repair sth.
    that said, by ranting umím opravit všechno, the devil would boast he's a great repair technician
     
  7. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Ve snu jsem se pohyboval zpět do času, do doby, když se první primitivní lidé procházeli africkým stepem a následoval jsem skupinu lidí jak se snažila najít maso. Nemohli mě vidět ale byl jsem tam mezi nami, jako nevidítený duch jsem šel v jejich stopách. Byli mali a byli pokryté vlasem ale bez pochyby byli moje předkyi .Procházeli svislé a kračeli jiště jako si nějak už uvědomovali, že jednoho dne budou panovat nad celým zemem. Hledali zbytky mrtvých zvířat. Museli ale být pořád ostražitý kvůli stále přitomým dravcům.
    Přežití bylo celodenní zaměstnání. Život byl tvrdý a jen ty nejsilnější přežili.

    V tmě jsem se marně snažil předvědčit d'ábla, že se zmýlil, že si mně s někým plete, ale věděl, že jsem mu neříkal pravdu.
    Jak bych mohl být tak hloupý, abych s něm udělal dohodu?
    Můj nejhorší noční můra se právě přede mnou stává živým.
    Neviděl jsem pána podsvětí ale slyšel jeho hrůzostrašný hlas a bál jsem se moc.
     
  8. Swordslayer

    Swordslayer Well-Known Member

    *
    vlasy = hair (only the hair growing on your head)
    chlupy = hairs or hair in the sense of e.g. armpit hair
    srst = animal hair

    **
    This doesn't fit the context well, I'd say it's contradictory to the rest of the paragraph.

    Jak bych mohl být tak hloupý, abych s ním uzavřel dohodu? = How could I possibly be so stupid as to make a deal with him?

    Jak jsem mohl být tak hloupý, že jsem s ním uzavřel dohodu? = How could I have been so stupid to make a deal with him?
     
  9. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Tohle je zajímavé, Vojto.
    Jak jsem mohl být tak hloupý ( v tu noc dávno, kdy jsem byl zoufalý), že jsem s d'áblem zavřel dohodu.....How could I have been so stupid as to make a pact with the devil.
    Každý ví, že zavřít dohodu s d'áblem je jako prosit o nesmrtelné trest.
    D'ábel je ten veliký podvodník.

    Díval jsem se na své předky, tu skupinu malých primatů, pokryti černými srstí, šli vzpřimejně v africké stepi. I když kračovali jiště, také se rozhližděli kvůli všudypřitomý dravcům.
    Jednoho dne budou asi panovat nad celým světem, ale ted' jsou ještě jen část potravního řetěži.

    Snažil jsem se stvořit nástroj, které mě dovolil pohybovat se proti proudu času. Vzdal jsem se ale, když jsem se uvedomil, že to je nemožné. myšlenku
     
  10. Swordslayer

    Swordslayer Well-Known Member

    *
    btw. seeing this, I couldn't avoid mentioning another version of the phrase, paktovat (se) s ďáblem (to pact with the devil), which is now often used with other objects as well:

    paktovat (se) s někým = to collaborate with someone undesirable, often with the vision of prospect; used when accusing someone of wrongdoing

    Místní starosta se, jak je nám všem známo, paktoval s mafií.
     
  11. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Nerad slyším, že starosta paktoval s mafií. To je škoda.(Neboj se. vím, že to není pravda, aspoň to doufám.)
    Celý svět se valí dolů. Nic není jak jednou byl.
    Mafia se paktoval s d'áblem dávno ale oni nejsou jedini.
    Aby zlo zvítězilo, dobro musí jen mlčet.
    Je jen velmi tenká řadka mezi civilizací a anarchií.

    Jednoho dne narazí na svůj věčný trest.
     
  12. Swordslayer

    Swordslayer Well-Known Member

     
  13. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Myslíš si, že on má jakoukoliv myšlenku na druh chlapu, který ho následuje? Je to samotné dáblo. Je vtělené zlo a nebude spokojené dokud nedostá co chce.
    Kdybych byl něm, byl bych utéci a nikdy bych se neohlédl.

    Seděl na druhé straně stoli a díval se na mě. Neříkal nic, jen se na mě díval.
    Nikdy jsem ho předtím uviděl ale věděl jsem, že se dívám na úplné zlo.
    Jeho oči vypadali mrtvé, jako by za nimi nebyl žádné duše.

    Dělej jak říkám, nedělej jak dělám. Nejdi v mých stopách.

    Tuhle pisníčku jsem na konci dobrého filmu zaslechl.
    Byla zpívaná pomalu, téměř jako žalozpěv.

    Mám rád hudbu.
    a miluji,
    je v káždé pisničce smutnost,
    přijemná smutnost
    nám dává vědět,
    že příliš dobro
    je špatné
    pro snažící se srdce.

    Nic není jak bývalo. Všechno se změnilo. Místo, které jsem tehdy věděl, ted' existuje jen ve vzpomince.
    Nikdy nemůže zadržet kola prostopu.
    Ulice kde jsem se procházel jako ditě, ted' jsou jen vzpominky.
    Tam jsou ted' jen vysoké budovy.
     
  14. Swordslayer

    Swordslayer Well-Known Member

     
  15. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Pokrok se nikdy nezastaví. Je to houževnaté. Bud' z jeho cesty ustoupíš nebo budeš krutě přejití.

    Pisníčka
    Hej, farmáři, odlož'te DDT,
    zabíje to všechny ptáky a včely.
    Vydlážili raj a tam postavili parkovišti.

    Jakmile vešel do hospody, věděl jsem, že byl ztělesněné zlo.
    Rozhlédl se kolem místností a řekl něco výčepní. Viděl jsem, že se Petr cítil neklidně.
    Vstal jsem a přiblížil jsem k pultu.
    Řekl jsem: ˇJe tady problém, pane?'
    'Měl byste se hledat svého.'
    'To je co dělám.'
    Viděl jsem, že pod kabátem měl zbraň. Ale už jsem viděl mnoho zbraně.
    Jde o to, kdo je nejsebejístý a věděl jsem, že on byl jen další rvác, a všichni rváci jsou hluboko uvnítř jen zbabělcy.
    'Navrhuji, že hned odejdete. Tohle není místo, co hledáte.'
    D'ábel opustil naše vesnice a nikdy jíž ho neuviděli.
     
  16. Swordslayer

    Swordslayer Well-Known Member

    *
    ta výčepní: řekl něco výčepní = he told something to the barmaid
    ten výčepní: řekl něco výčepnímu = he told something to the barman
     
  17. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Kdybych byl tebou, opustil bych město hned a neohlédl bych se zpátky.
    Mám pocit, že nemáš žádné tušení, co za chlapa tě pronásleduje.
    Je ztělesěním zla a on nemá zajem, na koho šlapá nebo horší.
    Nezastaví se pro nic.
    Vím, že to jde protí tvé povahu ale musíš pochopit, že tohle je obluda.
    Nebyla by to ostuda, kdybys utekl. Spíš by byla moudrost.
    Dovol, abychom ho zlikvidovali.
    On je druh, který zastřelí dřív a odloží otazky pozdějí.
    Žije v jiném světě než tvoje svět. On nemá svědomí.
    Jeho duše je tak černé jak noc. Víme jak se musíme zacházet s jim.
    Zmiz bratřičko. To je rada maminky také. Nebud' hloupý.
    Můžeš se vrátit, když je tady zas v bezpečí.
     
  18. Swordslayer

    Swordslayer Well-Known Member

    *
    On je z lidí, kteří nejdřív střílí a pak až se ptají.
     
  19. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    On je z lidí, kteří nemají svědomí. Neví co znamená cest. Vyplížil se z jiné zlé světě. Můžeš se vrátit až tady bude bezpečno, ale nejdřív. Víme jak s jeho odrůdou zacházet. Spíš by tě zastřelil do zady než se dokonce i na tebe podívat...He'd just as soon shoot you in the back than even look at you. Nevíš, co za chlapa je.
    Zastřelí nejdřív a pak až se zeptá.
    Moje přátelé a já víme, jak s nim zacházet ale pokud tady zůstáš, budeš jen rozptýlení, a rozptýlení nepotřebujeme.
    Viděli jsme obludy jako je on předtím. Myslí si, že vlastní svět a že, všichni se ho obává. Nepopřím, že tohle je bezpečná hra ale je to hra, kterou známe dobře. On není první chlap, který si myslí, že mu svět dluží všechno.
    Prodal své duše d'áblu dávno. Myslí si, že on je chlavoun, ale víme, co dělat se chlavouny.
    Naslechni mým slovům, bratřičko, a slovům tvé vlastní maminky.
    Zmiz z města na chvíli. Až se vrátíš, všechno bude zas v pořádku.
    Nevím, co má proti tobě, ale to není důležité. Jako Paris z Trojy, budeme tě ochránit az do smrtě.
     
  20. Swordslayer

    Swordslayer Well-Known Member

     

Share This Page