more on se and si

Discussion in 'Grammar & Pronunciation' started by scrimshaw, Jun 24, 2007.

  1. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Dějiny Spojených států jsou o mnoho kratší než dlouhé dějiny Evropy.

    Promýšlel jsem to celou noc a změnil jsem nazor. Po zrálém uvažení tam nepůjdu. Vzpomínám si dobře na co se dělo naposledy, když jsem tam přišel a bylo to uplné disastre. Tak si nechci zopakovat to chybu.
    Dej sám sebe v mé kůži a pochopíš proč odmítám jít.
    Udělal jsem ze sobě vola jednou. To zas neudělám.

    Jde proti příroženosti lva si lehnout v klidu s beránkem. Možná to vysvětlí proc když se učíme o dějinéch člověku, učíme se o dlouhém sledu válek.
    Každy chci být na vrcholu.
    Říše vzestoupají a padají. Nikdo nežije na vrcholu navěky.

    Něco jiného si na to můžu myslet... To pokus byl disastre.
    Je to další věc, na kterou mohu myslet.

    Naložíme bez litost těm, kteří se nabídnou odložit své zbraně.
    Tak považujte za možnost, když vam stále zbyvá čas.
    Už byl tady dnes rozlitý dost krev. Naložte zbraně a mohou se vrátit domů.

    Bible říká, naložte své břemena, ti, kteří jsou těžce naložené.

    Se čeplem v zádech, přinutili, abych šel do prkně.
    Jak se jsem sem kdy dostal, myslel jsem si. Žil jsem moje nejhorší noční můru.
     
  2. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

     
  3. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Odmítl jsem to udělat, protože šel proti všem v čem věřím.
    Kdybch to udělal, choval bych se proti mé přirozeností a to neudělám.
    Nestanu se někým, kterého nejsem, jen protože to každý jiného je ochotni udělat. Nejraději bych byl kým, kdo jsem a žil s čistým svědomí.
    Jít s nimi by bylo jak prodat svým srdci čertu.
    Neudělám ze sebe jejích vola. Nehraji jejích zlou hru.
    Kdybych je následoval, nikdy bych se sebou mohl spát.
    Budou jednoho dne potrestani.
    Doufám, že brzy přidou k rozomu. Jinak jim jejích svědomí nikdy nedá pokoj. Snažil jsem se je přesvědčit, že to bude nejhorší chyba jejích života ale nechtěli mě slyšet.
    Dokonce i se noži v zádách bych odmitl.
    Šakespeare jednou řekl, předevšem, bud' k sobě věrný. Od doby, jdyž jsen ta slova poprvé četl, řekl jsem si, ano, to je něco, v čem mohu věřit.
    A nikdy jsem z té cesty zbloudil. A nezačnu ted'.

    Představ si v kuže někoho jiného, potom, a jen potom, uvěříš proč dělají, co dělají. Sejdi někde z věž z slonoviny. Potom můžeš vidět jak zbytek světa žijí.
     
  4. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Naložíme s milosrdentsví s těmi, kteří ochotně složí své zbraně.
    Nejraději bych viděl, aby všichni tohohle den prožil.
    Už bylo rozlito dost krve.
    Válka není hezká věc.

    Robert E. Lee, veditele jižní armády v americké občanské válce, když se na boj díval, řekl tohle....Je to dobré, že válka je tak hrozná, jinak bychom ji příliš moc měli radi.
     
  5. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

    *
    věřit v něco, v někoho (accusative)
    **
    buď sám sobě věrný
     
  6. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

     
  7. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Ahoj Karle
    Vyprávím ti příběh, který se mi jednou, dávno, stalo. Prosím tě ale, nesoud mě krutě. Bylo to nejlepší dob a současně nejhorší dob. Svět se v té doby měnil a, aby někdo přežil, je nutné, že se naučili změnit s něm.
    Byl jsem tehdy přítel královské hodnosti a revoluce byl ve vzduchu.
    Snažil jsem se je upozornit, že se svět mění a obyčejné lidé se zlobí, protože nemají dost aby snědl.
    Nechtěli to slyšet. Pokračovali žít ve své věži z slonoviny.
    Řekl jsem je, snažte se představit si sebe v jejích kůži. Co byste udělali, kdybyste neměli jidlo na stole?
    Byli tehdy slepi a neviděli blíží se bouři.
    Konečně si uvědomili to, co se dělo ale příliš pozdě.
    Pokusili se uteči před Parižem ale lidé je zachytili dřív, než přejeli hranici.
    Zajímáš se asi to, co byl můj osud. Viděl jsem blíží se katastrofu předem a využil jsem přiležitost uteči, kdy jsem ji viděl.
    Myslíš si asi právě ted', že jsem zbabělcem a asi máš pravdu, ale odmítl jsem potopit s jejích potápějící se lod', protože odmítli sejít z své domečku hrajících karet.

    Jednou jsem i slyšel královnu jak říká, po tom, že někdo jí řekl, že lidové masy mají hlady, no, at' jí dort. Nikdy jsem neviděl tak domýšlivost.
    Musel jsem být k sobě upřimný. Odmítl jsem zaměřit zbraň na hladové lidí. Řekni mi, co bys udělal ty, kdybys byl tehdy v mé kůži?
    Mám pocit, že bys udělal stejně jako já.
     
  8. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

    *
    this is a general remark:
    instead of using "pokračovali žít", "pokračovali dělat"
    use "(na)dále žili", "(na)dále dělali"
    pokračovali + <infinitive>
    dále + <perfect>
     
  9. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Děkuji za tip.
    Nadále žili se svými hlavami v písku. Tak slepi jako netopyry. Někteří prostě nechci vidět, co se stává přimo před nimi.
    Nejslepější ze všech, je on, který odmítá vidět.
    Utekl jsem když jsem viděl svoje šance. Nechal jsem vládu teroru za sebou. Kdybys tam byli, udělal bys totéž co já.

    Pěkný ořech pro tebe.

    Tohle krátký příběh je celá obdoba. Nic není jak to vypadá na hrdině.
    Jsem zvědavý jestli umíš zjistit zamýšlený význam.

    M je bohatý lakomec, který, v životě, nikdy nerozdává své poklad. Ve svůj závět' ale odkázá svůj poklad svým synům M1 y M2, s podmínkou, že dají komunitě malý kus, méně než jedna tisícina celého velkostatku.
    Synové mají dohromadě trochu méně než to, co měl otec, ale to, co dali
    komunitě, avšak je to relativně malý, je stále tak obrovskě veliké, že je v něm velká hrozba zla.
    Odvrátit tu hruzbu se stalo jedným z nejnaléhavějších problemů našého času.

    Co je 'M'?
    Musíš skutečně použit představivost.
     
  10. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

    *
    velkostatek = manor (agricultural)
     
  11. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Sluncí král, Louis šestnácté, a jeho královna nebyli schopni vidět blížící se bouře a proto, zaplatili za to svým životu. Byli odsouzené k smrtí svým neloajálním přislušníkům.
    Vláda teroru ale brzy začal jíst jeho vlastní ditě.
    Nikdo v té krvavé době nebyl v bezpeční.
    Ta neovladatelná občanská vláda pustila na evropu další velitel s svými velikými ctižádostimi.
    Ten malý velitel měl sny dobytí celou evropu.
    Ale našel své osudu na malém ostrově v Atlantice víc než dva tisíce kilometry od nejblizšího země.

    Tohle podobenství je bez vodítka nerozpustné. Je to skutečný tvrdý ořech.
    Nezapomeň ale, není nic v něj, které je, jak to poprvé vypadá.
    Nyní, když na to myslím, asi bylo to příliš těšké. Jsem si jistý, že bych to nikdy nevyřešil já.

    Bohatý lakomec nechtěl rozdat své poklad ale na konec musel.(he had to)
    Zamýšlený význám je zakrytý v husté mlze.
    Asi je to jak řekl Winston Churchill, když mluvil o Rusu. Je to hádanka, obalená v záhadě, uvnitř tajemství.(he said 'enigma')

    Vodítky....Dostal jsem jej z knihy, co se jmenuje 'Fysika, Hvězdářství a Matematika'.
    A také....Ve Švýcarsce je nové projekt, který vzruší svět fysik.

    Myslím si, že jsem ted' odhalila hádanku.
     
  12. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

     
  13. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Nasdar Karle, sestra je tady na navštěvu od Filadelfii.
    Je to období Ježišku, Svatého Mikuláša a dědy Mraza.
    Št'astných dětat, zelených zasněžených stromečky a sněhuklaků.
    Vanočních přiběhů a snů cukrových švestek. Sáně ve vzduchu a letajících sobů. Svatý Mikuláš už sepsal tohle, které děti jsou hodné a které jsou nezbedy, a kontroloval svůj seznam dvakrát.
    Svatý Mikuláš a své činné skřítce si na severním pólu připravi na cestu kolem světa na Štědrý večer.
    Je to pořád kouzelná noc. Nikdy mě nezklamá.

    No, nějak se ti podařilo vyřešit můj neřešitelnou hádanku i když nebyl v něm nic, co by bylo takové, jak to napoprvé vypadalo.
    Otevřel jsi neotevřený ořech.
    Lakomý atom nikdy nechce rozdat své skrýté energie ale když štěpí, ano, ohromné energie je uvolněné.
    Ve Švýcarsku vědci a fyziki se snaží zjistit to, co je uvnitř ten nepochopitelný kus komického kouzlu.
    Časem se mi zdá, že moc bude odhalené ale ne všechny.

    Zdalipak je možné dát džína zpět do láhvu.
    Doufám, že člověk nezasí semena svého vlastního zníčení.
    Mysl člověku má nenasytný žízeň pro znalost.
     
  14. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

     
  15. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Ahoj :D a přeji ti vesele Štědrý večer u tebe v Praze s jejimi uličkami zasýpané bílý sníh. Kde si děti hrají a jedou saněmi pod krásnou jasnou modrou oblohou. Jedou do chráme páne a já bych jel s nimi, kdyby tam byl. Je slyšet hezké, bim, bam, bim, bam, kostelních zvonků.
    Děda Mráz létá oblohou někdy nad Prahou tažený sedm sobů a prední má jasný červený nos. Jeho sáně je plná darky pro všechny děti světa. Sepsal svůj seznam, zkontroloval jej nejmeně dvakrát a dobře ví, které děti bylo během letu nezbedy nebo hodné.
    Je to období rozdávání.
    Velkým veselem hlasem říká, 'Vesele Vánoce všem a všem přejí dobrou noc.'

    cukrové švěstky....sugar plums?
    Někdo jednou napsal píseň....Tanec skřítků cukrových švěstek.
    Myslím si, že byl to Rus.
    Dance of the sugar plum fairies.

    Postavil bych sněhuláka ale bohužel tady na Floridě to je nemožné, když je vidět za okny ani jednu vločku.
    Stačí to, aby plakal i zarostlý muž. Srdce jímá nostalgie z dnů, když byl mladý. Ale každé Vánoce nese nové hezké vzpomínky.

    Štěpený atom musí, ačkoli neochotně, rozdávat svůj poklad.
    Raději by nerozdával své energie. Je lakomec. Ale chytrý mysl člověku mu chce ukrást jeho energii.

    Nemáme nikoho, komu můžeme to mít za zle kromě toho krutého vrtošivého větru.

    Svátá noc, hvězdy se jasně rozzáří a je v země klid Ježíška.
     
  16. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

    *
    Letos byl Štědrý den (24.12.) na blátě, ale zítra snad bude sněžit. 8)
    Přeji taky hezké prožití vánočních svátků v rodinném kruhu.
    **
    Vánoce - plural
     
  17. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Tak na hezké Vánoční den na Floridě, s jejimi uličkami nezasypanými bílým sněhem, vám přejeme Veselé Vánoce v št'astném rodiném kruhu.
    Rodiná kočka se z jeji bidélka na police dívá na veselý zvyk a pes pod stolem mává ocasem. Určitě je tam pod stromečkem něco pro něho.
    Jen musí být trpělivý. Ostře se dívá na mimino, které jí sušenky.
    Děda spí ve své oblíbené křidle. Venku je děda Mráz někde na cestu.

    Každé Vánoce přinášejí s nimi krásné nové vzpomínky.
    Rodina, jidlo, darky, pisníčky, sušenky, kandované ovoce a smích.
    Podle mě, každá noc má být Vánoce.

    Cukrové švestky, nevím co jsou také. Jediné místo, kde jsem jej slyšel, je v této písni napsaná Čajkovskijem.

    Pokud chytrá mysl člověka otevří příliš mnoho tajemství, které má zůstat tajemství, asi nechtěná džina bude uvolněná na svět a at' se budeme snažit jak se budeme snažit, nebudeme moci ji dát zpět do láhve.
    Časem bude hodné objeveno ale doufám, že ne všechno bude objeveno.
    Život má uchovat některé z své tajemství.

    Neodkádej na zítra, co múžeš udělat dnes..
    Tak je-li dnešní ráno sníh v zahradě, tohle je dnes, abys postavil sněhuláka.
    Nedovol, aby sníh tal. Budeš to litovat. Místo toho, pochop dne.
     
  18. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

    *
    bidélko, bidýlko - for birds only
    **
    "děda Mráz" is Russian import, not a Czech tradition 8)
    *** we usually speak about a ginn (not ginna) only, but in Islamic literature both ginn and ginna exist
     
  19. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Sněžil v Praze na Vánoční den?:D
    Každý má v srdci tajemství, které chce uchovat jen pro sebe.
    Někteřé tajemství bychom raději nesdělit s ostatními.
    Někteří jsou pohodlnější sdělini své tajemství než ostatní lidé.
    Podle mě, některé tajemství by měli zůstat tajemstvími,
    Ti jiní mohou sdělit všechny své tajemství jestli chtějí ale já, já bych radějí neodhalil všechno, co v srdce je.
    Nikdo neví, jaké tajemství se skrývají v srdce muži.
    To ví jen Bůh.

    Ze svého místečka na ledničce rodinná kočka se dívá spatra na nás jak vaříme večeři. Leží tam jako socha ale své očí nás ostře sledují.
    Co se děje v hlavě té kočky? Někdy si myslíme, že se chová jako velmi moudré duše.
    Klidná voda se hluboce pohybuje.....Still waters run deep.
    Spolehlivý pes, to je zato jiná věc. Pořád nás chce potěšit. Chce pozornost a je nejšt'astnější, když pro nás něco dělá.
    Využijme dny.
    Má doma své práci. Ráno otvírám dveře a on běhá ven, aby přinesl denní tisk. Když jsme pryč je hlidák.
    Má dlouhé dny. Budí se dřív než my a chodí spát po nás.

    Kdyby se nám nelíbilo, co je vypuštěná od láhvi, bude to možné je do ni dát zpět? Zdalipak je to dobrý nebo zlý džin.
    Aby svět dal džin zpět do láhvi, musíme moct otočit rukou hodinky a to nikdo neumí. Tak s džinem musíme žit a doufejme se nám podařilo přežit.
    To dějiny ale ještě nenjsou napsané.
     
  20. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

    *
    24.12. Štědrý den
    25.12. 1. svátek vánoční (Hod boží)
    26.12. 2. svátek vánoční (Štěpán)
    **
    or "neměli sdílet" ?
    ***
    or "sleduje nás svýma očima"
    ****
    vrátit ručičky hodin zpět
     

Share This Page