more on se and si

Discussion in 'Grammar & Pronunciation' started by scrimshaw, Jun 24, 2007.

  1. Swordslayer

    Swordslayer Well-Known Member

    *
    přechod (pro chodce) = crosswalk

    **
    trochu meditovat ~ zameditovat si
    bude mít čas zameditovat si tam nad svou svéhlavostí
     
  2. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Šel jsem přechodem k domovu svých předků. Je to dlouhý přechod, ale je řovné a úzké. Je to pěkný přechod, čistý a nový. Po zralém uvážení, není to ani vůbec jako přechod, spíš je to dlažená cesta. Trochu, pokud by si někdo použíl své představy, vypadá jako starou římskou cestu. Z doby, když majestátní římské armády pochovali sem a tam, po slavné říse.
    Velké stromy jsou na oba strany cesty a vrhají na cestující krásně chladný stín. Poslouchám-li ostře, mohu slyšet ritmycké kroky římských vojáků.

    Díval jsem se do břicha podivného zvíře a zeptal jsem se muž, který pišně vedle něho stál:
    ´A co to je?'
    'To, pane je čtyři taktni výbušný motor a brzy nahradí koně.'
    Podíval jsem se na něho, jako kdybych byl blázen.
    ´A co mu dáte k jidlo?'
    'Aby fungoval, potřebuje to jen benzín. Věřte mi, pane. Auta patři tomu buducnost.'
    Pozoroval jsem ošklivou hlučnou obludu jak vykašlal velké mraky černého dýmu. Měl jsem pocit, že málem vybuchne a nechtěl jsem tu být v okamžiku, kdy se to stane.
    Jak jsem se z hrozící pohromu odstranil, myslel jsem si, že si může svá auta nechat.
    Pokud auta patří budoucnosti, raději bych zůstal v minulosti..
     
  3. Swordslayer

    Swordslayer Well-Known Member

    *
    každou chvíli = any time now

    **
    auta patří budoucnosti is not really wrong, but the meaning is slightly different; by saying that you indicate that it's a thing which only (distant) future may make use of, whereas autům patří budoucnost/auta, těm patří budoucnost suggests that it will not actually take a long time and they will "conquer" the world; similarly parní lokomotivy patří minulosti/parní lokomotivy jsou věcí minulosti implies that nowadays there's no real use for such things; parním lokomotivám patří minulost doesn't make sense
     
  4. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Dnes je šedesátpatý výročí toho, spojenečný vpád na Normandy.
    Bylo to začátek konce Třetího Reichu.
    Svět dluží moc těmi, kteří tam byli v tom osudovém dne.

    Jel jsem na kole po přechodu až k rohu a tam jsem počkal dokud semafora nebyla zelena. Přejel jsem ulici a jel jsem štantně svou, když jsem slyšel někoho, kdo vyvolával můj jméno.
    Otočil jsem se a viděl Janu jak stála před obchodem. Hujá! Kam jedeš? Počkej, pojedu s tebou.
    'Dobrý den, Jano, co děláš?'
    'Nic moc, měla jsem zižeň a tak jsem zašla do obchodu. Koupila jsem si nové nápoj. Znáš jej? Prý je to dobré. A tak řekni mi, kam jedeš? Mohu jet s tebou?'
    'Proč ne. Těším se na spolčnost. Jedu na antikvariát. Je tam kniha, kterou si chci koupit.'
    'Jaká kniha?'
    'Stará a vzačná.'

    Je to letní dovolené.
    žádný dalši práce pro mne.

    Stál jsem tam a díval jsem se dolů do propastu. Cítil jsem se jak jsem se vrávolával na kraj reality, a nechtěl jsem z něj spadnout.

    Už je mi čtyřiset a pět a ještě se snažím vylézt na velké kopce naděje, tam je můj cíl. Kdybych se tam jen mohl nějak dostat, všechno budu v pořádku.. Nevím zda se tam kdy dostanu, ale musím se aspoň snažit.

    Letajícím talířím patří dáleké budoucnost.
     
  5. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

    *
    šedesáté páté = pětašedesáté
    **
    v ten osudový den = toho osudového dne = (v tom osudovém dni)
    ***
    mám rád společnost
    ****
    mají tam knihu
     
  6. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Včera byl pětašedesáté vyručí spojenečkého invaze do Normandie. Tisíce spojeni vojáci přeplouli Kanál la Manchi a připlouli na severní pobřehu Francie. Ten krvavý, ale úspěšný boj byl začátek konce nenáviděné Třetí Říše.

    Jel jsem na kole k antivariát, abych si koupil starou, vzácnou knihu.
    Majitel antikvariátu mi ráno zavolal a řekl mi, že kniha, kterou jsem objednal, konečně přišla. Je jí víc než pět sto let. Zaplatím za ni podklad, ale je to něco, co jsem dlouho chtěl. Bude to hezký dodatek k mé sbírku.
    Rád sbírám staré věci. Čím starší, tím líp.

    Na okraji reality muž stál. Díval se dolů do propasti a cítil se jako by málem ztratil rovnováhu. Zeptal se sám sebe, jak jsem se sem dostal?

    V nemoc daleké budoucnosti člověk bude šlapat na Mars. Už jsou tam pár umělých strojů. Čekají tam dokud svých tvůrce nepřiletali.
     
  7. wer

    wer Well-Known Member

    invaze do Normandie = invasion into Normandy (Normandy is the objective of the invasion)

    invaze v Normandii = invasion in/of Normandy (Normandy is the place of the invasion)


    The most common Czech terms for this invasion are:

      (spojenecká) invaze v Normandii

      (spojenecké) vylodění v Normandii (vylodění = debarkation, landing)

      bitva o Normandii

    It is redundant to use twice the same verb with different prefixes:

      přepluli kanál k pobřeží
      připluli (přes kanál) k pobřeží

    It is unusual to use this construction for inanimate subjects, better wording for things:

      Je více než pět set let stará.

    ne moc = not very
    nemoc = disease, illness, sickness

    better style:

    v nepříliš vzdálené budoucnosti
    v nedaleké budoucnosti

     
  8. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Díky, Were To mi pomáhá moc.
    Předvčerejšek bylo vyřučí pětašedesáté spojencké vylodění v Normadii. Od toho malého kus země, spojenci vojáci pochodovali přes Evropu do srdce Třetí říše.

    Lamanšský průliv zachranil Anglii před Německou invaze, ale nebyla schopna zachranit Třetí říši před spojeneckou invaze.
    Severní pobřeh Francie byla první část Evropy osvobozená spojenckými vojáky.
    Tisíce vojáků umřeli v ten osudový den.
    Umřeli, aby ostatní mohli žít v klidu. Dali za svobodu všechno.

    Spletený muž se cítil jako by stál na okraji reality. Co je a co není
    přelud?, ptal se sám sebe. On neměl odpověd'. Kdo mezi námi jej opravdu má?

    Pár osamělých umělých strojů na Marsu trpělivě čekají na návrat jejích tvůrci. Mám pocit, že v nepříliš vzdálené budoucnosti člověk se s nimi zas spojí.
     
  9. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

    *
    subject - tisíce (vojáků)
    **
    (vojáci) umřeli
    (tisíce vojáků) umřely
    Czech is more (grammatically) formal than English here
    ***
    odpověď - feminine
    ****
    subject - pár (strojů)
    see **
     
  10. wer

    wer Well-Known Member

    To teda nebyla! :D
     
  11. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    A tak zmataný americký chlap se musí potom zeptat, pokud severní Francie nebyl první kus země v Evropě osvobozené spojeneckými vojáky, co byl to první? Líbí se mi moc dějiny, ale dobře vím, že nejsem nejlepším dějepiscem.
    A nebojím se vůbec, že bych to přiznal. Pravě naopak, vítám každou přiležitost, abych se naučil něco nového. A hloupý já, vidím ted', že máš pravdu. V desátý Červenu v roce devatenáct set čtyřicet tři napadli spojenečti vojáci na podbřišek Třetí Říše v ostrovu Sicily.
    Každý dějepisec to má vidět. Zas ukazuji svoje neznalost. :oops:
    Před třetími dny byl výročí pětašedesáté spojenecké invaze v Normandii.


    Zmataný muž, který se citil jako by stál osamělý na okraji reality, díval se dolů do propasti. Vítr vál silně a zdálo se mu, že už neovládal svůj vlastní osud.

    Umělé stroji čekají na přichod těch, kteří je vytvořili. Jednoho dne v ne příliš vzdálené budoucnosti se s nimi jejich tvůrci setkali. Čekají tam trpělivě jako by jim čas nebyl nic. Věčnost je jim jen dalši slovo.
     
  12. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

    *
    jako by pro ně čas nic neznamenal
     
  13. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Ahoj, Karle, ze sluneční a horké Floridy.
    Zmatený chlap se nebál přiznat, že nevěděl všechno.
    Cestoval celým světem a hledal vysoko a nízko i pod každým kamenem, a ještě nikdy se nepotkal nikoho, kdo ví všechno. To je důvod, proč, když se mylí, je schopen sebrat se a jít dál.
    Někdy není to přesně snadné, ale ví, že se pokud někdo chcí někam dostat v životě, je to důležitý, aby někdo uměl poučit ze svých chyb. Každý pád je jako další otevřené dveře.
    Každý dělá chyby. Nejdůležitější je, co se z těch chyb učíme.

    Šestého června byl pětašedesáté výročí invaze v Normandie.
    Spojenci se dostáhal do břicha zvířete a odtrhnul mu duše.
    Od té doby, dokonce i Hitlerovi nejspolehlivi vedouci byli schopni čist to, co už bylo napsáno na štěni. I když nebyli dost odvažnější, aby to přiznali veřejně. Bojovali dál proti nezastavitelnému přílivu.
    Spojeni se blížili z jihu, z západu a z vychodu. Dny tísice léta trvajícího Třetího říše už byli sečtené.
    Vzestup a pád Třetího říše byla ošklivá kapitula v dějiných lidskosti.

    Nenávist ale není mrtvý.
    Muž, před pár dni, vyšel do Židovské muzea v Washington, D.C. a zastřel hlídača. Chtěl zabit víc, ale on byl střelený. Je mu víc než osmdesát let.
    Jaké zlo se skrývá v srdce muže? To nikdo opravdu neví.
     
  14. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

    *
    nepotkal nikoho = nesetkal se s nikým
    **
    "říše" is feminine
    ***
    nenávist - feminine
    ****
    zastřelen - shot down (and dead)
    postřelen - shot, alive
    *****
    v srdci toho muže - about a specific man
    v srdci člověka - general statement
     
  15. bibax

    bibax Well-Known Member

    Desátého června to tedy nebylo. Dostaneš ještě jednu příležitost. Do konce školního roku zbývají už jen 2 týdny, tak se vzpamatuj, ať se nemusíš o prázdninách učit na reparát z dějepisu! :)

    Cožpak každý americký chlap, který byl v armádě, nezná Hellerův román Catch 22, příběh Yossariana, který se odehrává u italských břehů v roce 1943.
     
  16. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Ještě si mýlím? A jen dostanu jednu přiležitost. Bojím se, že zkoušku neudělám. Je jásné, že dějepiscem nejsem. Musím se s prázdinou rozloučit.
    Letní škola je v mé budoucnosti.

    Chtěl jsem přečist knihu 'Vzestup a pád Římšké Říše', ale byla tak dlouho, že mě zastrašila, a tak jsem se vzdál myšlenku.

    Catch 22, to jsem nikdy nečetl, ale o ni vím trochu.
    Catch 22...Situace, v které nevadí, co dělá někdo, cokoli, co dělá vede k špatným výsledkem. Nejsou žadné dobré přiležitosti.

    Jel jsem tunelem a snažil jsem se číst, co byl napsáno na stěně, ale nemohl jsem, protože vlak jel tak rychle.

    Moje nejspolehlivější velitele se mi bojí říci pravdu, protože ví, že nechci slyšet pravdu. Jen chci slyšet dobré noviny.
    Jedno slovo od mě a budou posláné do jejích smrt'.
    Nenávidím všechno a nemám svědomí, ale líbí se mi můj pes.
    Nesnaž se vydat se do mého myslu. Je to ošklivé místo.
    ........

    Text z filmu, který jsem před pár dnů viděl.

    A co budeš dělat ted'?
    Udělám, co nejlepší dělám. Zabím všechny z nich. Nebudu si moci odpočinout dokud ještě žijí.
    Neznáš svět, odkud jsem odešel. Žijeme pod kodem oko za oko.
    Přeji si, abych byl schopen žít ve tvém světě, ale neumím.
    Doufám, že rozumíš. To jsem já, kdo má vinu na to, co se stálo.
    Nemohu čekat na zákon. Zákon je nikdy nechytí.
    Pomsta je jídlo, které je nejlepší, kdyz je obsloužené studené.

    Más potom moje požehnání. At' zaplatí za věc, kterou udělali.

    Navrhují, že se s bohem ted' usmíříš, moje příteli. Chystej se rozloučit s tímhle životem.
     
  17. Swordslayer

    Swordslayer Well-Known Member

    *
    (pořád) ještě se mýlím? – am I still wrong?
    zase se mýlím? – am I wrong again?

    **
    pro letošní prázdniny je mým (hořkým) údělem letní škola

    ***
    mám rád svého psa – I like my dog
    líbí se mi – I like the way he looks (depending on the situation it could also be I like the way he behaves etc.)

    ****
    žijeme v duchu hesla oko za oko

    *****
    obsluhovat zákazníka × podávat jídlo
    the food is being served = jídlo je podáváno
    a customer has been served poorly = zákazník byl obsloužen nekvalitně
    a customer received poor service = zákazníkovi se dostalo nekvalitní obsluhy
    help yourself – posluž si/obsluž se sám
    help-yourself bar – samoobslužný bar
    self-service tap – samoobslužný pivní výčep

    ******
    připrav se na rozloučení se životem/připrav se na smrt
     
  18. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Ahoj Vojto,
    Vyvlecl jsem se z postele, šel do kuchýně a seděl u stolu.
    'Co je na snídaně?'
    'To záleží na tebe. Myslíš si, že jsem tvoje sluha? Posluž si. Umíš uvařit stejně jako já. Mám lepší věci, než tě obsluhovat. Jsi nejlinější tvor, jakého jsem kdy znál.'
    'Slečno, jen jsem ti dál otázku. Co je s tebou ráno? Co se děje? Vstála jsi na špatné straně postelu dnes.?'

    Nikdy jsem neslyšel o samoobslužný pivní vyčep.
    Jsou to hospody, kde si chlap muže pivo obsluhovat? Nebo myslíš něco jako souedek, které lidé můžou koupit pro večírky?

    Netrpělivý zákazník vstal a šel za pultem, aby si obsluhoval, ale když to viděl vyčepní, vyčepní řekl: pane, co tam děláš? Kde si myslíš, že jsi. Víš, že to není dolovené.'
    'No, umírám tady žízny. Čekal jsem tam pět minut s prazděným šalkem, a vyhýbal ses mi.'
    'Copak nevidíš, že jsou tady další lidi?
    'Vrat se na místo a přinesu ti pivo.'
    'Vyčepní mu dál pivo a řekl: 'Pet'a, musíš rozumět, že pokud to šef vidí, mohl bych ztratit práci.'
    'Chápu, už chápu. Mimochodem, Jana mi řekla, že bychom tě měli pozvat
    na večeři v sobotu, můžeš přijít?'
    'Bohužel, ne, musím pracovat celý víkend, ale řekni jí, že to určitě musíme udělat.'
    'Podívej se, ted' Jíři jde za pultem. Hele, pane, co tam děláš?'
    Jan je dobrý chlap, ale není nejlepší výčepní, jakého jsem kdy viděl.

    Všichni prostě dělají nejlepé, co umí.

    Pokud my všichni žili pod duchu hesla oko za oko, všichni bychom byli bez zubů a bez oků.
     
  19. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

    *
    Vstala jsi dnes z postele špatnou nohou?
    **
    Pivo se pije z půllitru, ze sklenice, ale ne ze šálku. Ze šálku se pije čaj, káva, mléko, kakao, obvykle teplé nápoje.
    ***
    jde za pult (accusative)
    je za pultem (instrumental)
     
  20. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Jiři vešel do neznamé hospodu po dlouhém dne v lomě.
    'Pivo, prosím, umírám žízní.'
    'Výčepní mu přinesl velký šalek piva.'
    'A co to je?'
    'To je pivo.'
    'V šálkem?'
    'No, třasořitka nám zas zavolal s další ubohou výmluvou, že je nemocen. Každý druhý den je nemocan. On je neschopný. Hledáš práci?'
    'Ne, nehledám práci. Už pracuji v raji.'
    Jiři si o tom za chvíli považoval.
    'Jaký je tady plat?'
    'Śtejně jako všude, pár ořechů.'
    'Mohl bych pracovat na víkendy. Dobře, jděte po schodech vzhůru a rekněte velkého sýra, že hledáte práci.'
    Jana je doma v jiné stavě a Jiři potřebuje penízi.
    Jiři tam seděl a padl do snu s otevřenými očima. Je to jeho zabavný postředek. V jeho snu by každý vešel do hospody a načepnil by sí čerstvé studené pivo. On je prostý muž, jeho sny jsou malé.

    Seděl jsem u stolu a slyšel jsem Janinu tirádu. Bylo to snadné vidět, že zas vstala z postele špatnou nohou.
    'Uklidni se, milačko, není to tak zle jak si myslíš. Uvařím kavu.'
    Když se Jana probudí, nikdy není, co by někdo říkal, jasné slunečno.
    'Vyspala ses špatně, slunečno?'
    'Nedej mi ten blahosklonný tón a neříkej mi, slunečno.'
    Někde není to snadné být já.
    Pila kavu a zá chvíli řekla: 'Je mi lito. Nechci být zla. Musíš si myslit, že jsem takovou čarodějnice.'
    'To není pravda. Věichni máme pravu na pár špatných dnů.'
     

Share This Page