more on se and si

Discussion in 'Grammar & Pronunciation' started by scrimshaw, Jun 24, 2007.

  1. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

     
  2. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Hele, Karle. Všiml jsem si něco zajímavého v tvém předešlém přispěvku.
    Dals slovo ´to´´ do jedné věty ale ne do další.
    Je to takový smolař......Je takový bleskosvod.
    Tohle mě ještě plete. Vím, že jsi a druzí se mě toto už pokusil vysvětlit ale..............

    Ten pes, že by neměl nikdy nekousat nikoho, pokousal včera můj přítel. Z nějakého důvodu psy ho pořád kousají.
    Zdá se mi, že se mu neustále děje něco špátného. Přátelé si myslí, že má takovou špatnou karmu.
    Kamkoli chodí ho pronásleduje kalamity. Je to jak má nad sebou tejmný mrak. Není jen my, kteří si to myslí, on to říká o sobě také. My nejsme si nijak podobní.

    Kdybychom byli bohatí, byli bychom cestovat po světě.
    Uděláme cestu kolem Evropy. Navštívili bychom Akropolis v Rečce, země viny v Spanělsce, Karlův Most a Zasněžený Řip v Čechách, Louvre v Francii, Říme v Itálii, Londýn v Anglii, Ira, Norsko, Švědsko, Finsko, Polsko, Frankfurt v Němečce, Chorvatsko, Švýcarsko, Portogalsko, Slovensko, Nizozemi, Dánsko, Belgie, Estonsko,
    Lotyšsko, Litva, Albánie, Bulharsko, Rumunsko, Makedonia, Ukrájina, Slovinsko, Srbsko,
    Kréta, Monako, a Andorra. Ufff, to byl dlouhá cesta. Doufám, že jsme zádný národ nezapomněl.

    Prošel jsem branu do zádní zahrady. Tu je tak poklidný. Přicházím tu občas, protože si můžu chvíli odpočinout.
    Věřný pes leže u nohý a čtu ohromné dějinné knihy. Někde prostě spím. Letní dny přicházeji a odcházejí tak rychle.
    Fantastický úplněk stoupal nad jezerem dnes večer. Stoupal také nad Prahou a dokonce I Pekingu.
    Pravě naopak ale. Lidé v Pekingu viděl ůplněk dřiv než to v Praze a ty ho viděl dřiv než nás tu na západní polokoule. Byli jsme ho naposledí uvidět.
     
  3. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

    Tím bych si nebyl tak jistý. Ty víš, kdy přesně začal být měsíc úplňkem a jak dlouho jej za úplněk smíme považovat? Já ne 8) Začít to muselo nad některou částí zeměkoule bez ohledu na datovou hranici.
     
  4. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Hezkou středu
    Právě ted' lije jakojako z konvi. Nelžu. Je to až dosud největši letni bouře.
    Hodně blesku a hromu. Ale z toho už neni nic moc.
    Proto píšu.
    Děkuji tak moc za opravy. Nemohu to říct dost.

    Hmmm, vynechal jsem nahodou nějaké státy.
    Madársko, jak jsem to zapoměl?
    Majorka, Lucemburslo, Lichteštejnko, Černou Horu, a samozřejmě San Marino. Nechci si nikoho nevšímat.
    A časti Ruska, Běloruska a Muldaví, středomořské ostrovi Malta a Kypru.
    Jednoho dne je navštívím....ve mých sných.
    Řím by byl hezký. Moc historický. To není nyni moc podobný jako starý říše Řimské, ale stejně určitě je to něco zvláštního.
    Nejsem to jen já, kdo si to myslí. Mé přátelé si to myslí také.
    'Hanibal je na branou'.
    Ten slon, který šlapnul na mě, by neměl na nikoho šlapnul 'pry'.
    Nikdy nevěříš nic, jen co vidíš a občas nemůžeš i věřit tomu.

    Je to ale smolař. Zatím já jsem št'astný. My si nejsme vůbec podobní.
    On pořád má nad sebou takový tejnýý mrak. Nechci chytit jeho špatnou karmu. On pořád myslí na to, co chodí v jeho životě špatně.
    Raději bych myslel na dobré věci.

    Ve Španělsku bych navštívil se svou krásnou ženu zemi vína.
    Popijeme pár, jen pár, sklenice jejich nejlepší vino.
     
  5. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

     
  6. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Krásné neděle ti přeji.
    Nevím, jak ti dostačně poděkovat za všechny pomoc, že mi nabížeš.
    Tušil jsem, že bych opomenoul někoho. Mad´arsko a málé Lichtenštejnko. Neni Majorka nějaké ostrov v Středomořem.
    I části Ruska jsou na polovině Evropy.
    Řím dne není Řím římské říše. Už není středa nejmocnější říše v známým světem. Je to ale ještě moc působivé město.
    Je to krásné a chtěl bych tam navštívit jednoho dne.
    Římské oblačanky by se museli bát moc když Hanibal byl před branami.
    Bali se o Hanibal a jeho slony. Nemohli by uvěřit, jak ten generál a jeho slony mohli přejít Alpy.
    Musel se ale vrátit do Afriký, aby mohl bránit Carthage.
    Nakonec, Karthage byl poražený v Punikých válkých.
    Možná budeme svoje žena a já jednoho dne v Římě mít nějaké lahev nejlepšího italského vína u stolu před známými spanělskýmí schody.
    To by bylo hezké.

    Nikdy nevěřím ničemu, jen tomu, co vidím, a občas nemůžu věřit ani tomu.
    Je to těžké najít dobré zdroje informace, všichni má její nálady, které jsou pořád v cestě skutečné pravdy(opinions, which are in the way(get in the way) of the real truth)
    Tím bych si nebyl tak jistý. No...myslím si já, že ano, tím bych si byl dost jistý. Ty jsi jeden z těch konspiracích ořechů, kdo si myslí, že všechno je konspirace?(Are you one of those conspiracy nuts?)
     
  7. wer

    wer Well-Known Member

    Not wrong, but the accusative construction is more frequent nowadays. Or, is it the plural accusative?

    Yes, it’s a Mediterranean island belonging to Spain.
    obec (= commune, municipality) → občan/občanka (= male/female citizen)

    oblak (= cloud) → oblačan/oblačanka

    I never heard the word “oblačan(ka)”, but it could be a nice word for a “resident of the cloud/sky/heaven” (angel? alien?).

    The sentence is grammatically correct, but the meaning is weird. The first part is in present conditional, the latter is in the past tense.

     
  8. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Dobře myslím si, že je čas, abych navštívil nové pravidla, a vzpomínat si na nějaké, které jsem asi zapomněl.

    Když Hanibal přešel Alpy a stal před brany Římu, všichni Římskí občankí (males and females) se bali. Vlaštně ty ženy se baly o Hanibala.
    Musely se o ho bát, protože už musely poslyšet to, co dělají vítězné armády. Muselo se jim zdát nemožné, že by tento generál a jeho sloní stali před pravě brany nejmocnější říše znamého světa. Muselo se vypadnout jako jejích nejhorší noční můra.

    Myslím si, že jen hrozil město, nikdy je všel, protože se musel vrátit do Kartágo, aby je chránit před další Římskou armádu.
    To je dějinny podle Davidu. Ale co, je možná, že nemám pravdu.
    Nebude poprvé kdy nemám pravdu a určitě nebude to naposledé.
    Na to jsem si ale jistý, že Kartágo bylo nakonec v Punských válkách poraženo.
    Kartágské občanky hledaly oblačanky :lol:, ale tam nikdy pro je nebyli.
    Nesměji se situace, směji se slovu, které jsem vytvořil.

    I see your point.....
    The Roman citizens must habe been scared, when Hanibal and his elephants were at the gates.
    Římské občanky se museli moc bát, když stáli Hanibal a jeho sloni před brany.

    Děkuji.... všichni mají své názory, které stojí v cestě skutečné pravdy.
    Lidé vidí, co chtějí vidět.
    Neměj strach, nejsem jeden z těch konspirativních cvoků.
     
  9. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

     
  10. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Ahoj Karle. Hezké sedmého srpni ti přeji.
    At' všechno tam jde to nejlepší je možné.
    Jsou tu ještě pařáky ale ještě není žádný hurikán.
    Je čas, abych se naučil nová pravidla, a zopakoval si stará.
    Nechci nic zapomenout. Tak musím hledat v té krabici pro poznámky.

    Když Hanibal a jeho sloni stanuli před sámami branami nejmocnějšího město starého světa, římští občané se museli moc bát o své životy.
    Museli se pro sebe tehdy myslet, jak zvládl toho generála, toho barbara, přečil Alpy? Toto je konec světa. Všechno je hlavu dolů.
    Muselo to vypadat jejich nejhorší noční můra.
    Jen hrozil ale městu. Ten 'barbar' se musel vrátit do kartága, aby mohl je chránit před další římskou armádou.
    Tak, po vše té, přejít Alpy, nikdy neměl přiležitost do něj, mocného Římu, vejít.
    To jsou dějiny podle Davida.
    Jsem si jistý tím, nejsem to nejlepší dějepisec na světi.
    Jak by to byl růžný světe, kdyby kartágčanští vyhrali punské války.
    Je to zabava myslet na takové věci. Dějiny jsou jak přičely žebříky.
    Vyměníš-li jeden, a všechno co, to sleduje(everything that follows it) se musí změnit také.
     
  11. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

     
  12. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

    příčel - feminine, plural příčle
     
  13. Troll

    Troll Well-Known Member

    The nouns ending with -el like příčel, hřídel, svízel, ... often can be both feminine and masculine.

    s příčli i s příčlemi
    s hřídelem i s hřídelí
    s takovým svízelem i s takovou svízelí

    Račte si vybrat, velevážené panstvo! 8)
     
  14. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

    That's true, sorry for being inexact. 8)
     
  15. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Ahoj tam kde jsi. Přejeme si hezké osmý srpen.
    At' ti tam ve střední evropě, kde bydlíš, pracuješ, a stravíš tvé dny, jde vše vše jak nejlépe může. Tady se nám u nás vše daří dobře.
    Nemůžeme si stěžovat, a stejně nikdy nebude chtít slyšet náse potíže.
    Nikdy nemá rád ani kverulant ani chvastoun.
    Počasí...vyšše teploty, a horké vzduch, a občasný déšt', ale už k nám nepřišel žádný huríkán.
    Na to jsme vděční. Už jsme dvě měsíci v huriikánní obdobi.
    Hurikánní obdobi začíná první den června a končí kolem středu prosinci.

    Že byli Hanibal a jeho armáda schopni přeskočit Alpy byl takový zázrak.
    Po nějakých letech na cestu, konečně stanuli před samými branamí nejmocnějšího města říše Řimšké. Nemohl Hanibal ale do nej vejít, protože se musel rychle vrátit do Kartága, aby mohl chránit jeho město před další římskou armádou.
    Všichni musí ale souhlasít, že to byla působivou náhamu.
    Po vši té námaze, Kartágo prohrál punské války.
    Už neměl Řím silný nepřítel, a mohl se tlustnout a zemřit zevnitř.
    To se občas stává. Je to lidská povaha?
    Civilizace přijde a civilizace odejde. Zebřík dějinu roste.
    Vyměníme-li jednu přičel zebříku, všechny dějiny, co to následuje se také musí změnit.
     
  16. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

     
  17. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Dobrý den tam v země kde se pohybuje známou Vltavu.
    Tady se ve země močál a aligátořů vše daří dobře. Daří se nám docela dobře. Nikdy nikdo nechce slyšet náše potíži stejně. Tak držíme hudby, a trváme. Co jiného můžeme udělat. Není to jak máme na vyběr. Nemáme hodně výběrů.
    A co je nového tam kde bydlíš a travíš své dny?
    Když nikdy nemá rád ani kverulanty ani chvastouny, snažím se pořád být právě mezi nimi. Tam je pezpečný.
    Nezklamám ani kverulantý ani chvastouny, a všichni říkáji 'To je velmi nijaký můž, ani horký ani studený. ani těšký ani měkký, ani černý ani bílý, ani velký ani malý, ani starý ani mladý, ani tlustý ani vyzáblý.'
    Když si vykračuji po svém obyčejném mestu, všíchni o mně říkají, 'Tam jde velmi obyčejný muž. Je nejobyčenější občan, že máme tu v nášem obyčejný město, které je, mimochodem, o mnoho obyčejnější než město přes řeku. Je náše antihrdina.

    Když ten barbar Hanibal překročil Alpy a pohrozil nejmocnější město starého světa, vsechno vypadalo jako bylo nohama vzhůru. Jen se chtěli římské občaní vzbudit z hrožné noční můry.

    Napsal jsi tyto dva věty.
    At´ ti tam jde vše jak nejlépe může....a....Po vši té námaze....
    Chápu 'vši', je to přidavné jméno, ženský rod, lokativ připad.
    Ale v první větě, 'vše' je colloquial, slang? Má to opravdu být 'všechno'?
    Nebo jsou 'vše' a 'vši' asi zaměnitelné?
    Nepotřebuji moc, abych se spletl.
     
  18. Troll

    Troll Well-Known Member

    Dobrý den tam v země kde se pohybuje známou Vltavu.
    Dobrý den tam (u vás) v zemi, kde teče známá Vltava.

    Tady se ve země močál a aligátořů vše daří dobře.
    Tady, v zemi močálů a aligátořů, se všem daří dobře.

    Daří se nám docela dobře. OK

    Nikdy nikdo nechce slyšet náše potíži stejně.
    Stejně nikdy nikdo nechce slyšet naše potíže.

    Tak držíme hudby, a trváme.
    Tak držíme huby a jdeme dál. :) (Maul halten und weiter dienen.)

    Co jiného můžeme udělat. OK
    or Co jiného bychom mohli dělat.

    Není to jak máme na vyběr. Nemáme hodně výběrů.
    Nemáme toho mnoho na výběr.

    A co je nového tam, kde bydlíš a travíš své dny? OK

    Když nikdy nemá rád ani kverulanty ani chvastouny, snažím se pořád být právě mezi nimi. Tam je pezpečný.
    Když nikdo nemá rád ani kverulanty, ani chvastouny, snažím se pořád být právě mezi nimi. Tam je bezpečně.

    Nezklamám ani kverulantý ani chvastouny, a všichni říkáji 'To je velmi nijaký můž, ani horký ani studený. ani těšký ani měkký, ani černý ani bílý, ani velký ani malý, ani starý ani mladý, ani tlustý ani vyzáblý.'
    Nezklamu ani kverulanty, ani chvastouny, a všichni říkají: 'To je velice nijaký muž, ani žhavý, ani studený, ani tvrdý, ani měkký, ani černý, ani bílý, ani velký, ani malý, ani starý, ani mladý, ani tlustý, ani vyzáblý.' (zkráceně: ani ryba, ani rak)

    Když si vykračuji po svém obyčejném mestu, všíchni o mně říkají, 'Tam jde velmi obyčejný muž. Je nejobyčenější občan, že máme tu v nášem obyčejný město, které je, mimochodem, o mnoho obyčejnější než město přes řeku. Je náše antihrdina.
    Když si vykračuji po svém obyčejném městě, všíchni o mně říkají: 'Tam jde velmi obyčejný muž. Je to ten nejobyčenější občan, kterého tu, v našem obyčejném městě, které je, mimochodem, o mnoho obyčejnější než město za řekou, máme. Je naším antihrdinou. (or Je to náš antihrdina.)

    Když ten barbar Hanibal překročil Alpy a pohrozil nejmocnější město starého světa, vsechno vypadalo jako bylo nohama vzhůru. Jen se chtěli římské občaní vzbudit z hrožné noční můry.
    Když ten barbar Hannibal překročil Alpy a pohrozil nejmocnějšímu městu starého světa, všechno vypadalo jako by bylo vzhůru nohama. Římští občané se jen chtěli probudit z hrozné noční můry.
     
  19. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Díky Trolle a vítám vás.
    Tyhle milé lidé se se mnou z nějakého důvodu ještě smíří.
    Kvůli těm milým lidem jsem se učil moc. Jsou mé hrdiny.

    Přejeme všem u vás hezké den. Je tady teplo. Někdo jiného by asi řekl, že je to horko. Tak závise na tom, kdo mluví.
    Určitě v zemi kde teče známá Vltava, je to jako ráj. To je pravdu?

    V zemi zeleném močálů, se všem daří docela dobbře. Nemůžeme si stěžit. Dobře vím, že nikdo stejně nechce slyšet naše ubohé poteži.

    Tak držíme huby a jdeme dál, jako dobré vojáky.
    Nemáme toho mnoho na výběr.
    Je bezpečně být právě mezi kverulant a chvastoun. Rád jsem ani ryba ani rak. Jsem obyčejný muž. Jsem typické antihrdina, víš.
    Jsem to městým hrdinem. Jsem ten, který je to nejvíc obyčejný.
    Za řekou je město, které se snaží být tak obyčejné jak nás, ale nemůže. Není snadné být tento nijaké. Musíme na to neustále pracovat.
    Někdy se někdo do našého města přestěhovat, a kdyby byl přílíš životní,
    my se jim vyhýbají.
    My jsme tí nejobčenější občani v naší zemi, a jsme na to docela pyšní.

    Tí občané starého Řím se jen chtěl probudit z hrozného sna.
    Mysleli si, jak by toto mohl být možné. My jsme nejmocnější moc na světě. A ten barbar nás hrozí. Je to nemožné.
    Uřcitě se z tohoto noční můra brzy probudíme.
     
  20. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member


    hrdina; hrdinové
    hrdiny; hrdinů
    hrdinovi; hrdinům
    hrdinu; hrdiny
    hrdino!; hrdinové!
    o hrdinovi; o hrdinech
    hrdinou; hrdiny
     

Share This Page