more on se and si

Discussion in 'Grammar & Pronunciation' started by scrimshaw, Jun 24, 2007.

  1. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

    I don!t know similar saying in Czech.
    May be it could be rephrased:
    Jen z Boží milosti tam nejdu já.
    Snadno by se mohlo stát, že bych byl na jeho místě.
    Bez milosti Boží v něm vidím sebe.
     
  2. MK

    MK Well-Known Member

    maybe: Díky bohu, že to nejsem já.
     
  3. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Díky bohu, že to nejsem já.....Thank God that's not me......That does not grasp the sentiment of the statement.

    The statement is a recognition that I could easily be in that situation, and it implies feeling of sympathy for what those people are going through.
    Of the options, I would say perhaps, 'Jen z boží milosti tam nejdu já.'...(It is)Only out of God's mercy that I do not walk there(in that situation)

    Nebyl boží milosti, šel bych tam také já.

    My všichni visí na jen tenký nít. Osud je v ruce něčeho větší, než nás.
    Máme se považovat štěstí pokud máme střechu nad hlavu a jídlo na stole.
     
  4. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

    *
    similarly
    (něčí/náš) život visí na vlásku
     
  5. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Přijde den v každého život, kdy ten musí přijmmout, že osud není v jeho ruku, že někdo nebo něco jiného trhá na niti. Život visí na jen vlasy.
    Buďme vděční, že máme nad hlavou střechu a na stole jidlo.
    Mužeme povazovat sebe za štěstí.

    Omlouvám se předem za následující nesmysl.....
    Jiz, vypij a buď vesele, protože zítra lze umřeme.
    Jsem unavený a vyčerpaný, ale musím jít dál.
    Jednoho dne pro mě bude v údolí klid,
    Jen se snažím uklidnout moje neklidnou mysl.

    Ocítl jsem se sám v temným chodbě. Cítil jsem tehdy strach, který jsem nikdy předtím necítil a byl to pocit, které mě hodně zneklidnil.
    Pod dveří svítil matné červené světlo a slyšel jsem tajuplný zvuk. Natahl jsem se k dveřnímu koulu, ale sotva jsem jej témer pochopil, když něco bušil hlasitě proti němu. Skočil jsem dozadu, uklouznul a spadl jsem na podlahu.
    Moje zbraně spadla dolů k předšinu a klapal na podlahu.
    Někdo nebo něco začl otevřít dveři.
    Ozval se chodbou rozhněvaný mimozemský hlas a žena vykřikla a běžela zpět do svého pokoji.
     
  6. Petr_

    Petr_ Active Member

    (zbytek opravím později, nejspíš až zítra)

    Ocítl jsem se sám v temným chodbě. Cítil jsem tehdy strach, který jsem nikdy předtím necítil a byl to pocit, které mě hodně zneklidnil.
    Pod dveří svítil matné červené světlo a slyšel jsem tajuplný zvuk. Natahl jsem se k dveřnímu koulu, ale sotva jsem jej témer pochopil, když něco bušil hlasitě proti němu. Skočil jsem dozadu, uklouznul a spadl jsem na podlahu.
    Moje zbraně spadla dolů k předšinu a klapal na podlahu.
    Někdo nebo něco začl otevřít dveři.
    Ozval se chodbou rozhněvaný mimozemský hlas a žena vykřikla a běžela zpět do svého pokoji.
     
  7. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Děkuji, Petře.
    Můžeme považovat sebe za šťastné.....To je věta, kterou jsem se snažil stvořit, ale to jsem neuměl.
    Ti, kteří mají střechu nad hlavou a na stole jídlo, by sebe měli považovat za šťastné.
    Jezte, pijte a radujte se, protože zítra můžeme umřít.

    Někteří si mysli, že jsem nebezpečný a že jsem mezi nejhoršímí těch nejhorší, ale to je jen proto, že mě opravdu neznají. Nezranil bych i mouchu. Nerozumějí mi. Radějí by věrili tomu, čemu chtějí věřit. Takhle pro nich je to snažší, aby se mnou zacházeli jakobych byl dívoké zvíře.
     
  8. Petr_

    Petr_ Active Member

     
  9. wer

    wer Well-Known Member

    ¹ Here you speak of a kind of fear, not of a particular instance of fear, right?

    ² End of subordinate clause.

    ³ And this is a particular instance of fealing, hence který is the right option. The sentence is good example on difference between který and jaký.

    The Czech phrase is: Můžeme mluvit o štěstí.
     
  10. Petr_

    Petr_ Active Member

    Mě se zdá, že obě věty znamenají něco trochu jiného.
    Můžeme mluvit o štěstí - nejčastější použití je, že se staně něco zlého a my jsme tomu unikly. Např. Měli jsme autonehodu, ale můžeme mluvit o štěstí, že se nám nic nestalo, protože jsme byli připoutaní.
    Můžeme se považovat za šťastné (tvory, bytosti) je spíše zdlouhodobého hlediska, že máme kde spát, co jíst apod. Takže ve věte co psal scrimshaw "Ti, kteří mají střechu nad hlavou a na stole jídlo, by se(be) měli považovat za šťastné.", se to slovní spojení hodí.

    Možná to je jen můj názor.
     
  11. wer

    wer Well-Known Member

    We are not at odds here. I’m not correcting your Czech, but scrimshaw’s translation, resp my guess of it. And my guess is it all started with English can count oneself lucky.
     
  12. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Nice clarification....

    This is the phrase in english......We should consider ourselves lucky....Can be rephrased maybe as.....we should think of ourselves as having good luck....
    Měli bychom se počítat mezi těmi šťastné.....We should count ourselves among the lucky....
    Štěstí je na naše straně.
    Dnes jsme se nějak vyhuli smůlě.
    Považuji se já za štastné, že každou noc mám někam jít spát.

    Cítil jsem tehdy strach, jaký¹ jsem nikdy předtím ne(po)cítil,² a byl to pocit, který³ mě hodně zneklidnil.

    ¹ Here you speak of a kind of fear......Ano...I felt then(at that time) a fear(kind of fear)....so I should use 'Jaký...

    Good grammar points. I will try to remember this distinction.

    Natahl jsem se na podlahu :) Hezká představa

    Kdysi jednou, když jsem byl malý, v televizi byl směšný kreslený film.
    Road Runner....druh pouštního ptáku
    Pouštní vlk ho pořád pronásledoval, ale nikdy ho nezachytil.
    Pouštní vlk hnal pouštního pták všude, marně.
    Vlk spadl z skál a natahl se na dno kaňonů. Mízl se v mračičce prachu.
     
  13. Petr_

    Petr_ Active Member

     
  14. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Úbohý kojot se pořád natáhl jak dlouhý tak široký na dně kaňonu a vypařil se v bílém mraku prachum.
    Pouštní pták dělal 'beep, beep' a odběžel někam rychle. Mizerný kojot byl antihrdina, který nevyhral nikdy. Byl také ale hrdina, protože se nevydal nikdy. Pronásledoval neústale své sny i když jeho sny byli nedostažitelné.
    Můžete ho vidět i dnes na Youtube.....Roadrunner and Coyote
    Kojot se jmenoval 'Wile E. Coyote'....Wily....Lstivý

    Pod jasnou modrou pouštní oblohou kojot hnal sem a tam toho chytrého ptáka, ale stěští nebyl na jeho straně, protože ptáka nechytil nikdy(až do konečného kartoonu).
     
  15. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

     
  16. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Zvrátil bych čas rád, ale vím, že takové věci jsou nemožné. Kdybych to ale mohl udělal, vrátil bych do doby, kdy jsem šel v lesa v tom podzimní den na krásnou listy pokrytou cestu. Kdy jsem se dostal na místu, kde cesta se před mnou stál dvou, tam, rozhodl bych se jinak. Vybral bych cestu, která mi nezavedla k ničení. V každým životem je místo, kde se člověk musí rozhodnout. Pokud štěstí je na jeho straně, vybral si spravně.
    Každý musí žít se své rozhodnutí.
    Nejhorší je, že dokonce i po tom, co jsem si všiml, že jsem si vybral nespravnou cestu, jsem šel dál jako bláznem. Odmítl jsem uznát svou chybu. Slepý muž by si mohl vybrat lépe, než já.
    Od toho dne, až do dnes jsem byl pronásledován každou formu smůly, jakou mužete si představit. Tmavé mraky se mi neustále hnuli nad hlavou.
    Tohle je jediná rada, spíš varování, kterou vám mohu dát. Rozvažujete dlouho a těžce džív, než si vybráte. Je to rozhodnutí, které ti buď přinese štěstí anebo mizérie. Buďte chytřejší, než já.
     
  17. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

    *
    here better:
    Až bych se dostal na místo
    **
    by si vybral
     
  18. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Ahoj, Karle. Posílám pozdravy z daleké Floridy.
    Od dne, když jsem si vybral nepošlapanou cestu v den, kdy jsem byl ztracené hluboký v černém lesa v jížní Němečce, až do dneska, jsem byl pronásledován nic kromě štěstí. Vyhnul jsem se v ten den cestě, která zvedlo mnoho k své zhoubě. Kdy jsem se dostal k rozcestí, sedl jsem si na kámen a jako bych byl samotným Rodinovým myslitelem, rozvazoval dobře to, na kterou cestu si mám vybrat. Tajuplný hlas v lesa mi doporučoval vzít cestu žluté listy pokrytou a myslil jsem tehdy, že to je asi nejlepší cestu. Sotva jsem se téměř rozhodl, kdy jsem uviděl hluboký v lesa žlatou lišku.
    Krátké chvíli se na mě dívala a potom se pomalu otočila a vydala se hlubějí do lesa po druhé cestě.
    Věděl jsem, že rozhodnutí, které jsem se chystal udělat, byl rozhodně důležité a tak jsem jěj vůbec nebral na lehkou váhu. Vstal jsem a vdechl jsem hluboce. Hodil jsem opatrnost k větrem a sledoval jsem záhadnou žlatou lišku. Nelitoval jsem moje výběr nikdy.
     
  19. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

    *
    žlutý - yellow
    zlatý - golden
    **
    hluboce jsem se nadechl
    ***
    hodil jsem své obavy/svou opatrnost za hlavu
     
  20. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Chceš vidět poslední příběh v angličtině?
    From/Since the day that I chose the unworn/untravelled trail on that day when I was lost in the deep black forest of southern Germany, until today, I have been followed by nothing but fortune/luck. That day I avoided the trail, that had lead many to their ruin. When I reached the crossroads I sat down on a rock, and just as if I were Rodin´s Thinker himself, I considered well which trail I should choose. A mysterious voice from the forest recommended that I choose the trail covered by yellow leaves, and at that time I thought that was perhaps the best way.
    I had just about made my decision/made up my mind, when I saw deep in the forest a golden fox. He looked at me for a while and then slowly turned and set off deeper into the forest along the other trail.
    I knew that the decision I was about to make was really important and so I did not take it lightly. I stood up and inhaled deeply/took a deep breath. I threw caution to the wind and followed the mysterious golden fox. I have never regretted my choice.
    Jaké bude to vaše rozhodnutí, kdy se dostanete na svou křižovatku?

    Byla jednou přitelkýně má, ale to bylo dávno, v jiným věkem a v jiným životě. Kdy ji uvidíš, dej ji moje zřetele(pozdravy). Kdy ji uvidíš stát blízko jezera pod smuteční vrbou, řekni ji, že jsem ji měl rád. Řekni ji, že ještě žiji a mám se dobře. Doufám, že k ni byl život hodný.

    Vstal jsem, hluboce se nadechl, a seskočil jsem z letadla. Padl jsem jako kámen k zemi a liboval jsem si vzrušení, který pořád cítím, když seskákám z letadla. Počital jsem do osmu a potom jsem tahl snůru, který opustí padák, který mě zavede bezpečně domů.

    Svoboda není za darmo a cenu svobody je věčná ostražitost. Nedovolte, aby svička nevypálí nikdy.
     

Share This Page