u spirku

Discussion in 'České fórum' started by villinger, Apr 5, 2005.

  1. villinger

    villinger Member

    minulou sobotu, po prazskem pulmaratonu jsme se sli osvezit ke spirkum... lec, HRUZA, bylo zavreno! jakoby pro rekonstrukci... vi nekdo co se u spirku deje? otevrou nekdy?
     
  2. opepe

    opepe New Member

    I've been to Prague in December 2005, and U Spirku was still closed. Does anyone knows is it open, or still closed?
     
  3. gementricxs

    gementricxs Well-Known Member

    A kdeže ta restaurace ma bejt?
     
  4. wer

    wer Well-Known Member

  5. Zeisig

    Zeisig Well-Known Member

    To je slavná restaurace (kavárna).

    "Potom říkal jednou jeden medik v kavárně U Špírků, že padání vlasů zaviňuje duševní pohnutí v šestinedělí."
     
  6. opepe

    opepe New Member

    Sorry, I don't speak czech, so please if possible speak in english. The adress of U Spirku is: Kozna 12, Praha 1. It is near to clock tower. If somebody lives nearby, please take a look.
     
  7. villinger

    villinger Member

    opepe,
    Zeisig's quote illustrating U Spirku's fame is a quote from Hasek's Good Soldier Svejk: "Once, in a coffee house 'U Spirku', one medical student said that hair loss is caused by post-natal depression".
    It might take a little more than this (translated) quote to appreciate Zeisig's comment. But, opepe, don't worry. You seem to like the place as much as we do, and that's all that counts!
    But back to the business: does anybody know if U Spirku is open again?
    Vite nekdo zda-li maj U Spirku otevreno?
     
  8. villinger

    villinger Member

    It just ocurred to me that Svejk's utterance could be also translated differently: "Once, in a coffee house 'U Spirku', one medical student said that hair loss causes post-natal depression".
    Hm, sitting a thousand miles away from that treasure of a pub, I'm really getting homesick for a platefull of gloriuos pub grub and a couple of pints of Krusovice, the correct way to refersh my translating muscle!
     
  9. gementricxs

    gementricxs Well-Known Member

    Tak v patek po ceste ze skoly, jsem si udelal zachazku a zasel jsem se podivat do Kozne ulice, jestli tam tedy ta slavna restaurace je, ale bohuzel jsem ji nenasel. Nekolik restauraci (aspon to vypadalo jako restaurace) byly zrovna under construction, takze bud ji predelavaj, anebo jsem ji po ceste prehlid.
     
  10. villinger

    villinger Member

    No to koukam. Zavreno tam meli uz v dubnu 2005, s drevenejma tramama po podlaze rozhazenajma.
    No budeme se asi muset podivat nekam jinam. Hlavne se ale musime napred do ty Prahy dostat.
    Dekuju za vyzkumnou cinnost cestou ze skoly.
    Ja bejval kdysi ve skole v Masny, vedle klastera ve kterym byly dilny s kovarnou a bucharem nebo snad i do konce s dvema.
     
  11. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Bavím se prekládajícím vaše dopisy. Je to zajimavé vidět jak se Češi vytvoři frase.
    Je to podle mého kus uměniho se domluvit a mít smysl v obou jazykých.
    Skutečně ale, mám pocit, že mi to čteni vašeho dopisů poomáhá. 8) :idea:
     
  12. gementricxs

    gementricxs Well-Known Member

    Heh, tak to je dobry.
    Jedna budova moji skoly je v Maly Stupartsky, coz je ulice kolma na Masnou.
     

Share This Page