Sandály s ponožkama!

Discussion in 'České fórum' started by mbm, Sep 13, 2006.

  1. mbm

    mbm Well-Known Member

    Mezi kultůrami bývají někdy ty nejbizarnější rozdíly. Například jsem si nedávno všimnul, že v anglicky mluvícím světě se považuje za směšné nosit v sandálech ponožky - přitom v Čechách je to normální. Má někdo zdejší na to názor? Je to směšné, nebo není? Jak je tomu jinde ve světě?
     
  2. Adela

    Adela Active Member

    Bohužel to v Čechách stále někdo považuje za normální. Mně se to ale vážně vůbec nelíbí.
     
  3. eso

    eso Well-Known Member

    V knize Průvodce cestovatele Amerikou od Tomáše Pospíšila se píše:

    ...
    Poslední aspekt, jenž zásadně odlišuje českou a americkou praxi nošení sandálů, je přítomnost ponožky. Člověk si může nakoupit veškeré šatstvo v obchodním době Macy's, ponožka v sandále však jeho neamerický původ prozradí bezpečněji než případný exotický přízvuk.

    V čem spočívá atraktivita krepsilonek pro české muže a proč ji Američané odmítají? Tradiční "hygienické" vysvětlení, která nám nabízí takzvaný zdravý selský rozum, domnívám se, neobstojí, právě kvůli notným dávkám prachu, které ponožky absorbují. Spíše než o lásce k hygieně svědčí tato praxe o důležitosti tradice, o váze historie v našich myslích. I na tak zdánlivě banálním detailu vidíme hluboce vžité, z generace na generaci předávané postoje, návyky a preference. Za dlouhá staletí civilizačního potýkání se v nás zakotvily určité normy, jež definují nejen pravidla vzájemných styků, ale i pravidla oblékacích mravů. A je to právě ono nepsané (a do značné míry i jasně nereflektované) přesvědčení o nutnosti krýt si celé chodidlo, jež nám našeptává, že být na veřenosti bosý je téměř stejně nepřijatelné, jako být nahý.

    V oblibě bosé nohy v sandálu na druhé straně vnímám dědictví amerického osadnictví, určité volnosti a nespoutanosti, která s pronikáním do této veliké a relativně prázdné krajiny souvisela. Společnost, do značné míry prosáklá represemi tělesna, se zde jaksi paradoxně uvolňuje, byť pouze v ohraničeném čase víkendu a několika volných večerních chvil. Možná jde skutečně o jakousi nostalgickou substituci ztraceného ráje, jímž Amerika na okamžik kdysi dávno byla. Z nahoty amerického Adama tak zbyla bosá noha v sandálu, z rajské zahrady příjezdová dráha ke dvougaráži a nakrátko posečený trávník a z rajského ovoce steaky, škvířící se na grilovacím zařízení zvaném barbecue.
    ...

    :)
     
  4. mbm

    mbm Well-Known Member

    To je přesně ten druh kulturního relativismu, kterej tahle diskuse potřebuje. Nošení ponožek v sandálech je české kulturní specifikum, kterého se nevzdávejme a nestyďme se za něj, nýbrž na něj buďme hrdí!
     
  5. Magdička

    Magdička Well-Known Member

    mbm u nás v PL taky je to směšné, u nás v sandálech nic se nenosi :)))) ja jsem viděla v CZ v sandálech ponožky ale je to u vás normální a nevidim problem :) ahhaha já nemám vůbec sandálů :)
     
  6. Halef

    Halef Well-Known Member

  7. Zeisig

    Zeisig Well-Known Member

    Sandály vůbec jsou směšná věc (s ponožkami nebo bez - to je fuk). Sandály nosí Indové pod tropickým sluncem, pročež se zovou (zují?) domorodci. V našich končinách se sandály nosí jen u rybníka a na náves. Do práce (kina, divadla, restaurace, ...) se sandály (jakož i kraťasy) nenosí. Někteří lidé to však nevědí a domnívají se, že to vylepší ponožkami. A v tom je ten zakopaný pes.
     
  8. eso

    eso Well-Known Member

    No, tihle "domorodci" teď raketově stoupají v žebříčku počtu světových programátorů a dalších služeb po internetu, se sandály nebo bez...
    A jejich ekonomika je druhá nejrychleji rostoucí na světě.
     
  9. Zeisig

    Zeisig Well-Known Member

    Z nulové úrovně se snadno a rychle roste. Až bude mít každý Ind (a Číňan) automobil, ledničku a televizor, tak.. Co vlastně bude, až se to stane? :shock:
     
  10. eso

    eso Well-Known Member

    My budeme v (píp) :)
     
  11. wer

    wer Well-Known Member

    To se jen tak nestane, už teď Čína těžko shání suroviny.
     
  12. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Mužu jen říct, že tu v Spojených Statéch neni zvyk nosit ponozky současne, nosi sandály.
    Zil jsem blzko plazi celý život a je velmi malokdy vidět sandály s ponožkami. Je to směšné? Nemyslim, že bych to řekl.
    Mne, má smysl nosit oba v chladnejšími klimy.
    Nevím, co dělaji v Anglie
     
  13. ta

    ta Well-Known Member

    Jeste bych chtela podotknout, ze Cechum zase prijde vtipny, ze Americani nosi pouze (nebo 99%) ponozky bile. Ze tedy neladi s jejich tmavymi kalhotami. Me to nikdy nedoslo, az kdyz me na to jeden z ceskych kamosu upozornil.
    Jinak pardon, ale ponozky v sandalech je fakt sila... :shock: Ja vim,ze je to asi pohodlnejsi, ale vypada to dosti hrozne....

    tanja
     
  14. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Tanja
    Je to zabava, že píšeš tu na sandály. Tohle 'thread' je mrtvý dávno. Téměř celé léto.
    Možná neupozorňuji tak věci, ale skutečně si myslíš, že 99% lidí v Spojených Státech nosí bilé ponožky a, že neladí s kalhotami. :lol:
    To je zabava. Musím to říct všem. Já také mám na sobě bilé ponožky. :lol:
     
  15. ta

    ta Well-Known Member

    Aha, tak to jsem trosku opozdena.....ale nikdy neni pozde debatovat o sandalech!! A co takhle "flip-flops" s ponozkami??? Uz jste prodiskutovali tento posledni "vykrik mody"?? Nebo ze bychom zacli novou diskuzi??

    tanja
     
  16. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Ta
    Souhlasím se tebou. Důležité témata jako sandály s požnamami a flip flops, můžeme o ni debatuji kdykoli. Je to téma nadčasová.
    Musíme vyřešit tohle dilema.

    Možná mám být rozpačité ve svými bilými požožkami. :oops: :lol:
     
  17. Sova

    Sova Well-Known Member

    Asi byl to já, který tohle téma oživil, když jsem to vspomínal na druhém tématu. Já jsem to vspomínal v kontextu, jak se odliší oblečení typického Američana od Čecha. Je to fakt snadné je rozeznávat podle oblečení a chování. Malokdo z Američanů v tomhle dokáže zmást Čecha.
     
  18. Eleshar

    Eleshar Well-Known Member

    Sandály s ponožkami jsou otázka pragmatiky a účelu.

    Když je moc horko na zavřené boty, ale moc zima na samotné sandály, tak se vezmou sandály s ponožkami.
     
  19. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

    Abych přidal přidrzlou poznámku:
    "Stejní Američani, kteří mají plnou hubu osobní svobody, nejsou ochotni dát ostatním tu trochu svobody vzít si do sandálů ponožky" 8) 8) :D
     
  20. alenastef

    alenastef Well-Known Member

Share This Page