Jak zacit...

Discussion in 'České fórum' started by racoon, Mar 27, 2004.

  1. racoon

    racoon Active Member

    Uz to pomalu vypada, ze si v cestine nemame co rict. Forum Cesky je stale prazdne. Nasel by se nekdo, kdo by prohodil i neco hezky cesky?
    Ja vim ze se muzu jit vyradit s cestinou na cesky chat, ale jak zrovna hrala Sparta me moc nezajima a otazky typu ,, kolik beres? co mas za mobila? nemas? jak muzes bejt bez mobila?...me proste nebavi. Pokud nekdo nebude rozumet, muzeme prelozit, nebo prejit do anglictiny ( nerad bych take aby se nekdo citil izolovane, nebo ze tu mame nejake tajnosti ) a pro ty co by se radi priucili neco cesky by to mohlo byt taky zajimave.

    To jsem necekal , ze se mi hned napoprve podari sesmolit tak dlouhy prispevek o nicem.

    Ahoj
     
  2. Dana

    Dana Well-Known Member

    Ahoj!

    Tohle české fórum jsme otevřeli teprve před necelými dvěma dny a ještě jsem ani nestihla napsat uvítací vzkaz, ale vidím, že se o to postarají jiní, takže díky do Toronta za první příspěvek! Doufám, že se českému fóru bude dařit!

    Co v Torontu děláš?

    Dana
     
  3. Halef

    Halef Well-Known Member

    Zdravím.

    To su zvědavý, co se z tohoto českého fóra vyvine. Taky doufám, že se někteří návštěvníci nebudou cítit izolovaně...
    Ale na druhou stranu mají šanci zkoušet porozumět hovorové češtině z první ruky :)


    racoon: Existují i české diskuzní servery nechatového typu, kde by sis určitě našel svůj okruh zájmů :)
     
  4. racoon

    racoon Active Member

    Ahoj, Halef, kde bydlis, nekde na jizni Morave?
    Pochazim z UH, sice jsme se prestehovali do Krkonos ( takove opici hory na severu cech, kde uz skoro ani stromy nejsou) , ale porad o sobe tvrdim ze jsem z Moravy.
    Takze zdravim Moravu !
     
  5. Halef

    Halef Well-Known Member

    Z Hradiště? To by tě ta Sparta mohla přece jen zajímat, prohrála s UH 2:0 :)

    Já su toťkaj kůsek od Kyjova. Na obecním webu máme docela sebevědomou mapku :)

    Tak zdravím do Kanady :) (Nebo do Krkonoš?)
     
  6. rasta1979

    rasta1979 Member

    Zdravim,

    Jsem rad, ze mam moznost s nekym mluvit cesky. Jsem American, a ted' bydlim v San Diegu. Bydlel jsem v Ceske Republice skoro rok, a tez rok na Slovensku. Nepisu v cestine tak dobre, tak doufam, ze mi pochopite (nebo rozumite). Stale se snaze Cestinu ucit.
    Cau,
    Shane[/code]
     
  7. racoon

    racoon Active Member

    Stale se snazim cestine ucit.
    Stale se snazim naucit se cesky.
    To je jedno, naucil jsi se moc dobre, pochvala do zakajdy.
     
  8. racoon

    racoon Active Member

    Krkonose uz nastesti ne, zdravil jsi me do Toronta ( Maple Leafs, Reichel, Kaberle...) Uz je ve Vracove jaro?
     
  9. Halef

    Halef Well-Known Member

    Doufám že je... Přes týden su v Brně, předstírám studium :) na FIT VUT a když jsem v neděli odjížděl tak bylo doma docela hnusně sychravo. Víkend předtím jsem ostřihal kus vinohradu, ale teď na to bylo moc škaredé počasí :)

    Dneska v Brně vysvitlo sluníčko a celý den byl takový docela jarní, tak doufám že už to vydrží.

    Jak jsou na tom Maple leafs? Přijedou nám Reichel a Kaberle na mistrovství, nebo hodláte uspět v play-off ? Tady už začalo finále extraligy, dneska byl první zápas, Zlín - Slavia 2:3 .
     
  10. rasta1979

    rasta1979 Member

    Dekuji za to.

    Jako jsem rekl, ze se stale snazim naucit cesky? Je to lepsi, nebo, stale se snazim naucit se cesky?

    Tato cestina je tezka.

    Cau,
     
  11. Dana

    Dana Well-Known Member

    Obojí je možné: "Stále se snažím naučit se česky" i "Stále se snažím naučit česky", ale první možnost je gramaticky správná. Pokud mluvíš o tom, že se česky učíš ty sám, musí obě slovesa u sebe mít "se" ("self"): "snažit se" a "naučit se". Kdybys učil češtinu někoho jiného, tak bys řekl: "Stále se snažím naučit (Davida) česky".

    Pár oprav: správné je "jak jsem řekl", ne "jako jsem řekl" a "čeština je těžká", ne "tato čeština je těžká".
     
  12. skret

    skret Member

    Nazdar Vsem!

    Jsem moc rad ze tady mame moznost neco napsat v Cestine. Bohuzel to moc dobre neumim a delam hodne chyb. Taki mi to fakt mrzi ze nemam carky ani hacky. Moc rad mluvim v Cestine ale nemam hodne moznosti to delat, a tak se bojim ze zapomenu to co umim. Rad vas vsichni poznam.

    Mej se Hezky!

    -Skret
     
  13. Astaldo

    Astaldo Member

    Ahoj lidi :)

    zdravím vás všechny a moc obdivuji ty z vás, kteří se učíte češtinu! Budu se tady snažit psát co nejspisovněji, abych vás moc nemátl.

    A i když občas uděláte chybu, tak si z toho nic nedělejte - i sami rodilí Češi, kteří se tady narodili a žijí zde v Česku, mají občas s češtinou problémy.. :D

    Třeba já mívám problémy s interpunkcí, když píšu složitější souvětí. Nikdy si nejsem úplně jistý, jestli mám správně čárky mezi větama :roll:

    Takže chyb se učitě nebojte, dělá je i většina Čechů, i když třeba ne tolik.
     
  14. Astaldo

    Astaldo Member

    Souhlasím, na některých jsou docela zajímavá témata :) Akorát někdy používaná řeč nemá s češtinou moc co dělat a i já mám někdy problém takové hantýrce porozumět :D
     
  15. dagmar

    dagmar New Member

    Ahoj Dano,
    Kde v CA se nachazite? Ja jsem v San Jose. Typuji, ze jste se narodila v Cechach, Vase Cestina je velmi dobra. Co tady delate?
    Dasa
     
  16. Dana

    Dana Well-Known Member

    Daso, poslala jsem Vám private message.

    Dana
     
  17. denisa_j

    denisa_j Member

    Cauky Dano,
    jsem rovnez puvodem z CR,odkud presne jsi?
     
  18. Dana

    Dana Well-Known Member

    Ahoj Deniso, jsem ze severní Moravy - Šumperk.
     
  19. Karel

    Karel Well-Known Member

    Sumperk

    Up to the age of 16 I`d almost every year spend a summer vacation in Janovice, (Rymarov), with occasional visits to Karlova studanka and its surroundings. I feel so stupidly nostalgic now but what a great time I had!

    The place we stayed in was, unless I`m mistaken, a property of Zbrojovka Brno. A tiny chateau which had been converted into a hotel, and after the Velvet Revolution privatized. Whether it`s been handed back to its former proprietor to whom it had been confiscated, or up for auction, I don`t know.

    Karel
     
  20. Karel

    Karel Well-Known Member

    Taky jsem si mohl vsimnout ze tohle je Ceske Forum. Pardon, se strasne hrozitansky omlouvam. Se priste polepsim. :D

    Karel
     

Share This Page