nepravidelna slovesa

Discussion in 'Grammar & Pronunciation' started by arash, Jul 15, 2007.

  1. arash

    arash New Member

    prosim,muzete me nekdo vysvetlit kdy je spravne uziti napr "write wrote written" ? Prelozit vetu I write book, I wrote book, I written book. Nevidim v tom zadny rozdil,jsem schopna se vsechna nepravidelna slovesa naucit, ale nevim co je past tense a past participle.dekuji :( :oops:
     
  2. Fei

    Fei Active Member

    "Write" je present simple tense - pritomny prosty cas.

    I go to school every day. - Chodím do školy každý den.
    My girlfriend loves candy. - Moje přítelkyně má ráda bonbóny.
    I read a new book every month. - Každý měsíc čtu novou knížku.

    Specialne se vyhybam situacim, ktere v cestine zneji jako pritomny cas, ale z vety vyplyva, ze probihaji prave ted: v takovych situacich se pouziva present continuous tense (pritomny prubehovy). Napr.:

    My sister is sleeping. - Moje sestra spí. (prave ted spi)
    My brother is doing the dishes. - Můj bratr umývá nádobí. (prave ted ho umyva)
    I am doing my homework. - Dělám domácí úkoly. (prave ted na nich pracuji)

    Srovnani obou casu: napr.

    My uncle is writing a book. - Můj strýc píše knihu. (prave ted sedi u stolu s tuzkou v ruce a pise knihu - present continuous)
    My uncle writes a book. - Můj strýc píše knihu. (timto se pouze oznamuje, ze v soucasne dobe muj stryc pise knihu, ale nikdo netvrdi (nebo je to irelevantni), ze ji pise zrovna prave ted - cili proto jen present simple)

    Pokud ti pojem "pritomny prubehovy cas" nic nerika, pouzivej zatim ve vsech pritomnych casech ten obycejny pritomny cas, co znas. Pro oba casy je jeste dalsi uziti, ale to sem asi nema smysl zatim plest.

    --------------------------------------------------------------

    "Wrote" je past simple tense - minuly prosty cas. Zhruba minuly cas v cestine, nic necekaneho.

    I did my homework yesterday. - Udělala jsem domácí úkoly včera.
    I found myself a new job. - Našla jsem si novou práci.

    Mozna znas i past continuous tense (minuly prubehovy) - uziti opet v situacich, kdy dej probihal zrovna v dobe (v minulosti), o ktere je rec:

    A stranger came to our house while I was watching TV yesterday. - Včera, když jsem se dívala na televizi, k nám přišel nějaký cizinec. (zde je "came" v past simple, protoze ten cizinec tu cinnost prichodu neprovadel nedokonave - byl to zkratka nejaky jeden moment, kdy k nam domu dorazil, o tom se neda mluvit jako o kontinualne probihajici cinnosti)

    Pokud je v cestine sloveso v minulem case a nedokonavem vidu, je to kandidat na past continuous. Nedokazu popsat situace pro prubehovy cas presneji, nemam prave vykladove znalosti anglictiny. Mozna nekdo doplni. Vid je nicmene dobre voditko do nejistoty:

    What did you do yesterday? - Co jsi včera udělala? (v cestine vid dokonavy)
    What were you doing yesterday? - Co jsi včera dělala? (v cestine vid nedokonavy)
    My uncle wrote his article yesterday. - Včera můj strýc napsal svůj článek. (vid dokonavy - zde stryc behem vcerejska napsal cely clanek az do konce)
    My uncle was writing his article yesterday. - Včera můj strýc psal svůj článěk. (vid nedokonavy - zde stryc vcera pracoval na svem clanku, ale nic neni receno o tom, ze by ho dokoncil)

    --------------------------------------------------------------

    Neexistuje nic jako past participle tense, nicmene forma "written" se uziva v past/present/future perfect tense, tj. v predminulem, predpritomnem a predbudoucim case. Rovnez v situacich, kdy jde v cestine o sloveso v trpnem rode (narozdil od cinneho). Predminuly a predbudouci cas te nejspis ted nezajima, zamerim se na predpritomny cas a trpny rod.

    Trpny rod je v cestine to same, co v anglictine. Ve zkratce: "Prace se udela." je trpny rod, "Praci udela maminka." je cinny rod. Takze:

    This building was built 200 years ago. - Tato budova byla postavena před 200 lety. (trpny rod - zde je built ten treti tvar ze serie build/built/built, kterou jsi se ucila)
    Alembio Giacco built this building 200 years ago. - Tuto budovu postavil před 200 lety Alembio Giacco. (cinny rod - zde je built ten druhy tvar ze serie build/built/built)
    The trash is taken away every week. - Odpadky jsou odváženy každý týden. (treti tvar, take/took/taken)
    The landlord takes the trash away every week. - Pan domácí odváží odpadky každý týden. (neni trpny rod)

    Nektere situace svadeji k interpretaci jako cinny rod, ale (i v cestine) jsou trpne:

    This car was driven by Jan Novák. - Toto auto bylo řízeno Janem Novákem. (drive/drove/driven)
    Jak Novák drove this car. - Toto auto řídil Jan Novák. (...Jan Novák aktivne ridil to auto...)

    Zbyva tedy uziti tretiho tvaru ("written") v predpritomnem case. Ten je hodne choulostivy. :) Nedokazu moc vysvetlit jeho uziti, snad jen ucebnicove: present perfect se uziva v situacich, kdy dej zacal v minulosti, ale jeste neskoncil, anebo zacal v minulosti a jiz skoncil, ale jeho nasledky trvaji do soucasnosti. Ale to jsou jenom takove povidacky. :) Uvedu par prikladu s predpritomym a jinymi casy pro srovnani a necham zbytek na tve predstavivosti nebo nekom jinem, tezko vysvetlit present perfect. Ma i prubehovou (continuous) formu.

    I have finished the preparations. - Dokončila jsem přípravy. (present perfect)
    I finished the preparations yesterday. - Včera jsem dokončila přípravy. (past simple)
    I have never visited Tokyo. - Nikdy jsem nebyla v Tokyu. (pr. perfect - situace, ze jsem nebyla v Tokyu, stale trva)
    I visited Tokyo last September. - Minule září jsem navštívila Tokyo. (past simple)
    I have visited Tokyo twice. - Navštívila jsem Tokyo dvakrát. (pr. perfect - navstevovani potencialne neskoncilo)
    I saw this guy on TV. - Viděla jsem tohohle chlapa v televizi. (past simple)
    I have never seen this guy on TV. - Tohohle chlapa jsem v televizi nikdy neviděla. (pr. perfect)
    It is raining. - Prší. (pr. continuous - prave ted prsi)
    It has been raining for over two hours. - Prší už víc jak dvě hodiny. (pr. perfect continuous - prave ted prsi, prsi uz vic jak dve hodiny a neprestava)
    It rained for over two hours. - Pršelo víc jak dvě hodiny. (past simple - nekdy v minulosti prselo vic jak dve hodiny, ale uz prestalo)

    Aspon tak.
     
  3. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Fei, thanks for that thorough explanation.
    It wasn't my question, but your answer is helpful anyway.
    To mě bude pomáhat jak se učím česky dál.

    I will use all the tenses in english....maybe it will help someone.

    Past
    I slept===I slept there once......I slept the whole night through.
    I use to sleep==Happened over a period of time, but no longer.===I use to sleep there, but now I sleep here.
    I was sleeping==in the past numerous times, but no longer...you can use this when you want to interrupt the story with events.....I was sleeping when the phone rang.

    Present
    I am sleeping==at this very moment you are asleep.
    I sleep==can be right now, but not necessarily....I sleep every night. These days I sleep at home.(example..girlfriend kicked you out)

    Future
    I will sleep

    Then there can be less common combinations
    I will be sleeping
    I had been sleeping..in the past, but ongoing.....I had been sleeping only ten minutes, when the phone rang, and she asked me to pick her up at the station.
    I will have been sleeping..conditional future.

    Don't worry about those. Jen pletou věci. Hodně štěsti!
     
  4. Fei

    Fei Active Member

    I'm glad this helped somebody. I'd somehow overlooked this thread was so outdated before I replied.
    Hodně zdaru v učení!
     

Share This Page