Dual citizenship

Discussion in 'Miscellaneous (Czech-Related)' started by MichaelaZ, May 7, 2010.

  1. MichaelaZ

    MichaelaZ Member

    Dobry den.
    Chtela bych se zeptat, jak je to s dvojim obcanstvim Ceska Republika/USA a naopak? Ja jsem Ceska zijici v USA, vdana za Americana. Prozatim mam zelenou kartu, ale pozdeji bych si rada zazadala o americke obcanstvi. Premyslime ale s manzelem, ze bychom se za nekolik let radi prestehovali do Cech.
    Jaky je nejlepsi postup v tomto pripade?
    Mohu ja mit oboji obcanstvi v Ceske Republice (pokud si zazadam o americke po snatku)?
    Pokud ne, jaky by byl pro mne postup prestehovat se do Cech se zelenou kartou? A co bych musela udelat, kdybych chtela cestovat nebo se prestehovat zpet do USA?
    A muze muj mazel ziskat take ceske obcanstvi (a ponechat si americke)? Jake jsou zde podminky?

    Dekuji moc za odpoved.
    Michaela
     
  2. meluzina

    meluzina Well-Known Member

    Naposledy, co jsem se divala na zakon o pozbyvani a nabyvani ceskeho obcanstvi, tak tam je ze se ceske obcasntvi ztraci, kdyz si nekdo bere jine (pokud mu neni dane zakonem te druhe zeme automaticky - coz neni pripad s USA). Kdyz si nekdo bere obcanstvi CR, tak musi predlozit doklad, ze pozbyva puvodni obcanstvi (i kdyz jsou vyjimkz, nevim o nikom kdo by je zatim vyzkousel).

    Vloni se mel predlozit navrh o zmenach (jestli si vzpominam spravne, tak do kvetna 2009) a byvaly Ministr vnitra Langer uz na tom navrhu pracoval. Kdyz se polozila vlada ale, tak se tento navrh nejalk odlozil. Zastim jsem nezahledla, ze by ten proces nejak pokracoval. Tyto zmeny mely to podvojne obcanstvi povolit.

    Pokud to nejak nechvata, tak bych pockala, jestli se ty zmeny uskutecni.
     

Share This Page