obycejne popovidani.......

Discussion in 'České fórum' started by slanecek, Sep 27, 2004.

  1. Ájík

    Ájík Well-Known Member

    No, není ta čeština nádherná???
    :D Ospalci, ospalkyně a ospálčata. :D



    ....do not worry....just kidding :D
     
  2. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Ok-Myslim si, ze to chapu.
    Ospalce je "vocative" podstatne jmena ospalec, ne, ospalek.

    Ospalek se nachaze nekde v koutu oka. :D Neco dost rozdil.
    Ospalec je ten, kdo nechci rano vstat.
    Ospalcata zasadne nachazeji ospaleky rano v ocich.
    How am I doing here?

    Ano, cestina je nadherny jazyk.
    Byl bych zvedav vedet jak se to uci mladezi v skole.
    Urcite to musi mit uzitecny zpusoby ucit.
    (Certainly they must have useful ways to teach it?)
    Prece maji dobry pouziti, aby se deti uci vseho smernice mluvnice.
    (Good exerercises, in order that the children learn all the rules of grammar.)
    Myslim si, ze pravdepodobne ale to nejdulezitejsi je to slyset casto a to se opakovat.
     
  3. Ájík

    Ájík Well-Known Member

    ssssssssssssssssssssssssssssscrimshawwwwwwwwwwwwwwwwwwww,
    you are so smart boy :) You are right with "ospalec".
    You know, many people hate Czech grammar and grammatical practice at school. :) :) :) It is not so easy, even for us NATIVES Czech indians. :D
     
  4. Ájík

    Ájík Well-Known Member

    .......brý večer
    Chce si někdo se mnou dát meloun? Je moc dobrej... šťavnatej!
    :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
     
  5. About_Nothing

    About_Nothing New Member

    To snad ani ne... :lol:
     
  6. Ájík

    Ájík Well-Known Member

  7. Ájík

    Ájík Well-Known Member

    scrimshaw - I send You greetings from sleepy Šumperk to Florida!
    .... hAvE a NiCe DaY 8) 8)


    any any any anyway; I have been typing mail for You; so get ready... it will be completed soon.... :) :)

    ....bye
     
  8. Ájík

    Ájík Well-Known Member

    dobrý den
    Rád bych na tomto místě vyzdvihnul pár lidí, kterých si cením. Tito lidé se prodírají houštím všech sloves, pádů, vidů, tvarů, způsobů a mnohými dalšími úskalími tolik obtížného, tolik milovaného a tolik nenáviděného jazyka českého. Chtěl bych vzpomenout na pár lidí před kterými hluboce smekám: "SCRIMSHAW" (David) z Floridy který zná pravidla českého pravopisu lépe než mnozí z nás (včetně mě, hanba na moji hlavu). "RUZETE" Růženka (Sharon) z Aljašky, která statečně bojuje. "JEZEK" ježeček (Sarah) z Minnesoty, která se učí češtinu u nás. Několik málo emailů jsme si napsali a já žasnu nad houževnatostí a zarputilostí s jakou se tihle lidé učí český jazyk. Zajímají mě jejich důvody, záměry a cíle. Myslíte, že někdo z nás by se čtyři roky učil tak obtížný jazyk a se kterým se prakticky nedá nikde domluvit a bez možnosti konverzace? Jen že vaše srdce vás k tomu táhne a sami třeba ani nevíte proč.
    Víte, tohle se mě dotýká! Vyzdvihuji speciálně tyhle tři lidi a prosím nekritizujme jejich způsob života (matej_cz) ani jejich smýšlení. Kousek toho jejich "amerického" smýšlení bychom potřebovali v našich komunismem poznamenaných životech. Líbí se mi jejich "svoboda" ve smýšlení a přál bych si, aby tady žilo stokrát více Američanů, třeba bychom se od nich něčemu naučili. :) :) :) :) :)
    díky za prostor
     
  9. Zeisig

    Zeisig Well-Known Member

    Ano. Desetitisíce studentů se u nás každoročně učí latinskému jazyku, kterým se nemluví dokonce ani ve Vatikánu. :wink:
     
  10. Ájík

    Ájík Well-Known Member

    ............v latině sa dá konverzovat po celým širým světě, česky na Aljašce- pochybuju! Latinu zvládá poměrně hodně lidí. Tím nechci říct, že je snadný se latinu naučit. Ať má úctu a respekt ten, kdo ji zvládá.
     
  11. Zeisig

    Zeisig Well-Known Member

    A latinsky na Aljašce. :shock: To snad ne. :roll:

    To bych si spíš vsadil na češtinu. :)
     
  12. Iwa

    Iwa Well-Known Member

    Je sice pravda ,ze latinu se uci hodne lidi a ze doktori advokati a vedci ji ovladaji na celem svete,ale o tom konverzovani si dovoluji pochybovat.Nemyslim ,za ani v Italii,kde italstina ma v latine hodne zakladu,pokud v obchodech nebo restauraci promluvis latinsky,dostanes to,co zadas a jeste si pokecas. :D
    A pak cestina snad neni jedinym jazykem ,kterym jak rikas se neda nikde domluvit.A ti co se uci svedsky,norsky,finsky,madarsky,cinsky atd. a treba se do techto zemi podivaji 1x za zivot nebo ani to ne?
     
  13. Ájík

    Ájík Well-Known Member

    .......souhlasím. A taky ty lidi obdivuju. Měl jsem namysli právě tyhle všechny lidi. :) Třeba zrovna čínsky bych se učit nechtěl, kdo chce ať se učí. Znám lidi co se učí arabsky, hebrejsky...atd. ale nejvíc mě dostali právě lidé o kterých jsem psal. Asi proto, že se učí česky :) :) ...že bych byl sám takovej :D "čechofil" :D

    .......hezký den
     
  14. ta

    ta Well-Known Member

    Ahoj,
    ja bydlim v USA uz 10 let (!!!) a neustale "bojuji" s Cestinou - tedy nechci ji zapomenout! Ted budu mit miminko, tak doufam, ze ze si tak alespon obnovim svou "kazdodenni cestinu". No uvidime... Jak si ten nas jazyk matersky udrzujete vy??? No, uvidime. Jeste jsem chtela pridat, ze jestlize zijete v Americe a chcete si najit "ceskeho souseda" ve vasem okoli, tak muzete zabrousit na moje webove stranky http://www.czechmatediary.com (urcene prave pro lidi jako jsme my) a je tam mimo jineho categorie "contacts on Czechs living in the USA" :wink:
    Tanja
     

Share This Page