Nejstarší český text

Discussion in 'České fórum' started by nikdo, Oct 17, 2004.

  1. nikdo

    nikdo Well-Known Member

    Potřeboval bych vědět, jaká je nejstarší česká literární památka a česky psaný text vůbec. Podle toho, co jsem se zatím dověděl, to byly glosy vepisované na okraj latinských manuskriptů v 10. století, ale nic podrobnějšího se mi na internetu nepodařilo najít. Nepoučil by mě někdo?
     
  2. Dana

    Dana Well-Known Member

    Pokud si správně pamatuju ze školy, nejstarší česká věta (samostatná, ne pouze glosa) se objevila v zakládací listině Litoměřické kapituly někdy v 11. století. Nepamatuju si, jak věta zní, ale třeba to někdo ví?
     
  3. Jana

    Jana Well-Known Member

    Zakládací listina kapituly litoměřické z r. 1057 obsahuje český přípisek z počátku 13. století.

    Jsou to snad nejstarší písemně dochované české věty. Text je psán primitivním pravopisem; vedle něho uvádíme paralelní transkripci:

    Pauel dal geſt ploſcoucih zemu Pavel dal jest Ploskovicích zem´u
    Wlah dal geſt dolaſ zemu bogu Vlach dal jest Dolás zem´u bogu
    i ſuiatemu ſcepanu ſe duema i sv´atému Ščepánu se dvěma
    duſnicoma bogucea a ſedlatu dušníkoma, Bogučeja a Sedlatu.



    Ploskovicích, Dolas (bezpředložkový 6. pád) - v Ploskovicích, v Dolanech;
    dušník - poddaný záduší; Bogučeja a Sedlatu (4. pád) - osobní jména Bogučeje a Sedlata

    Literatura: Jaroslav Porák, Chrestomatie k vývoji českého jazyka (13. - 18. století), Praha 1979, s. 31; Výbor z české literatury od počátků po dobu Husovu, red. Bohuslav Havránek, Josef Hrabák, Praha 1957, s.775; B. Havránek, Vývoj spisovného jazyka českého, Československá vlastivěda, řada II, Praha 1936, s. 21, se čtením "boguceu" místo "bogucea".
     
  4. nikdo

    nikdo Well-Known Member

    Děkuji, Jano! Přesně tohle jsem potřeboval vědět. :)
     
  5. mr

    mr New Member

    Na internetu a zde jsem našel:

    Nejvýznamnější literární památkou vzniklou v češtině je duchovní píseň z 12. stol. Svatý Václave, vévodo české země.

    Zakládací listina kapituly litoměřické z r. 1057 obsahuje český přípisek z počátku 13. století.

    Dá se stále považovat věta Pavel dal jest Ploskovicích zemu za nejstarší českou větu? Nebo věty v písni Svatý Václave, vévodo české země.

    Díky předem.
     
  6. Jana

    Jana Well-Known Member

    Dotaz zněl na první dochovaný český písemný text, což je pravděpodobně ona věta ze zakládací listiny. Píseň Svatý Václave byla zřejmě zaznamenána později, což jí však neupírá právo na prioritu v kategorii české literární památky.
     
  7. mr

    mr New Member

    Děkuji
    Mě tam mátne toto: ten přípisek byl až ve 13.st, což je o 1 st. později než památka Svatý Václave, vévodo české země.

    Do toho 13.st tam ta věta nebyla, pokud se nepletu - Pavel dal jest Ploskovicích zemu.
    Logicky mi z toho vyplívá, že by měli být věty (Svatý...) nejstarší z toho 12.st.
    :roll:
     
  8. Halef

    Halef Well-Known Member

    Jak píše Jana, záleží na tom, kdy byla ta píseň písemně zaznamenána (pokud hledáme nejstarší písemnost). Ona může být literární památkou i v ústním podání. Nejstarší dochovaný "kus papíru s českým textem" je zřejmě ten přípis.
     
  9. vodomil

    vodomil New Member

    nechci vypadat jako hnidopich, ale řek bych, že to co napsala Jana: "Zakládací listina kapituly litoměřické z r. 1057 obsahuje český přípisek z počátku 13. století. " postrádá logiku...

    jak může listina z roku 1057 obsahovat přípisek z 13. století?? vrátili se v čase?? takhle by to bylo v pořádku, kdyby to bylo př.n.l. a to jak víme není...

    asi de o překlep co??
     
  10. Jana

    Jana Well-Known Member

    Proč by nemohl na kus papíru z 11. století někdo něco připsat o dvěstě let později? Asi té vodomilově otázce dost dobře nerozumím... :?
     
  11. Jana

    Jana Well-Known Member

    Proč by nemohl na kus papíru z 11. století někdo něco připsat o dvěstě let později? Asi té vodomilově otázce dost dobře nerozumím... :?
     
  12. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Zajímavé diskuse.
    Vodomilový..neni ve slovník.
    big watery? water loving?
    vodomilová otázka....big slippery question?
     
  13. Jana

    Jana Well-Known Member

    Vodomil (as a nickname) means somebody liking water, namely swimming and water sports; vodomil is also a dog breed - Portuguese water dog, vodomil can also be translated as aquatic (plant) or hydrophilic (chemical substance). Here, vodomilova otázka = vodomil´s question.
     
  14. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Wow. :oops: I was way off.
    Thanks.
    I thought it was a compound word.
    Vodomil
     
  15. Jana

    Jana Well-Known Member

    It is a compound noun - vodo- (derived from voda - water), -mil (derived from milovat - to love. :)
     

Share This Page