Czech/Slovak in Michigan?

Discussion in 'Make a Connection' started by Pavla1205, Aug 3, 2007.

  1. Pavla1205

    Pavla1205 New Member

    Hi,
    I am wondering if anyone knows of a Czech/Slovak community in Michigan. I am interested in meeting more people like me. I grew up in a very Czech household where we spoke only Czech. Sometimes my values do not mesh with those of other Americans. I wouldn't mind making friends like myself.
     
  2. Duane

    Duane Member

    Hi Pavla,

    I am interested to know where in Michigan you live and how long you have lived here. I'm afraid I won't be of much use to connect you to Czech culture here in Michigan, but I would still like to know you. You see my mother's parents came here about 100 years ago. I only experienced bits and pieces of Czech culture as I grew up, but now I am very interested in appreciating it better.

    So, I live north of Grand Rapids and I have met one other person from the Czech R. who lives near Lake St. Clair.

    Duane
     
  3. Duane

    Duane Member

    Hi Pavla,

    I am interested to know where in Michigan you live and how long you have lived here. I'm afraid I won't be of much use to connect you to Czech culture here in Michigan, but I would still like to know you. You see my mother's parents came here from Moravia about 100 years ago. I only experienced bits and pieces of Czech culture as I grew up, but now I am very interested in appreciating it better.

    So, I live north of Grand Rapids and I have met one other person from the Czech R. who lives near Lake St. Clair.

    Duane
     
  4. americana

    americana New Member

    Ahoj Pavlo!
    Docela Ti rozumim,docela se divim,ze kdyz si vyrustala tady chces poznat ceskou komunitu :) Nekdy je to dost blaznivy.Ale je pravda ze Cesi drzi pohromade!?
    Jestli ches poznat cechy,tak nejlepsi je bezpochy Chicago.Ale proc odpovidam na Tvuj dotaz,zijeme v New Buffalo,kousek od Indiana border.Je nas tady dost velka skupina cechu,znamych i neznamych.Az se sam kolikrat divim kolik je nas.Myslim ze moje sister in law Ti uz neco psala,snad se nesnazila cesky :) Hodne ceskych lidi jsem jezdi za ostatnimy,takze je to tak nejbliz kde potkat ruzny lidi.Tak doufam ze jsem aspon trochu pomohl,u nas jsou novy znami vitani.Mej se a treba priste... Adam
     
  5. Pavla1205

    Pavla1205 New Member

    Ahoj Adam,
    Moc velikej dik za odpoved. Omlouvam se, psani me nejde uplne tak dobre, mluvit a cist jo, ale to psani ne tolik. Ale doufam ze to budes moc po me precist. Jak dlouho si v USA? Tvoje sister in law rikala ze mluvite cesky jakou prvni jazik, takze ste se narodili v Cesku? Ja sem se narodila v Koline, a bracha v Praze. Rodice se tu nastehovali v '84 kdyz mi bylo 16 mesicu. Vyrustala sem jako Cech, i pres to ze jsme byli v USA. Doma mluvime jenom Cesky a moje holky se taky uci mluvit Cesky. Stehovali sme se kvuli tomu aby mohli rodice zacit svuj business, kde i ja pracuju. Pestujeme trvalki, a jmenuje se to Bohemia Nursery. Muj bracha se pres vikend nastehoval do Chicago, bude ucit v Northwestern, dela Mechanical Engineering. Nedavno dodelal Phd v University of Michigan. Mozna za nima potom nikdy pojedu, ale zatim mam hodne prace na to, takze az v zime, kdyz kytky se neprodavaj! Kdyz budes mit minutu, tak napis, docela bi me zajmalo jak jste skoncili v USA, a jak se ti to tu jako Cech libi. Zatim pa.
     
  6. gsmom

    gsmom New Member

    Can anyone tell me if there is a Slovak community in the Ann Arbor area?
     
  7. zuzana sw

    zuzana sw New Member

    I dont know if there is any but I am also looking for Slovaks in or near Ann Arbor area, I am from Bratislava living in Chelsea MI.
     
  8. jen

    jen Well-Known Member

    I have a very extensive database of Czech-Slovak organizations in the US, and the only listing I have for Michigan is the Sokol Detroit, located in Dearborn Heights. If you go to the main Sokol page at http://www.american-sokol.org, you can page through to the Northeastern District and find contact info for the Detroit chapter.

    Hope that helps, even a little.... :)

    P.S. I just went to Mapquest and realized that Ann Arbor is practically next door to Dearborn Heights! The Sokol people are really friendly - I've not actually met any, but have corresponded with some - mostly second generation Czechs, but you'll find a few immigrants as well.

    Good luck!
     
  9. americana

    americana New Member

    Ahoj Pavlinko!
    Uz jsem od Tebe dlouho neslysel,nevim jsetli si vubec dostala moji odpoved?!Jestli mas jeste zajem poznat nejaky Cechy v okoli tak mi napis primo na muj email adam.plaus@tiscali.cz
    Rad bych vedel jak se si mela pres zimu a jak to jde s tvym patranim po krajanech? :) Mej se moc fine....Adam

    Ahoj Adam,
    Moc velikej dik za odpoved. Omlouvam se, psani me nejde uplne tak dobre, mluvit a cist jo, ale to psani ne tolik. Ale doufam ze to budes moc po me precist. Jak dlouho si v USA? Tvoje sister in law rikala ze mluvite cesky jakou prvni jazik, takze ste se narodili v Cesku? Ja sem se narodila v Koline, a bracha v Praze. Rodice se tu nastehovali v '84 kdyz mi bylo 16 mesicu. Vyrustala sem jako Cech, i pres to ze jsme byli v USA. Doma mluvime jenom Cesky a moje holky se taky uci mluvit Cesky. Stehovali sme se kvuli tomu aby mohli rodice zacit svuj business, kde i ja pracuju. Pestujeme trvalki, a jmenuje se to Bohemia Nursery. Muj bracha se pres vikend nastehoval do Chicago, bude ucit v Northwestern, dela Mechanical Engineering. Nedavno dodelal Phd v University of Michigan. Mozna za nima potom nikdy pojedu, ale zatim mam hodne prace na to, takze az v zime, kdyz kytky se neprodavaj! Kdyz budes mit minutu, tak napis, docela bi me zajmalo jak jste skoncili v USA, a jak se ti to tu jako Cech libi. Zatim pa.
     
  10. Dannae

    Dannae Well-Known Member

    Hi, as Duane said - I live in Algonac, MI (about 1h from Detroit). ANy connection welcomed :D
     
  11. fibi

    fibi New Member

    Hi guys.
    Haven't seen anyone in this topic for months...
    I'm from Slovakia, living by Grand Rapids.
    Any Czechs/Slovaks around??
     
  12. dzurisova

    dzurisova Well-Known Member

    Hi,

    Yes there are several Czechs down here about 1 1/2 from you. Just go to HarborCountry.org and you'll know what area I'm talking about.

    On a side note, it was sad to see this post come up again. The poster named Americana was my brother-in-law Adam that died last month.
     
  13. gabulina

    gabulina New Member

    Ahoj vsichni, nebydlíme sice v Michiganu, ale blízko Michigan City v Indiane - do New Buffala to máme asi 25 minut. Nenajde se tady nejaká maminka s detma na procvicování cestiny nebo slovenstiny??? Mám 2 dcerky - 6 a 9 let - plnì dvojjazycné CJ a AJ, rozumí i slovensky.

    Preji pekný den :D
     

Share This Page