more on se and si

Discussion in 'Grammar & Pronunciation' started by scrimshaw, Jun 24, 2007.

  1. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Je mi lito, ale nechápu....dle významu věty asi 'selžeš'
    Po zrálem uvážení to chápu.
    each time you fail, fall flat.
    The image is 'picking someone up off the ground after they have fallen'.
    But you understood that was just a metaphor for the real meaning.

    Člověk, který ve životě bude mít nejvíc úspěch, je ten, který se umí postarat sám o sebe. Myslíš si teď asi, že jsem krutý ostuda, ale jednoho den mi poděkuji za to, že jsem s tebou nezacházel jako bys byl mimino. Clověk by měl umět stát na svéch vlastních obou nohách.
    Jednají-li s tebou jako bys byl slabý, nikdy nepochopíš, že jsi silný.
     
  2. Petr_

    Petr_ Active Member

     
  3. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Ahoj Petře.
    Tři opice seděli na zdi a řekli zároven: "Je nám líto, Páne Jezdce", který právě přijel na scéně pohromy, ale nevíme co se tady stalo. Opilec čislo jeden řekl: "Jménuji se "Neslyším nic zlého" a tihle jsou moje společníci "Nevidím níc zlého" a "Neříkám nic zlého".
    Jezdec se rozhledl kolem, byl to jasné vidět, že tady byl nedávno hrozný boj. Dým se zvedl z hradu a vesnici a leželo na zem víc než sto mrtvých vojáků.
    Tady nebyli žadné výherce, jen prohrávající.
    Opice se vyhýbají tomu, které by radějí nebyli součastí.

    Tohle je částecky a kousky textu z dobřé známé hry.
    Je vidět v zimní noc starý hrad a před jeho bránou je samotařský hlídač.
    Za tím zdmi jsou rozhodnuté osudy národů.
    Bylo to něco shnilého v státu Dansky.
    Mrtvý král se v lesa jako duch objevil Hamletu a řekl mu, že chce, aby jeho smrt byla pomštěná, ale varoval mu, aby si měl nezoufat, že to jeho matka nemůže vůbec mít za zlé.
    Kniže se dívá na sebe v zrcadle a říká: "Být či nebýt, to je otazka. Spát asi snít, ale v něj je lečka, jaké sny budeš mít v tom klidném spanku?." Hamlet se ptá sám sebe otazku, která ho moc trápila. A konečně ho to napadlo, co musí udělat.
    "Hra je ta věc, ve hře zachytím svědomí králu."

    Poslední scéna se odhrává v hradu.
    Hamlet a
    "Jed! Je v poháru jed!" Zrada, klam, vražda. Krvavá vražda. Ale příliš pozdě. Královna umírá.
    Umírá jedem, který byl plánovaný pro jiný. Je to tragedie mezi tragidií.
    "A teď se roztrhává čestné srdce. Dobrou noc, sladké kniži. Aby vás skupiny andělů zpívala, když mizete k místě, kde si budete odpočívát navěky."(as you go to your eternal rest)....Slova pronesená spolehlívým Horatio.
     
  4. Petr_

    Petr_ Active Member

    (zde uvedené úryvky jsem v českém jazyce nečetl, proto se mi to špatně opravuje)
     
  5. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Za těmi zdi jsou rozhodnuté osudy národů....Behind those walls are decided the fates of nations.(Vnitř toho hradu se rozhodují věci, které jsou tak důležité, že mohou postihnout, snad i zničit, dalši státy.)

    Duch mrtvéhu králu řekl Hamletu, že to jeho matce nemůže vůbec mít za zlé(ona nebyla spokojená s zradou)

    V studené bezhvězdné zimní noc stojí před branou starého danského hradu samotařský hlidač.
    Je to kletba každého vojáku, aby musel stát na stráži.
    "Kdo je tam? Odpověd mi! Stuj! Ukazuj se!"
    "Aby dlouho žil král."
    "Bernardo?
    "To jsem já"
    "Blížíš se tak tiše"
    "To jsou dvácet. Můžeš se vrátit do posteli."
    "Děkuji ti, že jsi zavčas přišel. Je tak krutá zima a srdce je neklidný"
    "Byl to klidná hlída?"
    "Nehýbal se ani myška."

    Hamlet, kniže Dánsku, jehož otec býl zavražděn, stojí před zrcadle(přemyslí o sebevráh) a mluví tahle slova...
    Být či nebýt, to je to, oč tu běží,
    zda je to důstojnější snašet
    střely a šípy rozkacené sudby,
    či proti moři běd se chopit zbraně,
    a skoncovat je vzpourou.

    Zemřet, spát, snad i snít. Ach, v tom je haček,
    kvůli tomu, v tom spánku smrtí jaké sny přijdou?
    To sleep, perchance to dream. Ay, there's the rub,
    For in that sleep of death what dreams may come.
     
  6. wer

    wer Well-Known Member

    další = the next one, the further one, another ~ some of the rest
    ostatní = the others, the rest, the remaining ~ all of the rest

    další ← dál

    ostatní ← ostati (archaic for to stay/stand away, to remain, to stop) → zůstat (= to remain)

    samotář = loner (recluse, solitudinarian…)
      ↓
    samotářský = lonerish (reclusive, withdrawn, retired…)

    osamělý = (a)lone (forlorn, secluded…)

    osamělý hlídač = hlídač, který je sám
    samotářský hlídač = hlídač, který chce být sám

    ¹ In this particular phrase, the verb could be omited. And it is quite common for soldiers.
    ² The object in orders, if known from the context, is also often omited. Also very common for soldiers.
    ³ Perfective verb, unless you want him to show up repeatedly. (¹ Ukaž se! = Show up! ² Odhal se! = Unfold yourself!)

    „Šípy rozkacené sudby”? That is not from your head! :wink:

    In Czech, Hamlet mostly figures as “princ dánský”, sometimes as “kralevic dánský” or “kníže dánské/dánský”.

    princ = son of a ruler
    kralevic = son of a king
    kníže = ¹ duke, prince (sovereign ruler, that is not Hamlet); ² prince, nobleman (any aristocrat, that is even Hamlet)
     
  7. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Wer, to je skvělé. Mluvíme teď o starém řeču. Bez pochyb jsme se vrátili na jinou dobu. A máš pravdu, musel jsem najít starý post, z podmětu Kupec benátský. Tam jsme dávno hovořili o Hamletově známém projevu.
    Vzpomněl jsem si trochu na něj ale ne všechno.

    Princ dánský je neklidný člověk, protože ví, že je v státu Dánsku něco shnilého. Ví, že smrt své otce byl spáchaný tím, kdo sedí na troně, a kdo teď je manžel jeho matko. A jak to ví? Ví to, protože mu to řekl duch svého otce.

    Sova sedí v temné zimní noci na větvu nedalekého stromu a houká truchlivě, protože v této klidné noci není slyšet ani myšku.
    Myšky se nehýbají, protože ví, že v stromu sedí hladová sova.
     
  8. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Titanic se potápí a kapitán rozkazuje posádku, aby bezdůvodně přeskupit palubní lehátky. Náš kapitán je bez myšlenek právě když potřebujeme silné vedoucí.
    Nechcí už vidět víc. Je to ošklivý pohled.
    Je možné, že život, který známe a máme rád, právě umřít? Žijeme v děsivou a bezpečnou dobu.
    Ať se nemýlí nikdo, že právě teď v halách moci debatuji o věci, které poskytnou budoucnost našé drahé Republiky.
    Zůstat mlčení, je přijmout smrt vládu naších zakladatelů. Přeháním?
    Můžete to usoudit.
     
  9. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Co byl český film, který jsem uviděl?
    Muž stříhá mužovi vlasy. Z našiho místa vysoko nad scénou, shledáme se dolů na hromady kovu a rozbité nástroje, zbytky zničení civilizace. Častečky a úryvky(a pár mých vlastních myšlenek) jednoho filmu, který jde o životě, který už neexistuje.
    Stará venkovná prácoviště. Značka..Práce je čest. Je to věci cti.
    Dělník má pár moudrých slov..."Nestojí nic zvednout tvoje očí k nebi a libovat se v krásný pohled, který se tam každý den a každou noc ukazuje. Slava nad nami, práce a dřina tady."

    "Pane stráže, skončili jsme svoje práce, smíme jim pomáhat?" Můžete, ale jen tři."
    Jdou do věčná slavy se svymi sny dalšího věku. A každé járo se slunce vrátí a dává svět zpatky vporádku.
    "Neposlouchejte to, co ona říká dětata. Lže vám. Mluví nic kromě slibů."
    "Vyhnete se mu, dětata. On je jen imperialistické prase."
    "Dají ti dva roky ve věžení za ta slova, chalpče. Vyborně. Mluvíš spravně. Přeji si, abych byl tak odvážný jak jsi ty." To byl den, kdy ho odvedli pryč v černém autě.
    Stojí kolem ohni v déšti.
    Co budeš dělat až dým se dostane do tvé oči?
    "Idealistcký, malddý snilek říká: "Vezmi si na slunce zrovnat."
    Ale nemožné je možné v naše národi.
    Muži v černé autě přijeli pro nový manžel také. Tady je místo, kde posílají ty, kteří mluví pravdu.
    Dělnici sechází dolů a unavený muž říká: "Jsem staštní. Našel jsem se."
    Mladý trestanec dívá se nahorů na světlo, který pomale mizí, když zdvihák klesne hlubějí do mlíny..
     
  10. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Presidenti nás slouží jako inspiraci a také jako varování. Dávají nám dobré přiklady a špatné přiklady. Moc je ve volební urně.
    Ti muži v Bílém Domě vyjadří ideály a měřitka, slabnosty a vady, voličů, kteří je tam posílají.
    Je to naturální a vhodné, že bychom o ními chtěli vědět o ctnosti a zlovyků chlapců, které jsme zvolili, aby nás vladli. Jak se dovědneme víc o ními, dovědneme se víc o sámi sobě.
    Francoužský filosofér Joseph de Maistre řekl, že každý národ má vladu, kterou si slouží.
    Krizi zvyšují prezidentské možnosti pro odvážné a nápadité činy, ale negarantazují to značnou velikost.
     
  11. wer

    wer Well-Known Member

    ve stromu = in a hollow inside the tree
    na stromu, na stromě = in the tree

    Je něco shnilého ve státě dánském.

    Here you have a Czech adaptation of Hamlet. :D
    Děťata could be nice word for childs' childs.
    Skřivánci na niti (IMDb, Youtube).

    This night I’m going to dream about BBCode tags.
     
  12. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Wer, to byl pro tebe bez pochyb práce. Oplatil bych ti rád. Jsem jako hojnost
    znalosti o předmětu angličtiny. Určitě je to něco, které bys chtěl vědět o angličtině.
    Ať se nikdo nemýlil(Ať nikdo neudělal chybu na tohle), že právě teď lidé(kteří chodí) v halách moci(halls of power, v parlamentě, v kongresu, v hradu) debatují o věcech, které ovlivní budoucnost naší drahé Republiky.
    Zůstat mlčet znamená přijmout konec našího způsobu životu, konec záměrů a ideálů našich zakladatelů. Přeháním?
    Můžete si to pro sebe posoudit(You can judge that(whether I am exaggerating or not) for yourself??.
    Je to moudrý člověk, který uzná svoje chyby. Je to slabý člověk, který se před svými chybám snaží skrýt.
    Malá vláda je pořád lepší, než velká vláda.

    Jak shlížíme dolů na venkovní pracovišti, je vidět všelijaké zbytky zničené civilizace. Na nápisu byli napsána tahle slova, Pracovat je čest. To je asi pravdu. Ale to je něco, které se rozhodím pro sám sebe. Nepotřebují, aby mi to řekla vláda.
    "Neposlouchejte to, co říká děvčata. Neříká nic kromě imperialistických lžů."
    Ideálistický mladý člověk si ji, té holce s hezkým usměvem, chtěl vzít na slunovrat.
    Dívají se nahoru na kus nebe, které pomalu mízí, když klesají dolů do mlýna.

    Díky za stranku s člověky, který mluví na jevišti o Hamletově dilemu. :)
     
  13. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

     
  14. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    No, téměř jsem spadl z mého židle. Chci být prvním, který tě přivítá zpatky na foru. Během tvého nepřitomnosti jsme mluvili o každém předmětu pod sluncem. Dokonce i známý anglický básník ze šestnáctého století nebyl bezpeční. Danský princ Hamlet zase bojoval se svou nadščasovou otázkou, a zase ji nebyl schopen sám vyřešit.
    Je pitomý tvor, který s krutami otázkami musí bojovat. No, může se davem spojít. Pokud je stěští, najde odpovědy, které hledá. Štástni jsou ti, kteří nachází v životě, co hledají.
    Ať se nikdo neplete, že on nebyl prvním, a nebude posledním, který hledá, ale nenajde. Myslím si, že si můžeme domnívat, že mluvíme-li o Shakespearově hře, mluvíme o tragedii. Každý bude to mít ve životě své vlastní dilemnaty. V tragedii je čistění a čistění je dobré pro duch.

    Zda dávám smysl nebo nesmysl, můžeš si posoudit sám. :D
     
  15. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

     
  16. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Srazil bys mě k zemi s (jen) perem, když jsem uviděl tvůj přispěvek. Po tom, co mijel tak moc čas, jsem si myslil, že asi tě psi dingo sežřali, nebo něco takové. A tak je to s radosti, že tě přivítam zpatky mezi námi, těmí žijicímí. Když jsi byl pryč, dělání to, co ví jen Bůh, jsme mluvili o tak mnoho věcích, všech pod sluncem, dokonce i o smutném dánském princu Hamletu, toho, kdo ve životě nebyl pronásledován nic, kromě smůly. Dokonce i on nebyl v bezbečí.
    Pravděpodobně v hrobě mu bolí v ušima(protože lidé mluví o něm tak moc). Takový chlap ale bude předmět hovorech i v stoletích, co přijdou.
    To je drahá cena, kterou musí zaplatit známé postavy z Shakespearovy hry.
    Je to asi těžké břemeno a rozumím tomu, jak se cítí. Nechtěl bych být v jeho místě. Zdá se mi, že zas začínám mumlat o ničem zvláštnem. Asi je to pro mě taková očista, druh očisty, kterou se starobýli řečtí dramatici snažili vytvořit.

    může se davem spojit.......Může k námi(davu) připojít...He can join the crowd..(We've all been through the same thing)
     
  17. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

     
  18. wer

    wer Well-Known Member

    We say “nedávat smysl”, not “dávat nesmysl”:

      Zda to, co říkám, dává smysl (nebo ne).
      Zda to, co říkám, dává (nebo nedává) smysl.
     
  19. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Po tolika času(nemohu uvěřit, že minulo tak moc času, dává to důvěřivost výrazu, že čas letí), jsem si myslil, že asi jsi spadl z kráji světa. Rád se dozvím jinak.

    Nic neni děsivější, než čistý, bílý, nenapsaný kus papiru. Může to být velmi odstrašující.

    Co je to všechno hluk? Lidé se radovali. Válka skončila. Lee si sedl někde ve Virgnii s generálem Grantovi. Vyhralli jsme? Závisí to na tom, koho se ptáš, a kdo se toho ptá. Ale unie byl zachraněné a to je nejdůležitější věc. Tohle stát nebyl stvořené jen abychom se jej roztahli.


    Moje uší zvoní. Někdo někde o mě mluví za zadu.
    Bojím se, že to, co jsem napsal, nedává smysl.
     
  20. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

     

Share This Page