Nejstarší český text

Povídejte si o všem českém česky! A jestli mluvíte anglicky, nezapomeňte zabrousit také do diskusí v angličtině.

Moderators: Sova, gementricxs, Dana

nikdo
Member

Nejstarší český text

Postby nikdo » 17-Oct-04 18:40

Potřeboval bych vědět, jaká je nejstarší česká literární památka a česky psaný text vůbec. Podle toho, co jsem se zatím dověděl, to byly glosy vepisované na okraj latinských manuskriptů v 10. století, ale nic podrobnějšího se mi na internetu nepodařilo najít. Nepoučil by mě někdo?
The color guard is colored!
Dana
Moderator

Postby Dana » 20-Oct-04 23:09

Pokud si správně pamatuju ze školy, nejstarší česká věta (samostatná, ne pouze glosa) se objevila v zakládací listině Litoměřické kapituly někdy v 11. století. Nepamatuju si, jak věta zní, ale třeba to někdo ví?
Jana
Senior Member

Postby Jana » 21-Oct-04 0:47

Zakládací listina kapituly litoměřické z r. 1057 obsahuje český přípisek z počátku 13. století.

Jsou to snad nejstarší písemně dochované české věty. Text je psán primitivním pravopisem; vedle něho uvádíme paralelní transkripci:

Pauel dal geſt ploſcoucih zemu Pavel dal jest Ploskovicích zem´u
Wlah dal geſt dolaſ zemu bogu Vlach dal jest Dolás zem´u bogu
i ſuiatemu ſcepanu ſe duema i sv´atému Ščepánu se dvěma
duſnicoma bogucea a ſedlatu dušníkoma, Bogučeja a Sedlatu.

Ploskovicích, Dolas (bezpředložkový 6. pád) - v Ploskovicích, v Dolanech;
dušník - poddaný záduší; Bogučeja a Sedlatu (4. pád) - osobní jména Bogučeje a Sedlata

Literatura: Jaroslav Porák, Chrestomatie k vývoji českého jazyka (13. - 18. století), Praha 1979, s. 31; Výbor z české literatury od počátků po dobu Husovu, red. Bohuslav Havránek, Josef Hrabák, Praha 1957, s.775; B. Havránek, Vývoj spisovného jazyka českého, Československá vlastivěda, řada II, Praha 1936, s. 21, se čtením "boguceu" místo "bogucea".
nikdo
Member

Postby nikdo » 21-Oct-04 18:03

Děkuji, Jano! Přesně tohle jsem potřeboval vědět. :)
mr
New Member

Postby mr » 13-Jan-05 7:28

Na internetu a zde jsem našel:

Nejvýznamnější literární památkou vzniklou v češtině je duchovní píseň z 12. stol. Svatý Václave, vévodo české země.

Zakládací listina kapituly litoměřické z r. 1057 obsahuje český přípisek z počátku 13. století.

Dá se stále považovat věta Pavel dal jest Ploskovicích zemu za nejstarší českou větu? Nebo věty v písni Svatý Václave, vévodo české země.

Díky předem.
Jana
Senior Member

Postby Jana » 13-Jan-05 7:49

Dotaz zněl na první dochovaný český písemný text, což je pravděpodobně ona věta ze zakládací listiny. Píseň Svatý Václave byla zřejmě zaznamenána později, což jí však neupírá právo na prioritu v kategorii české literární památky.
mr
New Member

Postby mr » 13-Jan-05 9:44

Děkuji
Mě tam mátne toto: ten přípisek byl až ve 13.st, což je o 1 st. později než památka Svatý Václave, vévodo české země.

Do toho 13.st tam ta věta nebyla, pokud se nepletu - Pavel dal jest Ploskovicích zemu.
Logicky mi z toho vyplívá, že by měli být věty (Svatý...) nejstarší z toho 12.st.
:roll:
Halef
Senior Member

Postby Halef » 13-Jan-05 13:12

mr wrote:Děkuji
Mě tam mátne toto: ten přípisek byl až ve 13.st, což je o 1 st. později než památka Svatý Václave, vévodo české země.

Do toho 13.st tam ta věta nebyla, pokud se nepletu - Pavel dal jest Ploskovicích zemu.
Logicky mi z toho vyplívá, že by měli být věty (Svatý...) nejstarší z toho 12.st.
:roll:

Jak píše Jana, záleží na tom, kdy byla ta píseň písemně zaznamenána (pokud hledáme nejstarší písemnost). Ona může být literární památkou i v ústním podání. Nejstarší dochovaný "kus papíru s českým textem" je zřejmě ten přípis.
I am an atheist. Thank God.
vodomil
New Member

Postby vodomil » 08-Aug-07 12:34

nechci vypadat jako hnidopich, ale řek bych, že to co napsala Jana: "Zakládací listina kapituly litoměřické z r. 1057 obsahuje český přípisek z počátku 13. století. " postrádá logiku...

jak může listina z roku 1057 obsahovat přípisek z 13. století?? vrátili se v čase?? takhle by to bylo v pořádku, kdyby to bylo př.n.l. a to jak víme není...

asi de o překlep co??
Jana
Senior Member

Postby Jana » 08-Aug-07 12:40

jak může listina z roku 1057 obsahovat přípisek z 13. století?? vrátili se v čase?? takhle by to bylo v pořádku, kdyby to bylo př.n.l. a to jak víme není...

Proč by nemohl na kus papíru z 11. století někdo něco připsat o dvěstě let později? Asi té vodomilově otázce dost dobře nerozumím... :?
"Man invented language to satisfy his deep need to complain."