léto v Brně

Discussion in 'České fórum' started by uuspoiss, Jun 14, 2005.

  1. uuspoiss

    uuspoiss Well-Known Member

    Konečně jsem dostal dopis z Masarykovy univerzity v Brně a v tom mi oznámí, že jsem byl přijat ke studiu na letní školu češtiny!

    Češtinu se učím jen od listopadu minulého roku, takže jsem ještě dokonalý začátečník, ale samozřejmě se už docela teším na ten měsíc strávený v ČR. Dostal jsem i stipendium od českého ministerstva školství, takže platit musím jen za cestou.

    Myslím, že plynně mluvit asi ještě nebudu a přesto všechno se budu stále mýlit jako nyní, ale možná aspoň budu schopen svoje chyby udělat bez pomoci všech těch gramatických tabulek ve slovníku:)

    V Brně jsem dosud byl jednou, bylo to vloni v červenci. V té době jsme neměli moc času poznat město, takže myslím, že to bude pro mne celkem zajímavé. Uvítal bych od místní všechny doporučení, co na Moravě určitě musím uvidět a tak podobně..

    A jestli nemáte něco lepšího dělat, byl bych rád, kdybyste opravili moji chyby v této zprávě:) Děkuju!

    Zdravím
    Henrik
     
  2. Jana

    Jana Well-Known Member

    Tak především - gratuluju; pokud by se to bralo jako písemka z češtiny, byla by to velká jednička!

    Drobounké opravy (podtržený text):

    Konečně jsem dostal dopis z Masarykovy univerzity v Brně a v tom mi oznámili, že jsem byl přijat ke studiu na letní školu češtiny!

    Češtinu se učím jen od listopadu minulého roku, takže jsem ještě dokonalý začátečník, ale samozřejmě se už docela těším na ten měsíc strávený v ČR. Dostal jsem i stipendium od českého ministerstva školství, takže platit musím jen za cestu.

    Myslím, že plynně mluvit asi ještě nebudu a přesto všechno se budu stále mýlit jako nyní, ale možná aspoň budu schopen svoje chyby dělat bez pomoci všech těch gramatických tabulek ve slovníku:)

    V Brně jsem dosud byl jednou, bylo to vloni v červenci. V té době jsme neměli moc času poznat město, takže myslím, že to bude pro mne celkem zajímavé. Uvítal bych od všech místních (nebo od místních všechna) doporučení, co na Moravě určitě musím uvidět a tak podobně..

    A jestli nemáte něco lepšího na práci, byl bych rád, kdybyste opravili moje chyby v této zprávě. Děkuju!


    Přeji hodně begových zážitků v Brně a doufám, že kromě spisovné češtiny při psaní, obecné češtiny při mluvení a kulturních zážitků při exkurzích pochytneš taky nějaký "brněnský hantec" :D !
     
  3. Katty

    Katty Active Member

    Gratuluju!!! Ja jsem Brnanka a tak doufam, ze si ti tu bude libit! Tvoje cestina je az na drobny chybicky uplne skvela, takhle bych taky chtela ovladat cizi jazyk :oops:
     
  4. uuspoiss

    uuspoiss Well-Known Member

    Děkuju, Jano! Jedničku si asi zasloužím - když jsem chodil do školy, bylo to nejhorší známka ze všech:)

    Hantec je patrně velmi zajimavé, ale obávám se, že to se učím už někdy ve vyšším věku... Podíval jsem na slovníka, a prý tam mají mnoho slov z němčiny - šlus (konec), tauzn (tisíc), rathaus apod.

    Katko, angličtina je pro Tebe cizí jazyk, ne? Zdá se, že ji umíš asi stokrát lépe než já umím češtinu.. Kdybys jen věděla, jak dlouho ta předchozí zpráva mi trvala:p

    Mějte se hezky
    H.
     
  5. Katty

    Katty Active Member

    kdybys vedel, jak dlouho me trva cokoliv, co napisu jinak, nez cesky... :D Jak dlouho se vlastne cestinu ucis? Rekla bych, ze fakt hodne dlouho, protoze mluvis opravdu perfektne. Ja kdybych byla cizinec, tak se na to rovnou vykaslu, vsechno to sklonovani a nepravidelny tvary... :shock:
    A pokud mas zajem, tak ti opravim malicky chyby, co jsi udelal...:
    Ve vete "angličtina je pro Tebe cizí jazyk, ne?" bych misto "ne?" dala "že?", lepe se to hodi do kontextu :) A ve vete "Kdybys jen věděla, jak dlouho ta předchozí zpráva mi trvala" je trochu divny slovosled - spravne je to "Kdybys jen věděla, jak dlouho mi ta předchozí zpráva trvala", popripadne "jak dlouho mi trvala ta předchozí zpráva".
    Jinak te uplne obdivuju! Kolik ti vlastne je?

    Katka

    Edit: Jinak ja ziju v Brne od narozeni a muzu rict, ze se tu hantec moc nepouziva, temer vubec...
     
  6. uuspoiss

    uuspoiss Well-Known Member

    Jistě Ti děkuju za pochvalu a také za opravu chyb, ale tady bohužel nemáš pravdu. Mluvit češtinu já vůbec neumím, a dále ještě, nikdy jsem ani nepokoušel... (I have never even tried - bylo to spravné?)

    Učím se jen od listopadu minulého roku a to není snadné, protože nemáme ani učebnice ani slovníky pro Estonce, a také neznám žádné Estonce, které mluví dobře česky. Takže musím studovat prostřednictvím angličtiny a procvičit na internetu... A z tohoto důvodu i vždy mám zájem na opravách - myslím, že chybovat je nejlepší metoda se učít, ale je důležité, aby ty chyby se pak i opraví...

    No, teď je mi 25, tak když konečně se naučím češtinu, už budu v penzi :) A Ti?

    H.
     
  7. Katty

    Katty Active Member

    Mluvit cesky vubec neumim (i kdyz to vubec neni pravda :D ) Nikdy jsem to ani nezkousel...

    Tak to te pak obdivuju jeste vic, ucit se timhle zpusobem musi byt hodne narocne! Tohle bych ja nezvladla, ses fakt dobrej!! :lol:

    Učím se jen od listopadu minulého roku a není to snadné, protože nemáme ani učebnice ani slovníky pro Estonce, a také neznám žádné Estonce, kteří mluví dobře česky. Takže musím studovat prostřednictvím angličtiny a procvičovat na internetu... A z tohoto důvodu mám taky vždy zájem na opravách - myslím, že chybovat je nejlepší metoda učit se (, jak se učit), ale je důležité, aby se ty chyby pak i opravily.

    Tak až se konečně naučím češtinu, budu už v penzi. A tobě?
    No mně je zatím 17, takže mám ještě nějakej čas zdokonalit se v jazycích :). Já mám v Estonsku dokonce jednu kámošku (teda spíš si jen dopisujeme...ale už strašně dlouho) - jednou mně posílala pár listů z estonských novin a já jsem úplně zírala, co je to za jazyk, ten bych se v životě nenaučila :shock: .Estonština je prý ještě težší než čeština.
     
  8. uuspoiss

    uuspoiss Well-Known Member

    Není pochyby, že estonština je o moc težší než čeština. Myslím, že mám hodně štěstí, že já ji se nemusím naučit:) A moc obdivuju cizince, které to nějak dokázali...

    (Pole kahtlustki, et eesti keel on palju raskem kui tšehhi keel. Mul on ilmselt kõvasti vedanud, et mina teda õppima ei pea:) Imetlen väga neid välismaalasi, kes sellega kuidagimoodi hakkama on saanud...)

    Jaké jazyky bys chtěla se naučit? Angličtina je prý nevyhnutelná, ale bohužel není tak zajímavá, protože většina lidí stejně umí anglicky:) Já jsem se na školě trochu učil španjělštinu, ale teď už si nic nepamatuju.

    A zase Ti děkuju za opravu předchozí zprávy!
     
  9. Katty

    Katty Active Member

    Tak ja uz trochu ovladam anglictinu a nemcinu, ale planuju naucit se i spanelstinu...rozhodne po tom, co jsi estonsky, neplanuju estonstinu :D
     
  10. uuspoiss

    uuspoiss Well-Known Member

    ahoj zase,
    tak ted jsem uz v Brne a dnes jsme meli vstupni test, protoze tady bude rozdeleni do kursu. myslim, se asi budu "dokonaly zacatecnik" nebo tak nejak, ale to asi uvidime zitra. zjistil jsem, ze mohu rozumet vetsinu co mi lide rikaji, ale jeste vubec neumim mluvit sam:) Brno se mi ale uz moc libi.
    mejte se!
    h.
     
  11. Sova

    Sova Well-Known Member

    Čím víc budeš mluvit (i když to není docela pořádně), tím se rychleje naučíš. Tak, jako ti to docela jde s rozuměním češtiny, já sám nemám žádné pochyby, že stejně to brzy dokážeš.
     
  12. Zeisig

    Zeisig Well-Known Member

    Zdá se, že je v Brně tíživý nedostatek českých klávesnic. :?
     
  13. uuspoiss

    uuspoiss Well-Known Member

    Heh, ne, máme tady i české klávesnice (i když na tomto laptopu mám švédskou:)), ale myslím, že je to na mne asi špatný vliv Čechů - málokdy používají diakritiky v emailech a zprávách.
    H.
     

Share This Page