My Czech Republic Home Local Lingo
Search My Czech Republic

Community Message Boards Member Login
 Guidelines   Check your private messagesCheck your private messages  Profile  Search Forums  FAQ  Help  Chat Register for free!

more on se and si
Go to page Previous  1, 2, 3 ... 115, 116, 117, 118  Next

Post new topic   Reply to topic    Forum Index -> Grammar & Pronunciation
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Karel_lerak
Senior Member

PostPosted: 12-Jun-10 21:31  Reply with quote

scrimshaw wrote:
'Proč jsi tady?'
'Příšel jsem, abych se naučil.'
'Už jsme snažili naučit lidi z oblohy. Je (to) těžké (na)plnit sklenici, která je už plná.'
'Nejsem jako ostatní. Moje sklenice je prázděná.'
"Nauč se dobře, Jake Sullyu, potom uvidíme, zda tvoje šílenství může být vyléčené. Snaž se naučit našim způsobům."
"Tenhle tvor se nemůže naučit nic. Podívej se na něj. Kámen by se mohl naučit víc."
"Potřebuji čas."

"Kam jedeme. Jedeme na báječné plovoucí hory Pandory."
"Snaž se vidět lesa skrz jejichima. Buď v jejich kůži."
"Nejhorší věc, kterou bys udělal, je ukázat strach. Oni si váží především odvahy."

Sotva si vzpomínám na svůj starý život. Pletu se. Už nevím koho, kdo jsem. Tohle je realita, nebo tam mezi nimi, těmi našimi?

"Co je to za místo je?"
"Je to naše posvátné místo a tohle je strom života. Tady slyšíme hlasy svých předků."

Je to kouzelná země, ale její budoucnost je v pochybu nejistá.
Mysli mimo krabici/hranice/omezení(v které je tvůj způsob myšlení)! Rozšiři svoji mysl!

Karel_lerak
Senior Member

PostPosted: 12-Jun-10 21:35  Reply with quote

scrimshaw wrote:
Velký papírový tygr se snažil mocně zařvat, ale podařilo se mu z sebe sotva vymáčknout zvuk, který zněl víc jako kvičení než řvaní.
Jaký je úmysl provést použít/zavést sankce proti státu, pokud ty sankce nemají zuby?
Některá protiopatření nemají cenu papíru, na kterém jsou napsána.
Dělají ze světa ťulpase. Jdou svou radostnou cestou, ale co nás čeká na konci cesty? To je otázka.

scrimshaw
Senior Member

PostPosted: 13-Jun-10 12:35  Reply with quote

Objevil se náhle z husté mlhy jako duch. Hned byl rozpoznaný jako davný učitel. Novna jeho navrátu se rozšířila vesnicí a lidé se radovali. Byl to skvělý den. Tak ahoj.

"Caesar přešel Rubikon s armádou v zbrani. Je to čin zrady a musíme hned uprchnout z Římy. Pronásleduji nás, ale zvolíme bojišti my. Pokud chceš jet s námi, musíš pospíchat."
"Lodě odplují zítra v svítání."
"Budu hotový.!
Římané už zabijí Římany.
"Můžeš k sobě zalhat, ale nemůžeš k mně zalhat. Vidím skrz tvých lzů."

Dětské myšlenky
"Co jsou hvězdy?"
"Hvězdy jsou díry na obloze."
"Jsou tak malé."
"To je protože jsou z nás tak daleko, asi až k stě kilometrů."
"No. to je skitečně daleko."

Minulost je pryč, Začneme znovu.
Doba Republky je mrtev, je to nový věk.

Lidé se mě ptají zda jsem pesimista nebo optimista. Říkám jim, že jsem realista. Doufám, že to nejlepší dopadne, ale připravuji se na nejhorší. Vidím svět jako to opravdu je, spiše než jak chci, aby byl. Odložil jsem svoje růžové breile dávno.

Nevěnujte pozornost loutce na jevišti, dělějte si starosti s muži, které se skrývá za oponou. On je ten, které vlaštně uplatňuje vliv.

Tady na této straně velké louže hledáme trochu dobrých novin, ale pohroma jen roste.
Jsme unavený z toho, vidět umirající pelikány, které jsou pokrtyé ropou.
Je to ale naděje. Vyčistíme pláže a ucíme se svými chybami.
Pust z řemene tvořivost běžného občanu. Vláda nemá všechny odpovědy ani řešení.
View user's profile Send private message
Karel_lerak
Senior Member

PostPosted: 13-Jun-10 19:07  Reply with quote

scrimshaw wrote:
Objevil se náhle z husté mlhy jako duch. Hned byl rozpoznáný jako dávný učitel. Novina o jeho návratu se rozšířila vesnicí a lidé se radovali. Byl to skvělý den. Tak ahoj. Cool

"Caesar přešel Rubikon s armádou ve zbrani. Je to čin zrady a musíme hned uprchnout z Říma. Pronásledují nás, ale bojiště zvolíme my. Pokud chceš jet s námi, musíš pospíchat."
"Lodě odplují zítra za svítání."
"Budu hotový/připraven.!
Římané už zabíjejí Římany.
"Můžeš k zalhat sobě, ale nemůžeš k zalhat mně. Vidím skrz tvých lzůé lži."

Dětské myšlenky:
"Co jsou hvězdy?"
"Hvězdy jsou díry na obloze."
"Jsou tak malé."
"To je proto, že jsou z nás tak daleko, asi až k stě ke stu/stovce kilometrů."
"No, to je skutečně daleko."

Minulost je pryč, Začneme znovu.
Doba Republiky je mrtva, je (to) nový věk.

Lidé se mě ptají, zda jsem pesimista nebo optimista. Říkám jim, že jsem realista. Doufám, že to dopadne nejlépe, ale připravuji se na nejhorší. Vidím svět jakýo to opravdu je, spíše než jaký chci, aby byl. Odložil jsem svoje růžové brejle* dávno.

Nevěnujte pozornost loutce na jevišti, dělejte si starosti s muži, kteří se skrývají/s mužem, který se skrývá za oponou. On je ten, které kdo vlastně uplatňuje vliv.

Tady na této straně velké louže hledáme trochu dobrých novin, ale pohroma jen roste.
Jsme unavení z toho, vidět umírající pelikány, kteří jsou pokrytí ropou. Sad
Je to ale naděje. Vyčistíme pláže a poučíme se ze svých chybami.
Pusťte z řetězu tvořivost běžného občana. Vláda nemá všechny odpovědi ani řešení.

* literally "brýle"
scrimshaw
Senior Member

PostPosted: 13-Jun-10 23:29  Reply with quote

Muž na jevišti je jen prostá loutka. Ten, koho by ses měl bát je ten, kdo se skrývá za oponou. Nechce se odhalit, protože by si lidé potom všimli toho, kdo opravdu natahuje řetězy. Občas věci nejsou jak ty poprvé vypadají. Opona je tam, abychom nevíděli, co se vlastně stává.
Někde nemusíme vidět les kvůi všem stromům.
Znalost je moc. Nikdy nezapomeň, že ti práva nebyla dána vladou, práva jsou nezadatelná, patří nám, protože jsme lidové. Jsou naše práva od narožení. A mezi těmi právy jsou práva na život, svobodu a touhu po štěstí.

Myslíme-li mimo hranici, vidíme-li problém jinýma očima, přecházeme-li na stolu s otevřenými mysly, můžeme vyřešit jakýkoliv problém.
Nevezmi ale krátkou cestu. Ta cesta je plná nepřijemných a bolestivých leček. Poučmě-li se z minulých chyb, budeme v pořádku.
Kolikkrát musíme opakovat staré chyby?
Není nic nového pod slunci. Je v knihách odpovědy na všechny naší otázky. Škoda, lidé už moc nečtou.
Kam jdeme? To je už napsáné někde v dějinách pro ty, kteří ho ochotně hledá.
Přemyslím o tom, jaká znalost byla ztracená, kdy knihovna v Alexandrii byla zničená?

Přestán kázat!!!! Máš právdu, zamlčím. Very Happy
Karel_lerak
Senior Member

PostPosted: 14-Jun-10 17:26  Reply with quote

scrimshaw wrote:
Muž na jevišti je jen prostá loutka. Ten, koho by ses měl bát je ten, kdo se skrývá za oponou. Nechce se odhalit, protože by si lidé potom všimli toho, kdo opravdu natahuje řetězy/tahá za drátky. Občas věci nejsou takové, jak ty napoprvé vypadají. Opona je tam, abychom neviděli, co se vlastně stává/děje.
Někde nemusíme vidět les kvůli všem stromům. *
Znalost je moc. Nikdy nezapomeň, že ti práva nebyla dána vládou, práva jsou nezadatelná, patří nám, protože jsme lidové. Jsou to naše práva od narození. A mezi těmi právy jsou práva na život, svobodu a touhu po štěstí.

Myslíme-li mimo hranice, vidíme-li problém jinýma očima, přecházíme-li na stolu ?? s otevřenou myslí, můžeme vyřešit jakýkoliv problém.
NevezmiNevyber/nezvol si ale krátkou cestu. Ta cesta je plná nepříjemných a bolestivých léček. Poučíme-li se z minulých chyb, budeme v pořádku.
Kolikkrát musíme opakovat staré chyby?
Není nic nového pod sluncem. Je v knihách jsou odpovědi na všechny naše otázky. Škoda, lidé už moc nečtou.
Kam jdeme? To je už napsáno někde v dějinách pro ty, kteří to ochotně hledají.
Přemýšlím o tom, jaká znalost byla ztracená, když knihovna v Alexandrii byla zničená?

Přest kázat!!!! Máš právdu, pomlčím. Very Happy

* Pro stromy není vidět les.
wer
Senior Member

PostPosted: 14-Jun-10 17:35  Reply with quote

scrimshaw wrote:
Muž na jevišti je jen prostá loutka.

That works better with pouhá loutka (prostý ~ plain, simple, modest; pouhý ~ mere, only, nothing but).

Quote:
Ten, koho by ses měl bát, je ten, kdo se skrývá za oponou.

This is English sentence in Czech. Try to avoid repetition of identical pronouns in Czech. Czech style goes this way:

Měl by ses bát toho, kdo se skrývá za oponou.

Quote:
Nechce se odhalit, protože by si lidé potom všimli (toho), kdo jim (opravdu) natahuje řetězy.

Mind the powerful conjunction aby in connection with negative:

Nechce se odhalit, aby si lidé nevšimli, kdo…
  Nechce se odhalit, aby si nikdo nevšiml, kdo…

Natahovat řetězy is not the best expression here. It is understandable, but somehow strange. When on its own, I would understand it as to put on tire chains. Use unambiguous nasazovat okovy instead:

…aby si lidé nevšimli, kdo jim nasazuje okovy.

Quote:
Občas věci nejsou takové, jak [ty] napoprvé (or: zprvu) vypadají (…jaké se zdají být). Opona je tam, abychom neviděli, co se vlastně děje.

Někdy nemusíme vidět les kvůli všem stromům.

The Czech expression is pro stromy nevidět les.

Quote:
Znalost je moc.

Big Truth!

But what do you mean? In Czech it is ambiguous. Moc could mean either power, or a lot, or even too much.

Quote:
Nikdy nezapomeň, že ti práva nebyla dána vládou, práva jsou nezadatelná (better: nezcizitelná), patří nám, protože jsme lid/lidé.

lid = the people, nation
lidé/lidi = people, humans

lidové = animized plural of lid ~ plural for the people figuratively as one animate organism

Quote:
Jsou to naše práva od narození.

Česká Ústava přiznává některá práva již od početí.

Quote:
A mezi těmito právy jsou práva na život, svobodu a právo usilovat o štěstí.

Myslíme-li mimo (obvyklé/zavedené) hranice (← better in plural), vidíme-li problém jinýma očima, přicházíme-li ke stolu s otevřenou myslí (← better in singular), můžeme vyřešit jakýkoliv problém.
Nezvol si ale krátkou cestu. Ta (cesta) je plná nepříjemných a bolestivých léček. Poučíme-li se z minulých chyb, budeme v pořádku.
Koli[k]krát musíme opakovat staré chyby?
(Není) nic nového pod sluncem. V knihách jsou odpovědi (or: je odpověď) na všechny naše otázky (or: na každou naši otázku). Škoda, lidé už moc nečtou.
Kam kráčíme? To je už napsa(better: napsáno) někde v dějinách pro ty, kteří to ochotně hledají.
Přemýšlím o tom, jaké znalosti (plural as knowledge is countable in Czech) byly ztraceny, když byla zničena knihovna v Alexandrii?

Přest kázat!!!! Máš právdu, budu mlčet. Very Happy
Back to top
wer
Senior Member

PostPosted: 14-Jun-10 17:39  Reply with quote

Huh, Karel, why do I bother? Very Happy
Back to top
scrimshaw
Senior Member

PostPosted: 14-Jun-10 23:04  Reply with quote

Zlato, čisté zlato. Opravy jako to jsou jako koušky zlata. Moudrý muž je sebere a prozkoumá je důkladně dřív, než je upustí zpět na zem a půjde dál.

A co přichážeš ke stolu/setkání(Co nám nabížeš?) (Jak nám můžeš pomoct?)
Stůl je asi metafor za snahu. Ale představa, co mám v hlavě, je tohle, muže sedí kolem stoli a někdo vechází do mistnosti, přiblíží se ke stolu a říká: "Umím vám pomoct, tohle je moje myšlenka."

Díky Werově kontrolovíní ale, vím, že bych měl napsat....Mám v hlavě představu, v který sedí kolem stoli skupinu důležitých mužů.

Někdy se mi zdá, že jsem pouhá loutka a někdo jiného tahá za drátky. Chtěl bych se ho jednoho dne setkat. Stejně jako řekl starý anglický,
básník: Každý z nás je/My všichni jsou jen herci a každý musí hrát svoji roli."

Nevyber kratkou cestu. Vypadá snadějí, ale to je jen iluze. Všelijaci nepřijemný léčky tam čekají. Buď chytřejší než jsem byl já. Moudrý mladec se poučí z svých starců.
Jsi ale dospělec, můžeš si zvolit svoje vlastní cestu.

"Dej svoje volbu do ulny a navěky potom zadržet svůj klid."
"A pokud můj muž nevyhraje?"
"No, pane, to je demokracie."

Toto řekl Lincoln....Stejně jako bych nikdy nebyl otrokem, nikdy bych nebyl pánem. Lincoln byl moudrý prezident. Na konci dnu/nakonec, lidé pořád dělají spravnou věc.

Co je nového, chlapče? To víš, nic nového pod sluncem.

Odmítám přiznat porazku. Nikdy se nevzdám.

Kam kračíme? To ví jen Bůh.
scrimshaw
Senior Member

PostPosted: 15-Jun-10 12:10  Reply with quote

And this.....Znalost je moc....I see now how ambiguous that would sound...
The saying in english is....Knowledge is power.

Každý na Země má určitě nezcizitelná práva. Jsou to naši práva od narození.
Byla nám dána višší moc, než pouhý smrtelný člověk.
Vlády nám může ukrást tato právy, ale nemohou nám je dát. Jsou to naši právy od početí/narození. Mezi nimi jsou práva na život, svobodu a právo na usilovat o stěští.

Podobná slova byla napsána v Americkém Přohlašení o Nezávislosti.
Post new topic   Reply to topic    Forum Index -> Grammar & Pronunciation All times are GMT
Go to page Previous  1, 2, 3 ... 115, 116, 117, 118  Next
Page 116 of 118

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum