Czech/Slovak in Michigan?

Find an e-pal, make contacts across countries, get in touch with others!

Moderators: Sova, gementricxs, My Czech Republic

Pavla1205
New Member

Czech/Slovak in Michigan?

Postby Pavla1205 » 03-Aug-07 22:25

Hi,
I am wondering if anyone knows of a Czech/Slovak community in Michigan. I am interested in meeting more people like me. I grew up in a very Czech household where we spoke only Czech. Sometimes my values do not mesh with those of other Americans. I wouldn't mind making friends like myself.
Duane
Member

Postby Duane » 07-Aug-07 4:36

Hi Pavla,

I am interested to know where in Michigan you live and how long you have lived here. I'm afraid I won't be of much use to connect you to Czech culture here in Michigan, but I would still like to know you. You see my mother's parents came here about 100 years ago. I only experienced bits and pieces of Czech culture as I grew up, but now I am very interested in appreciating it better.

So, I live north of Grand Rapids and I have met one other person from the Czech R. who lives near Lake St. Clair.

Duane
Duane
Member

Postby Duane » 07-Aug-07 4:37

Hi Pavla,

I am interested to know where in Michigan you live and how long you have lived here. I'm afraid I won't be of much use to connect you to Czech culture here in Michigan, but I would still like to know you. You see my mother's parents came here from Moravia about 100 years ago. I only experienced bits and pieces of Czech culture as I grew up, but now I am very interested in appreciating it better.

So, I live north of Grand Rapids and I have met one other person from the Czech R. who lives near Lake St. Clair.

Duane
americana
New Member

Postby americana » 07-Aug-07 7:04

Ahoj Pavlo!
Docela Ti rozumim,docela se divim,ze kdyz si vyrustala tady chces poznat ceskou komunitu :) Nekdy je to dost blaznivy.Ale je pravda ze Cesi drzi pohromade!?
Jestli ches poznat cechy,tak nejlepsi je bezpochy Chicago.Ale proc odpovidam na Tvuj dotaz,zijeme v New Buffalo,kousek od Indiana border.Je nas tady dost velka skupina cechu,znamych i neznamych.Az se sam kolikrat divim kolik je nas.Myslim ze moje sister in law Ti uz neco psala,snad se nesnazila cesky :) Hodne ceskych lidi jsem jezdi za ostatnimy,takze je to tak nejbliz kde potkat ruzny lidi.Tak doufam ze jsem aspon trochu pomohl,u nas jsou novy znami vitani.Mej se a treba priste... Adam
Pavla1205
New Member

Postby Pavla1205 » 21-Aug-07 16:51

Ahoj Adam,
Moc velikej dik za odpoved. Omlouvam se, psani me nejde uplne tak dobre, mluvit a cist jo, ale to psani ne tolik. Ale doufam ze to budes moc po me precist. Jak dlouho si v USA? Tvoje sister in law rikala ze mluvite cesky jakou prvni jazik, takze ste se narodili v Cesku? Ja sem se narodila v Koline, a bracha v Praze. Rodice se tu nastehovali v '84 kdyz mi bylo 16 mesicu. Vyrustala sem jako Cech, i pres to ze jsme byli v USA. Doma mluvime jenom Cesky a moje holky se taky uci mluvit Cesky. Stehovali sme se kvuli tomu aby mohli rodice zacit svuj business, kde i ja pracuju. Pestujeme trvalki, a jmenuje se to Bohemia Nursery. Muj bracha se pres vikend nastehoval do Chicago, bude ucit v Northwestern, dela Mechanical Engineering. Nedavno dodelal Phd v University of Michigan. Mozna za nima potom nikdy pojedu, ale zatim mam hodne prace na to, takze az v zime, kdyz kytky se neprodavaj! Kdyz budes mit minutu, tak napis, docela bi me zajmalo jak jste skoncili v USA, a jak se ti to tu jako Cech libi. Zatim pa.
gsmom
New Member

Postby gsmom » 03-Jul-08 4:27

Can anyone tell me if there is a Slovak community in the Ann Arbor area?
zuzana sw
New Member

Postby zuzana sw » 03-Jul-08 15:40

I dont know if there is any but I am also looking for Slovaks in or near Ann Arbor area, I am from Bratislava living in Chelsea MI.
jen
Senior Member

Postby jen » 03-Jul-08 19:50

I have a very extensive database of Czech-Slovak organizations in the US, and the only listing I have for Michigan is the Sokol Detroit, located in Dearborn Heights. If you go to the main Sokol page at http://www.american-sokol.org, you can page through to the Northeastern District and find contact info for the Detroit chapter.

Hope that helps, even a little.... :)

P.S. I just went to Mapquest and realized that Ann Arbor is practically next door to Dearborn Heights! The Sokol people are really friendly - I've not actually met any, but have corresponded with some - mostly second generation Czechs, but you'll find a few immigrants as well.

Good luck!
americana
New Member

Postby americana » 08-Jul-08 4:26

Ahoj Pavlinko!
Uz jsem od Tebe dlouho neslysel,nevim jsetli si vubec dostala moji odpoved?!Jestli mas jeste zajem poznat nejaky Cechy v okoli tak mi napis primo na muj email adam.plaus@tiscali.cz
Rad bych vedel jak se si mela pres zimu a jak to jde s tvym patranim po krajanech? :-) Mej se moc fine....Adam

Ahoj Adam,
Moc velikej dik za odpoved. Omlouvam se, psani me nejde uplne tak dobre, mluvit a cist jo, ale to psani ne tolik. Ale doufam ze to budes moc po me precist. Jak dlouho si v USA? Tvoje sister in law rikala ze mluvite cesky jakou prvni jazik, takze ste se narodili v Cesku? Ja sem se narodila v Koline, a bracha v Praze. Rodice se tu nastehovali v '84 kdyz mi bylo 16 mesicu. Vyrustala sem jako Cech, i pres to ze jsme byli v USA. Doma mluvime jenom Cesky a moje holky se taky uci mluvit Cesky. Stehovali sme se kvuli tomu aby mohli rodice zacit svuj business, kde i ja pracuju. Pestujeme trvalki, a jmenuje se to Bohemia Nursery. Muj bracha se pres vikend nastehoval do Chicago, bude ucit v Northwestern, dela Mechanical Engineering. Nedavno dodelal Phd v University of Michigan. Mozna za nima potom nikdy pojedu, ale zatim mam hodne prace na to, takze az v zime, kdyz kytky se neprodavaj! Kdyz budes mit minutu, tak napis, docela bi me zajmalo jak jste skoncili v USA, a jak se ti to tu jako Cech libi. Zatim pa.
Dannae
Senior Member

Postby Dannae » 05-Aug-08 4:46

Hi, as Duane said - I live in Algonac, MI (about 1h from Detroit). ANy connection welcomed :D
Wishing to find people with the same roots (e.g. Czech) or interested in learning Czech language.