Czech cartoon "Rákosníček"

Link to multimedia files (audio, video) that you find helpful in learning the Czech language.

Moderator: gementricxs

Karel_lerak
Senior Member

Czech cartoon "Rákosníček"

Postby Karel_lerak » 28-Aug-07 23:14

I hope it may be useful for somebody to hear the cartoon Jak Rákosníček nezaonačil mlhu and have the written text available:

Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet, je rybníček Brčálník. Na první pohled je docela obyčejný, ale už na ten druhý nám Rákosníček předvede obdivuhodné věci.
To jsem tedy zvědav, to jsem moc zvědav, co prorokují o počasí.
Dobrý den, dnes, zítra a v příštích dnech bude nad územím Brčálníku jasno, až průzračno, takže bude na hony vidět.
Ó, to se mi líbí, ano, ano, bude jasno, budou hony, to se mi líbí.
Ale, to se mi právě nehodí. V jasnu a průzračnu mě přece trefí i sváteční střelec. Já potřebuju mlhu.
No jó, to jó, to je pravda, tady jde o život, ba co dím, přímo o kachní kejhák
A nešlo by alespoň takových pár mlhových pentlí kvůli, s prominutím, támhleté kachně?
Velice lituji. Ale ani cancourek. Leda, leda že by po dešti přišla tichá noc a byla bez větru. Jináč se mlha neudělá.
Che, che, che, řečičky, tak já, zase já, abych dělal mlhu sám. No.
Vy jste prosím obdivuhodný, obddivuhodný.
No tak tedy, na první pokus to tedy nebyla teda nejhorší mlha, leč, příště, příště zadělám na hustší.
Račte si, vážení, povšimnout tohoto epochálního vynálezu, který jsem náhodou vynalezl.
No ale mlha to pořád ještě není.
Protože to je to to polotovar, to chce ještě vyladit (?).
Tak tohle na mlhu taky nevypadá, to je, to je nějaké nedopatření. Prosím vás, vážená meteoroložko, jakpak jste to říkala, když jste, to, předpovídala?
Po dešti, tichá noc, bez větru.
No tak, tak to teda, bohužel, nedovedu.
Hleďme, hleďme, déšť by byl. A copak na to naše rosnička?
Na našem území v brázdě nižšího tlaku vznikl náhle silný déšť. Ježto je klidno a bezvětrno, očekáváme silné mlhy
Sláva ti, sláva, moudrý Rákosníčku. Teď už se nemusím bát, že mě nějaký nimrod picne. Ó díky, díky.
Ale to, to já přece ne, to příroda. A na tu, prosím, nestačí se svými vynálezy, hm, ani Rákosníček.
8)
Karel, Praha, Czechia
Ani
Senior Member

Postby Ani » 29-Aug-07 9:09

How very nice of you to do this Karle :) I had a free half hour at work this morning before everyone else arrived and I had great fun watching and reading:-) Thanks again!
dzurisova
Senior Member

Postby dzurisova » 29-Aug-07 14:23

Wonderful, Thank you very much. :)
Bůh ti žehnej
vturchi
Senior Member

Postby vturchi » 29-Aug-07 15:05

dekuji moc Karle: very interesting for learning
Eleshar
Senior Member

Postby Eleshar » 29-Aug-07 15:27

Perhaps it might be good to make a separate section with links to Czech youtube videos and corresponding transcriptions? And not so difficult I think...
vturchi
Senior Member

Postby vturchi » 29-Aug-07 15:40

I think it would be very very useful martin....
eso
Senior Member

Postby eso » 29-Aug-07 17:01

Eleshar wrote:Perhaps it might be good to make a separate section with links to Czech youtube videos and corresponding transcriptions? And not so difficult I think...

What about Multimedia section - for links to videos, photos, sounds etc..
When in trouble or in doubt,
run in circles scream and shout.
Eleshar
Senior Member

Postby Eleshar » 29-Aug-07 17:26

Sounds great. I do not know what already is on the site (outside the Forum), so probably it could be added there, but if it were a pert of the forum, anyone could add any materials he found.
Non e merda flagrum texueris, etsi tamen, non castigabis autem

Kyamón apechú
dzurisova
Senior Member

Postby dzurisova » 29-Aug-07 18:10

Excellent idea Eleshar :idea: :)
Bůh ti žehnej
Eleshar
Senior Member

Postby Eleshar » 29-Aug-07 18:53

OK, my proposition is, that there could be a section in Czech language subforum (along with General Language, Grammar and Pronunciation, etc.) named perhaps Multimedia or Multimedia Exercises.

The best solution seems to be that every topic would have in its first post (as the first post of this topic) the link for appropriate file (most probably some video on youtube or perhaps a file on rapidshare for direct download), little comment in English about its genre, story and things and a transcription of spoken word in Czech language. Additional linguistic info and a screenshot would be optional.

Other posts could serve for discussion and help for the learners.

The best would be probably some shorter videos (as this one; or longer videos cut apart) because anything larger is not very user friendly for some lower connection speed and also difficult to transcribe and catch.

Also a little disclaimer on the top of the section about legal issues might be welcome (I do not think that problems with OSA are the thing this forum lusts for).

Concerning the files, of course it should not be limited to videos, anything useful would be welcome (but still, videos from youtube seem to be the most accessible) as far as it is relevant for those who learn the language (i.e. songs, reciting,...). The intelectual level of the files is not the goal, I think even stupid farces may help to learn. Moreover, the things for little children (as this one) have the essential advantage they are in slow, easy and well-articulted language.

Every topic should also have a proper name. Probably composed of the name of the video, song,... etc, the media format (video, song,...) and perhaps the level of difficulty. Additional info (warning about excessive black humour, overwhelming stupidity and such...) would be in the first post.

So, what do you think about it? Any supplemental idea? Is it even possible?