Pro a proti - odejít za prací do zahraničí?

Discussion in 'České fórum' started by Alexx, Apr 2, 2008.

  1. Alexx

    Alexx Well-Known Member

    Mám před sebou takové malé velké dilema - za dva měsíce bych měl dodělat školu a chtěl bych začít kariéru v IT.

    Mám víceméně předjednanou možnost pracovat v IT firmě v Ostravě, stejně jako většina mých kolegů ze školy. Láká mě ale na měsíc vyrazit, nejspíš do Londýna, zkusit najít kvalifikovanou IT práci, a začít kariéru mimo domov.

    Když nevyjde druhá možnost, vždycky se můžu vrátit, když se ale zahrabu v Ostravě, mám strach že bych toho mohl později litovat.

    Jsem mladý, svobodný, bez závazků, nějaké úspory, abych v Londýně přežil nějakou dobu bez práce taky mám, tak si říkám - kdy jindy než teď.


    No a tím se dostávám ke své otázce - stáli jste někdy před podobným rozhodnutím? Jak to dopadlo? Budu rád za každou radu a zkušenost.
     
  2. Sova

    Sova Well-Known Member

    Nevím jak to je v Londyně, ale říká se, že tady v Americe v oblasti IT je lépe pracovat par lét před tým, než hledat práci v Americe. Většinou se tady vyžaduje dva roky zkušenosti. Po dvou léty budeš mít o mnoho více možností. Ale ják říkám, je to tak v Americe--nevím jestli to tak je i v Londyně.
     
  3. Alexx

    Alexx Well-Known Member

    Hm, díky, to jsem si taky myslel. Nějakou praxi mám, celých 5 let při škole jsem dělal na zkrácený úvazek něco jako Support, Troubleshooting, takokový univerzální IT od programátora, přes databázistu po síťaře. Od každého trochu, a nic pořádně.
     
  4. meluzina

    meluzina Well-Known Member

    souhlasim se sovou - co se tyce zkusenosti, tak to stejne plati (anebo aspon platilo) v australii, kdyz jsem chtela zacit moji karieru tam...

    ale podivej se po internetu - po inzeratech z anglie - ty ti mozna daji trosku vetsi prhled co tam firmy aktualne vyhledavaji
     
  5. Alexx

    Alexx Well-Known Member

    Jo, to už procházím týden, pár desítek pozicí které bych mohl dělat jsem už našel, časté jsou i junior, support a dokonce i graduate pozice. Neříkám že jsou dobře placené, ale to ze startu nepotřebuju. Potřebuju se hlavně zdokonalit v angličtině (a jak jste viděli vedle, je toho dost na zdokonalování, ikdyž ten výcuc diplomky byl asi fakt extrém).
     
  6. Sova

    Sova Well-Known Member

    To, že máš nějaké zkušenosti je dobře. Hlavně to, co ti chybí je dlouhodobá práce. Zaměstnavatelé chtějí vědět, že jestli ti dají posici, že zůstaneš nejen za kratkou dobu. Jinák, nemá jim to smysl ti dát trening na novou posici. Ale, ne všichni zaměstnavatelé vyžaduje dlouhodobou práci.

    Na tvém místě, já bych přemyšlel ják otvětit na takovou otázku na interview, "Proč vlastně v Anglii chceš pracovat?" aby zaměstnavatele ujistit tým, že se skutečně chceš zůstat s firmou.
     
  7. Alexx

    Alexx Well-Known Member

    Dneska jsem zase procházel inzeráty na webu a našel jsem hodně graduate míst, na kterých bych se mohl uplatnit, s přesně stejnými "responsibilities" jaké mám teď, jenom narozdíl od mé současné pozice s možností postupu.

    Zůstat bych tam opravdu chtěl, ikdyž to asi ze začátku nebude jednoduché. Na druhou stranu, ty necelé tři týdny, co jsem dosud v Londýně strávil, ve mě zanechaly hodně příjemné zážitky, mám z Londýna o hodně lepší pocit, a asi mě za tohle bude hodně lidí na tomhle fóru nenávidět, než třeba z Prahy, nevím proč, ale Prahu fakt nemusím. Sry :).

    Jinak dík za tip :), na interviewery se začnu připravovat. Zatím jsem dostal dva tipy na zákeřnou otázku, tuhle od Sovy, a tuhle: "Where do you see yourself in 5 years" - which is pretty much the same :). Nebo spíš odpověď bude asi podobná. But - who's bored of London, is bored of life, right?
     
  8. Sova

    Sova Well-Known Member

    Dám ti ještě jednou takovou otázku: "What is your strongest/weakest characteristic?" Mně to dali na jeden interview, a bylo to uplně překvapení. Ale, přes to, myslím si, že jsem na to docela dobře odpovídal. Řekl jsem, že nejsilnější je to, že dělám vsechno velice přesně, že nemám klid, pokud jsem neudělal vsechno možné, abych uvěřil, že moje řešení je to nejlepší, co můžu. A na nejslabší. jsem otvětil to samé (v tom, spíš jsem tazatele překvapil :) ), že bývá, že vynaložím přilíš moc úsilí a čas na to, abych se přesvědčil sam sebe, že už jsem dostal nejlepší řešení. :wink:
     
  9. meluzina

    meluzina Well-Known Member

    tuto otazku take znam - sice ne z rozhovoru ale spise z tech "personal evaluation" aneb "osobni ohodnoceni" - moje standarni odpoved na "dobre vlastnosti" byvala podobna jako ta tva sovo - akorat, ze jsem k tomu pridala, ze se nebojim niceho noveho a dokazu se prizpusobit (nevim, ale osobne si myslim, ze v IT tahla vlastnost dost plati - aspon v te firme pro kterou jsem pracovala, jelikoz nase "zadavatele" dost casto prisli s necim fakt originalnim)
     

Share This Page