My Czech Republic Home
Search My Czech Republic

Community Message Boards Member Login
 Guidelines   Check your private messagesCheck your private messages  Profile  Search Forums  FAQ  Help  Chat Register for free!

Národní obrození...
Go to page 1, 2  Next

Post new topic   Reply to topic    Forum Index -> České fórum
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Hansoa
New Member

PostPosted: 20-May-08 6:38  Reply with quote

Podle mě je Národní Obrození něco, co by intelektuální elita lidstva neměla nechat dopustit... Vždyť si to vezměme... kdyby nebylo žádného Národního obrození, všichni bychom mluvili německy, a nepřišlo by nám to nijak zvláštní, snadněji bychom rozuměli zbytku světu...
Myslím si, že zájem všech o Národní Obrození je podmíněn nějakým vrozeným mozkovým nádorem, který vám musí blokovat logické myšlení...

se vší úctou - Hansoa Razz
Back to top
View user's profile Send private message
eso
Senior Member

PostPosted: 20-May-08 10:29  Reply with quote

Hansoa wrote:
Podle mě je Národní Obrození něco, co by intelektuální elita lidstva neměla nechat dopustit... Vždyť si to vezměme... kdyby nebylo žádného Národního obrození, všichni bychom mluvili německy, a nepřišlo by nám to nijak zvláštní, snadněji bychom rozuměli zbytku světu...
Myslím si, že zájem všech o Národní Obrození je podmíněn nějakým vrozeným mozkovým nádorem, který vám musí blokovat logické myšlení...

se vší úctou - Hansoa Razz

A kdyby Hitler vyhrál, tak by Německy mluvila celá Euroasie a časem možná i USA! To by byla paráda!! Wink Wink

Ne, vážně, já myslím, že různorodost je lepší než jednolitost. Monokultury jsou náchylnější k zániku víc než polykultury a zkrátka...Slitiny jsou pevnější Smile
GlennInFlorida
Senior Member

PostPosted: 20-May-08 11:01  Reply with quote

eso wrote:
... že různorodost je lepší než jednolitost

ano, je pravda. Smile
wer
Senior Member

PostPosted: 20-May-08 12:02  Reply with quote

Hansoa wrote:
Podle mě je Národní Obrození něco, co by intelektuální elita lidstva neměla nechat dopustit...

Národní obrození bylo procesem, v němž se elity jazykově přizpůsobily širokým masám. Opačný postup by byl neefektivní, neekonomický a ze své povahy nutně násilný.
Quote:
Vždyť si to vezměme... kdyby nebylo žádného Národního obrození, všichni bychom mluvili německy a nepřišlo by nám to nijak zvláštní

To je chybná úvaha, čeština nebyla jazykem elit, ale byla jazykem většinovým. Po zavedení povinné školní docházky narostl ohromujícím způsobem počet gramotných lidí, kteří dokonale vládli jen českým jazykem. Bylo jen otázkou času, kdy si vyžádají češtinu (nebo češtiny) jako kulturní jazyk.

Pokud by tyto požadavky nebyly vyslyšeny, mluvili by Češi doma česky, ale už v první třídě by narazili na jazykovou bariéru. To by jim ztížilo přístup ke vzdělání, a zpomalilo by to ekonomický vzestup. Vymanit se z takového jazykového sevření by bylo velmi obtížné, v mnoha ohledech by to připomínalo dnešní problémy Cikánů.

Představa, že by proběhla úplná germanizace českých zemí je nereálná. To by se muselo ve velmi krátkém období stát to, co se nestalo za celá staletí od Bílé hory. Všechny tehdejší kulturní změny (vzestup gramotnosti, průmyslová revoluce, vzestup venkova, vzestup buržoazie, ústup šlechty, mírné snižování religiozity, vzestup protestantismu, ústup od liturgického využívání latiny a kulturní vzestup příbuzných Slovanských národů) však stály na straně češtiny.
Pokud někdy hrozila úplná germanizace, bylo to v 17. století. Stačilo, aby se tenkrát začala němčina používat jako liturgický jazyk. To by však paradoxně hrozilo jen tehdy, pokud by na Bílé hoře byli poraženi katolíci a nepříliš hlubokou habsburskou germanizaci shora nahradila široká luteránská a kalvinistická germanizace zdola.

Quote:
snadněji bychom rozuměli zbytku světu...

A odkdy celý svět mluví německy?

Quote:

Toto je prohlášení hodné zkušeného trolla.
Back to top
Alexx
Senior Member

PostPosted: 20-May-08 16:02  Reply with quote

Líbí se mi ten začátek:

Hansoa wrote:
Podle mě je Národní Obrození něco, co by intelektuální elita lidstva neměla nechat dopustit...

K Národnímu obrození by nemělo nikdy docházet = národ by neměl nikdy dopustit takový úpadek svého jazyka a kultury, aby bylo národního obrození vůbec třeba.

A taky bych si pak u Maturity mohl vytáhnout jinou otázku a bůh ví jak by to se mnou tehdy dopadlo Wink.
View user's profile Send private message Visit poster's website
kibicz
Senior Member

PostPosted: 20-May-08 19:44  Reply with quote

DjAvatar wrote:
Líbí se mi ten začátek:

Hansoa wrote:

K Národnímu obrození by nemělo nikdy docházet = národ by neměl nikdy dopustit takový úpadek svého jazyka a kultury, aby bylo národního obrození vůbec třeba.

A taky bych si pak u Maturity mohl vytáhnout jinou otázku a bůh ví jak by to se mnou tehdy dopadlo Wink.

Do kamene tesat!

k maturitě: literatura byla opravdu peklo, sestavit jméno autora, jeho životopis, dílo a popis děl bylo vzhledem k počtu kombinací zhola nemožné.. zlátá matematika.

p.s. neni tohle thread po vzoru nedávného "C,C,C,C" ?
GlennInFlorida
Senior Member

PostPosted: 20-May-08 20:45  Reply with quote

kibicz wrote:

p.s. neni tohle thread po vzoru nedávného "C,C,C,C" ?

Zdá se tak (please correct my bad Czech)
kibicz
Senior Member

PostPosted: 20-May-08 21:54  Reply with quote

GlennInFlorida wrote:

Zdá se to tak (please correct my bad Czech)

Ikdyž osobně bych asi napsal: "Vypadá to tak".

"Zdá se tak křehká" - chybí mi tam přídavné jmého (ikdyž to neumím zdůvodnik jako Karel_lerak nebo wer)
nebo "Zdá se to tak snadné"

(Rádo se stalo, když mi opravíte mojí hroznou "Čenglištinu")
GlennInFlorida
Senior Member

PostPosted: 20-May-08 22:13  Reply with quote

Smile
french
New Member

PostPosted: 21-May-08 13:57  Reply with quote

No v pátek píšu s NO test, že by se mi zrovna chtělo učit Smile
Post new topic   Reply to topic    Forum Index -> České fórum All times are GMT
Go to page 1, 2  Next
Page 1 of 2

Jump to: