Kopec benátský

Discussion in 'General Language' started by scrimshaw, Nov 26, 2007.

  1. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Díky Aleno, našla jsi starý příspěvek, tak to byl hezký darek.
    Ano, to bylo co jsem se snažil vyjadřit, že chlap řekl, že chce odpočívat, ale stále kecá. :D

    Napsal jsem tohle...
    Myslel jsem si mlčky, že jeho (?tvoji) takzvaní přatelé byli (jsou) psychopati.
    'Byli jsme přátelé jednou, Jíří, ale vybral sis špatnou cestu.
    Nedovolím, abys můj (?svůj) život zníčil taky.
    I tried to say in english...
    I thought silently to myself, that his so called friends were psychopaths.
    ''We were friends once Jíří, you chose a bad path. I will not allow you to destroy my life too.''

    Nikdy nenavrhuje, abys udělal něco proti tvým zásadám.

    Přeji si, aby sis hledal poctivou práci místo toho, aby ses loudal celý den
    se tvými dobrými k ničemu přátelé. Poslouchej má slova bratřičko.
    Chceš-li jít někam ve životě, musíš vyrůst a dělat nové přátelé.

    Koupil jsem nám dnes lístky za padesát korun. Sehral jsem je se slevou.
    Byli levnější než lístky, které Jíří si koupil včera. Když se o to dovědí, bude se zlobit.
     
  2. Alena

    Alena Well-Known Member

    * potloukal se svými (budižkničemu) kamarádíčky/rádoby kamarády
    I myself would never use "přátelé" in that case when I have such bad impression about them.

    **chceš-li to někdy někam dotáhnout

    *** Byly levnější než ty, které koupil Jiří včera. = we don't know if the tickets were for him or not
    X Byly levnější než ty, které si koupil Jiří včera = here's emphasized that the tickets were for him

    ****Mrzelo mě, že jsi včera nepřišel. = I was sorry...
    X Zlobil jsem se, že jsi včera nepřišel. = I was angry...
     
  3. Alena

    Alena Well-Known Member

    * I'm not sure about word "náročný" in this context.
    "Náročný" je někdo, kdo má vysoké nároky. Šéf může mít vysoké nároky na svou sekretářku (blondýna s mírami 90-60-90 a chytrá k tomu). "Náročné" (= těžké) může být takovou sehnat :)
    Chápu, že César mohl být náročný. Ale nechápu souvislost, že ti, co ho zabili dlouhými dýkami byli čestní, ale nebyli vůbec nároční. Možná, že kdyby nároční byli, zabili by ho "stylověji" :?: :?
     
  4. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Podle Shakespeara ho zabili, protože on byl příliš ambiozní(ne naročý..moje chyba)
    Dopřejte mi slyšení moji krajané.
    S hodně posměchem(sarcasm?) v jeho hlasem, Marc Antony řekl, ale tihle čestní muže, které vidíte před sebou, ti nejsou vůbec ambiózní.
    Všechna ta krev, která ulpívá na dlánich techto čestních mužů je tam, protože mají radi Římu.
    Byl zavražděn s dlouhými krvavými dýkami, protože on byl nepřítel státu. To je co tihle čestní muže říkají a všichni ví, že to, co říkají, má pravdu.
    Brutus, jeho nejlepší přítel, a ti ostatní ho zabil, protože César byl zlý muž. Určitě to můžete vidět, že ano? Naše moc milovaný veditel tady leže, protože byl příliš ambiózní.

    To je smyšlená dějina podle Shakespeara.

    Proč se potlokáš celý den s syými k ničemu dobrými kamarády?
    Není to čas, abys se dospěl?
    Nechceš to někdy někam dosáhnout. Oni tě jen táhly dolů. Nemůžeš to vidět?
     
  5. Alena

    Alena Well-Known Member

    *sounds weird a little bit, better: řekl posměšně; hodně posměšným tónem
    ** protože jsou oddáni Římu.
    ***I wouldn't say it that way because the daggers weren't covered in blood when they "took care" of Cesar and started doing their "bloody work"
    ****má pravdu or je pravda to, co říká
    *****Brutus a ti ostatní = plural -> zabili
    ******nedobrými
    *******někam to dotáhnout; or něčeho dosáhnout

    ...Copak to nevidíš?
    Sure I can see it. I can see easily that these guys are good for nothing but it suits me recently. Growing up is hard, you know. Especially for me. You know me well, maybe better than others. I lack self confidence and having troubles to build rapport with others. These guys were the first who've accepted me the way I'm. Hang about with them makes me feeling as a human. Do you know what I mean? Sure I wanna achieve something in the future but give me some more time, man. I need to think it out...
     
  6. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    :lol: Nice reply....rephrased just a little

    Sure I can see it. I can see easily that these guys are good for nothing but it suits me recently(right now, or for now). Growing up is hard, you know. Especially for me. You know me well, maybe better than others. I lack self confidence and having troubles to build rapport with others. These guys were the first who've(who)or(who have) accepted me the way I'm(I am). Hang(Hanging) about with them makes me feeling as(like) a human. Do you know what I mean? Sure I wanna(very colloquial, teacher would comment about this if you tried to put in a school report) achieve something in the future but give me some more time, man. I need to think it out...

    I lack self confidence and I am having troubles building a rapport with others
    .....and it is hard to get along with others

    who've...does not contract..I don't think so anyway...very colloquial

    I am..I'm,, can contract when it leads to an adjective or in a verbal phrase
    I'm tired
    I'm going to school.
    Not when it stands alone.
    They accepted me the way I am.

    No, sestřičko, přemyslí o tom dobře. Ty jsi lepší než to, lepší než oni.
    Ti nedobrí kamarádí tvé (of yours?) jen tě táhaly dolů.
    Neboj se, já vím, jak se cítíš. Já jsem tam byl také. Veřím v tobě.
    Jen chci, abys věděla, že oni nejdou nikam.
    Myslím si, že to někde, hluboko uvnitř, už víš.
    Nikdy nezapomeň, že kdykoli chceš mluvit, budu tady.
     
  7. Alena

    Alena Well-Known Member

    Thanks for the rephrase :wink:
    * špatní
    ** 'tahali' - past (it's a finished action), better would be 'táhnou' (there's obvious then the situation is still lasting)
    *** byl jsem na tom také tak = byl jsem na tom stejně
    **** you could also use 'věřím ti', but the meaning is more "I know you're telling the truth", X 'věřím v tebe' is narrower and means "I know there is a lot of good inside you, I know you'll manage it..."
    ***** kdykoli si budeš chtít promluvit/kdykoli si budeš potřebovat promluvit
     
  8. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Všichni mi stále mluví, neslyším ani slovo, co říkají, jen slyším ozvěnu mého myslu.

    Lide jsou stejně všude.
    Břeče, protože mu chybí věci, které chce.
    Je hodně, o které musím přemyslet. Kdo by kdy myslel, že bych se našel v takový situace. Jak se sem kdy dostal? Tohle nebyl v mých plánech.

    Co znamená žít decentě, zeptal se mě. No, řekl bych, že žít decentě znamená, abys žil v takovým způsobu, že citíš k sobe dobře, že tě tvoje svedomí neobtěžují. Uvnitř víš, co znamená dobro a zlo, znáš rozdil mezi co je korektní a co je křida.
    Že zachážeš s ostatnimi stejně jako bys chtěl, aby s tebou oni zacházejí.
     
  9. Alena

    Alena Well-Known Member

    * Mám toho hodně na přemýšlení. Mám hodně o čem přemýšlet.
    ** trápí mě (špatné/zlé) svědomí
    *** Že se chováš k ostatním tak jak chceš, aby se oni chovali k tobě.
     
  10. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    :D Díky Aleno
    Řekl jsem jí, že mě trapí svědomí. Že jsem jí chtěl něco vysvětlit. Požádal jsem ji, aby si sedla, abych mohl ulehčit svoje svědomí.
    'Chtěl bych se omlouvat za něco, co jsem udělal minulý týden. Vzpomínáš si, že jsem ti řekl kolik jsem si chtěl koupit dalkové ovládaní letadlo? Že jsem se bál, že jej prodají dřív než mohu schánět dost peněz?
    'Ano, vzpomínám si to.'
    'Minulé sabato jsem šel do tvého pokoje a vzal jsem deset dolarů. Koupil jsem si to letadlo, ale musím ti přiznat, že celý týden necítím vnitřně dobře. To byl poprvé, že jsem kdy vzal něco, co není moje, a přisáhám, že nikdy již neukradu nic. Ochotně ti zaplatím těch desetech dolarů a víc jestli chceš.'
    'Děkuji za přiznávání to, co jsi udělal Davide. A já bych chtěl něco přiznat také. Uvědomovala jsem si, že jsi ten, kdo jej vzal.
    Věděla jsem také, že přiznáš konečně to, co jsi udělal. Znám tě dobře. Jsi dobré bratřicek a ano, odpustím tě.
    Pojd' sem, at' uvážám tvoje kravatu. Nechceme přijít pozdědo kostelu.
    Proč neříkáš knizi to také v zpovědnici?'
     
  11. Alena

    Alena Well-Known Member

    *'ochotně' sounds little bit weird in this context. I'd say something like: Samozřejmě, že ti těch deset dolarů vrátím.
     
  12. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Vrtkavé myšlenky...našel jsem zajímavou knihu.

    Myšlenka, že se nebudu moct sprchnout ani svléct se za ctyřiset dnů, mi jen připadl jako, v nejhorším případe, malý potíž.
    Však, musel jsem uznat, že jsem nevěděl nic o jezděni na obloudu.
    Naučil jsem se, že v hurá saharanského solného obchodu, váha kamenné soli z pustiny měl cenu stejné váhy v zlate.
    Je mnoho způsobů, kterým se můžeš tam zranil, řekl mi. Je jasné, že můžeš zemřet ziznu nebo hlady ale spíše spadneš z obloudu a zlomí si nohu nebo prostě vzdáš se.
    Vylodil jsem se a čekal na taxík, který mě vezme poslední jedenáct mily z mého devět dne cesty do Timbuktu, nejížnější mezník Karavanu Bílého Zlata, ke kterému jsem se chtěl připojit.
    Timbuktu je osud mytické proporce, cemž jméno znamená zbytkému světu 'nejvzdálenější místo, který si umíš představit'. Cítil jsem se jako kdyby jsem byl u přislovečného konce světa.
    Timbuktu byl založené na řece Niger kolem tísic našeho poctu. Je to na jižni hranici saharské pustiny.
    Ten Timbuktu, do které jsem přišel, nebyl moc růžné než místo, které našel dávno Major Alexander Laing, v roce 1825, a ten neštátný muž nepotkal štástný osud.
    Přesto toho, vydal jsem se do celého nového světa.
    Do toho bílého písku, které by byl můj dům za příští čtyřicet dnů.
     
  13. Alena

    Alena Well-Known Member

    * mi přinejlepším připadala jako malá potíž
    ** jak se tam můžeš zranit
    *** potkal nešťastný osud
     
  14. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    To bylo od tebe rozhodně laskavé, Aleno. Díky. :D

    Po příštích dlouhých čtyřicet dnů, bílý písnek Saharu bude mým domovem.
    Doufám, že přežijí dobrodřužství. To je ještě neznamo.
    Jezdění na velbloudu je umění, na které si musím zvyknout.
    Obdivují způsob, jakým oni je jezdí tak snaze.(so easily)
    Od Timbuktu, nejnižnějšího mezníku Karavany Bílého Zlata, se vydáváme
    k severu a srdce Saharu.
    We are setting out to the north, and the heart of the Sahara.

    V hurá (hey day, boom) saharského solného obchodu?
    Timbuktu je cíl (ne osud) malých cestujících tyhle dny, ale já, já se cítím, že na mě svůj osud tam někde v pustině čeká.
    Timbuktu is the destination of few travelers these days, but me, I feel that somewhere out there in the desert my destiny is waiting for me.
     
  15. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

    *
    Doufám, že to dobrodružství přežiji.
    **
    oni = místní lidé, domorodci, Tuaregové, Berbeři 8)
    ***
    mála cestujících = malého počtu cetujících
     
  16. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Ahoj, Karle z Prahy, Čechach.
    Moje myšlenky a povídky se mění jako vítr, ne?
    Tenhle chlapík se rozhodl cestovat do starého města Timbuktu, kde se lisky dávají dobrou noc, aby se vydal do Sahary s domorodcy na velbloudovy karavan. Je v Saharu, místo, který se nazývá Taoudenni. Tam jsou solní mlyny. Sůl je tam, protože jednou, dávno, v severní Africe byli želené savany a ohromné vnítrozemi moře. Paleontogové našli tam kosti mořských netvorů od doby dinosauru.
    Jediná věc, která je neustalá, je změna.
    Vydal se do pustiny s průvodci a měl v plánu připjit se k skupinu Tuaregů.(chytry!!)
    Že jsem byl kde jsem byl, procházející se s domorodcem v turbanu, veděni par velbloudu přes písku, hlubší a hlubší do pustiny, cítil jsem jak jsem dělal přesně co bych měl dělat.
    Zda naše hrdina přežije dobrodružství je neznámo. No, že napsal knihu o tom, je asi nápověd.
    Malé ptáci, kteří vypadali jako miniaturni sokoly se ukrýli na větvích jednoho z malých stromu.
    Všiml jsem si, že abych si připravoval mentalně, je o mnohem důležitější nez fiziccě.
    Tohle bude cesta výdřzu. Nedovolím, že nic nezlomí mé duši. Oddal jsem se k realitu, že tohle je moje realita.
    Všiml jsem si, že nejpezpečnějšé místo v Saharu neni vůbec místo spíše čas, čas , když se vzduch chladá.
    Jak se slunce blížil svůj zenit, nějaká nebeská ruká obratil vzhůru kozmické reglátor teploty.
    Jako pokusu zvětšit bezpeči a take vyhrat nektery saharské srdce a mysly, Francouzi kopli ty prameny hlubší a lemovali je pojivem.
    Napadlo to mi, že den kdyz karavany zemři, Sahar prohrá čast své duše. .
     
  17. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

    *
    cítil jsem, že dělám ...
    **
    seděli na větvích
    ukrývali se ve větvích
    ***
    je mnohem důležitější = je o mnoho důležitější
    ****
    Uvědomil jsem si, že psychická/mentální příprava je mnohem důležitější než fyzická/tělesná.
    *****
    Tohle bude cesta vytrvalosti. Nedovolím, aby mou duši cokoliv zlomilo. Přijal jsem za své, že toto je moje realita.
     
  18. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Tohle bude cesta vytrvalosti, tak jsem věděl, že se musím připravit mentálně. Nechci potkat nešt'astný osud, který potkali ostatní.

    Jak slunce zapadl za obzorem, nasedli jsme na svoje velbloudy a začali jsme svoje večeřni cestu.
    Vypadalo to jako jsme jediné lidé na světě a hodil se mi to pěkně. Začal jsem mít přelud, že já také jsem domorodcem.
    Vracím se do těch dnů mého zivotu jako čas, když jsem byl nejčistější a jěště jsem měl pocit neporůšené, neskrošené duse idealisu.(I still had the feeling of an unbroken, unrestrained spirit of idealism)
    Zabil malého kozu dýkem s ani milosrdenstvím ani zlým volem.
    Měl jsem zřetelný pocit, že můj velbloud věděl, že jsem byl méně než sebejistý ředitel a snažil se za mě považovat kdekoli, kde by mohl.

    Podíval jsem se dolů do temného pramnu, který byl lemovan cementem. (lined with cement?)
    Vyvolal jsem a čekal na osvěnu, která, kdy se vratila, zněla jako zoufalé duše, stracené někde upostřed světa.
    Neměl jsem ale čas, abych k nim cítil litost. Ostatní už odjezdeli a nechtěl jsem, abych byl opusten tady sám.
    Čas ani domorodci nečekají žádnž muž.

    Byl jsem úplné spletený tím, jak věděl místo, kam jsme šli bez ani jeden topografického vodítka.
    Bylo to jako měl nějaké kouzelné znalost, mocy toho stěhovavého zvíře. Jako pták, který letá tisíce mily zpět do stejného hnízdy. Cítil jsem jako svědek jedné záhady pustiny, odhalený ale nevysvětlený.
    Když jsem se na to pozdějí zeptal, ukazal prstem k hlavu a řekl, Mapa je tady uvnitř.
     
  19. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

    *
    nechci, aby mne potkal nešťastný osud jaký potkal ostatní
     
  20. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Někdy přemyslím o věci jak tohle, jak je to možné, aby se ptácí uměli vrátit do stejného hnízda let po letem. Mají takový vnitřní kompas, postavený do jejich vnitřní vedení. Je to jeden z mnoha záhady světa.
    Nejen umí letát přesně do stejného místa, ale také si uvědomují presně čas, kdy musí opustit jeden sezoní domu, aby přiletěli do další sezoní domu.
    Mořské zelvy plují tísíce mil přes široký moře, aby připluli do stehné malé pláž, kde se narodili, aby se odkládali své vájce.
    Co je hlas, který je volají? Musí být neodolatelný hlas.
    Je to první chladný vánek podzímu, který dá vědět veverkám, že se musí začít skrývat ořechy, aby měli dost, aby přežili blížící se zimu?
    Biologové a další, kteří znají chování živočichů, říkají, že je to jen lidský tvor, který má schopnost myslet na zítra, planovat za budoucnost.
    Zda to je pravda nebo ne, nejsem si vůbec jistý. Bobr, který se jeden den rozhodí, aby si přestavil dům, který se stal hrazem přes potomku; on nemá v myslu představu svého skončeného domu? Nemyslí si, když pracuje, že budu tady pohodlně prožit zimu?
    No, možná mám stejný problém jako mnoho 'moudrých muži'. Předpokládám věci, který nejsou pravda, jen protože zdanlivě mají smysl.

    Ne všechno je tak jednoduché, Watsone, jak to nejprvé zdá.
     

Share This Page