miscellaneous

Discussion in 'Grammar & Pronunciation' started by scrimshaw, Oct 31, 2007.

  1. Alexx

    Alexx Well-Known Member

    Just one little note:

    Pocházet z Vídně = To come from Vienna

    But Sigmund Freud was born in Příbor, which is in Czechia now, near Ostrava. When he was three years old, his family moved to Vienna
     
  2. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    :lol: No, Djavatare, nemužeš to mít za zlé Karlovi. To je moje chyba. :lol:
    Nevěděl jsem, že se Pan Freud narodil v Čechách.
    Tak ten psycholog původně pocházíl z Vidně ale po jen tří roky se s rodinou přestěhoval do Vidně.
    Tam vyrustal a šel na univerzitě, kde studoval psycholgie a snažil se odkrýt
    tajemnství člověkúv myslu.
    To není snadné práce.
     
  3. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

    *
    Příbor není v Čechách, ale na Moravě 8)
    "in Czechia" is correct, but Czechia (Česko) includes Bohemia (Čechy) Moravia (Morava) and part of Silesia (Slezsko)
    **
    po pouhých třech letech
    ***
    lidského myšlení
     
  4. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Pan Freud, z Vidně (ale původně z Přibora, která je na Moravě, kde bydlel až do mu byl tří let) a své kolegové, se mě podíval dlouho. Myslel jsem si, že si oni mysleli, že jsem nesmyslný. Povídali si mezi sebou a přečetli své velké zaprášené knihy a snažili se vypadat důležitě.
    Myslel jsem si, že jsem poslyšel něco o kouzelných práškách ale myslel jsem si, že jen jsem poslyšel špátně. Jeden doktor se škrabal na hlavě, druhý pískal melodii(která mi nějak zněla důverně známá) a druhý přistřihl své nehety na nože.). ''Kdo je tu ten šilineč?'' zeptal jsem sebe.
    Pan Freud vstal pomale(předpokládal jsem, že on byl vedoucí) a šel ke své kouzelné skříni a našel svou malou hnědou láhev s kouzelnými prášky a zasmal se mi.
    ''Vezměte si tyhle prášky. Dávám vám jen dva, protože jsou sílné, velmi sílné. Ostatní šeptali mezi sebou. Něktěří se kývali hlavu horlivě, a někteří jen vrtěli hlavou. Měl jsem pocit, že jsem jen jejích nové morče.
    Vzal jsem si své kouzelné prášky se sklenici oránžové džusu, který jsem si koupil od nějakého starce na rohu před vlakovým stanici.
    Nastoupil jsem do vlaku a sedl jsem si u okna za hezkou dívkou s dlouhými černými vlasy. Už se cítíl jako nový člověk. Na vrchol světa. Přípádal jsem si svobodný. Podíval jsem po vlaku a viděl jsem jen št'astné tvaři. Neviděl jsem žádné šváby, zaplát'panbúh!
    Už nikdy přečtu povídku 'Proměna', napsaný Franzem Kafkou. To mi jen dává noční můry. Nějaké chlap se vzbudí jeden den a objeví, že je jen velký brouk. Maminka se ho snáží zabít kostěm. Hrůza.
    Zeptal jsem hezké ženě ''A jak se jmenujete vy, lásko má?'' Ona mi jen řekla ''Ztrat se!'' Nějaké věci se nikdy mění. Hádám, že ty kouzelné prášky nejsou tak kouzelné konec koncu.
     
  5. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

    8)
    *
    a jeho kolegové - here the subject is "kolegové"
    but "se svými kolegy" - here the subject is "he"
    **
    si mne dlouho prohlíželi
    ***
    že "nejsem při smyslech" - idiom
    ****
    here better "zjistí"
     
  6. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Děkuji za všechny opravy v mé pošetilé historku.
    Naše antihrdinu má problémy, ne? Každý týden musí vzít autobus na centrum, aby viděl tu divnou skupinu psychologů. Prohlíží si mu ostře a povídali mezi sebou jako jsou moudré. Nasadili své brejle a škrábají se na hlavě. Dívají se na ho jak není při smyslech. Cítím k mu lítost, protože se boje o svůj rozum. Každý týden mu dají stejné kouzelné prášky, které jsou jen placebo. A po každé navštěvu, vrátí se domů a očekává takový zázrak.
    Někdy má pocit, že vlci mají jeho stopu a spěchá domů dřiv než ho chytí.
    Je to opravdu smutný připad.
    Řekl mi, že po tom, co přečetl 'Proměna', hned začal mít špatné sny.
    Pořád mi říká, 'že jen protože jsem paranoik, to neznamená, že mě nepronásleduji.' Chudák. Žije smutně v takové neskutčné realitě.

    Jak jsem šel po hlavní ulici k vlakové stanici, napadlo mě, že jsem št'astlivec, že si užívám dobré zdraví. Nastoupil jsem do vlaku a sedl jsem si u starca, který četl Večerník. Odkládal noviny a rozhodl se mi vyprávět jeho den. Poslouchal jsem mlčký dokud neusnul. Začal chrápat.
    Byl to dlouhý den a jen chtěl jít domů.
    Myslel jsem si o ubohém Jonášovi, kdo má noční můry, v které se mu maminka snaží praštit koštětem.
     
  7. Zik

    Zik Well-Known Member

    Tip
    1) Myslet si něco o někom = Mít o někom nějaké mínění.
    Myslím si o svém sousedovi, že je hlupák.

    2) Myslet na někoho = Vzpomínat na někoho, být vnitřně s někým
    Často myslím na svého souseda.
    (Často myslím na svého souseda, který je hlupák.
    Často myslím na svého souseda, jaký je to hlupák... .)
    :lol:
     
  8. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Halo Zik a děkuji za tipy.
    Nejsem si jístý, zda opravdu chapu rozdilnost. Ale děkuji za vysvětlaní.
    Večerník je denně noviny v Praze, že?
    Mám rád tvůj mluvnice víc než moje.
    Ostře si ho prohlížejí a povídali se mezi sebou jako mají velký tajemství.
    Je to jasné, že nerozumí tomu, co délají, ale nechtějí, aby on to věděl.
    Tak se snaží vypadat důležitě a škrábají se na vousy.
    Nakonec, každá středa odchaže z jejich budovy se svými malými kouzelnými prášky.
    Cítím k němu lítost, protože vím, že jen mu dává placebo.
    Říká mi, že jen to, že jsem paranoik, neznamená, že mě nepronásldují.

    Cestu domů po práci, starec položil své večerník a začnul mi vyprávět o svém dni. Vyprávěl mi o dnech když po boku partizánů v druhé světové válce. On byl zajímavé člověk a chtěl jsem slyšet víc ale musel vystoupit na Malém Straně. Poděkoval jsem ho, a přal jsem mu, štástný život a rychle zmizel do mlhy. Někde v dálce zvonil dlouhý ton kostelního zvonu.
    Ochladalo, a jen já chtěl jít domů.
    Napadlo mě, že mám koupit krabice bonbonů Janě. Tohle byl její první den ve školu. Máme to oslavit.
     
  9. Zik

    Zik Well-Known Member

    Have a nice day and see you later! :wink:

    Malý tip - přímá řeč
    Řekl: ,,Jsem paranoik." = Řekl, že je paranoik. :wink:
     
  10. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Nějaké muže seděli u stolu v hospodě v Deadwood, South Dakota(v té doby to bylo známé jako Území Dakoty) v ruce osmnáctsetsedmdesatšest. Jeden z nich se jmenoval Wild Bill Hickock, známý pistolník a někdy šerif. Hrali karty. Wild Bill se sázel rád. Obvykle seděl s zádou proti stěnu ale tentokrát nemohl. Když hrali poker, někdo vešel do hospody a vystřel Wild Bill zezadu na hlavu, zastřel ho.
    V ruce měl Wild Bill prý osmičky a esy. Od té doby dál osmičky a esy je znamý jako ´´Ruka mrtvého muži.´´

    eights and aces´....Dead man´s hand......

    Mám rád tvůj mluvnice víc než moje...I like your grammar(way of writing) more than mine?
     
  11. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

    word for word: "Tvoje gramatika/mluvnice se mi líbí více než moje", but we would probably simply say "Tvé věty se mi líbí více než moje."
     
  12. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Dobrý den Karle
    Od té doby, kdy Divoký Bill byl zastřen v hospodě v Územní Dakoty v roce osnnáctsetsedmdesátšest s osmičky a esy v ruce, ta ruka je známá jako
    'Ruka mrtvého muže'. Neseděl u stolu v Deadwoodu tentokrát zady ke stěně, a někdo se mu blížil zezadu.
    Není to jasné, kdo byl ten muž, co ho zastřel ani proč. Čin je opředen legandami. Někteří si myslí, že byl přibužný někoho, koho Divoký Bill zabil.
    (some think he was a relative of someone who(whom) WB killed)
    (Ten čast není pravda, ale jej nechám, protože chci vidět opravy.)
    Jen jsem četl v wikopedia, že muž, který ho zastřel byl Jack McCall.
    Nějaké špatný špinavý chamrad'...A no good dirty varmint.
    Wild Bill Hickok byl pistolník, někdy šerif a hazardní hráč. Nikdy nepopil.
    Bojoval v Americké občanské válce na straně severu.

    Líbí se mi tvoje věci vice než moje. Snažím se opakovat si co tu v opravách nacházím.
     
  13. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

    *
    the verb is "zastřelit" (to kill/shoot dead) =>zastřelil
    střelit or postřelit = shoot up
    zastřít = obscure, cover, ... => zastřel
    **
    území Dakotů = the territory of the Dakota (Indians)
    ***
    when the subject of "Není jasné" is declared, in this case "kdo byl ten muž", the use of "to" is unnecessary.
    ****
    někteří = někteří lidé = někdo
    *****
    you have used it correctly
    ******
    chamraď is feminine
     
  14. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    :lol: Chamrad' a kamrád na mé uši zní moc podobně.
    Nechtěl bych se domluvit.
    On byl zastřelen dávno když hrál karty. Špatná špinavá chamrad' Jack McCall se k němu blížil zezadu jako zbábělec.
    Měl v ruce osmičky a esy.
    Poprvé si mysleli, že ten, kdo ho zastřelil, byl příbuzný někoho, koho Divoký Bill zastřel, ale to byl jen zvěst.
    To byl smutný konec někoho, koho byla legenda. Poznal, že měl nepřáteltsví a to je proč seděl rád zády ke stěně.
    Život na Uzemní Dakotů a další užemí byl tězký a občas nezákonné.
    Trval dlouho za skutečnou zákonnost přejít v časti divoké západu.
    Nikdy jsem navštivíl 'Černé kopcy' Jižního Dakotu. Jednoho dne to asi udělám. Narodní Američané nazývají je 'Paha Sapa'.
    Kdybych byl mladší muž než muz, co jsem dnes, Vyskočil bych na vlak a cestoval bych po Spojených Statéch a navštěvoval bych všechny ty místa, o které jsem četl. Také bych chtěl jet na kolo po horů Čechů.
    Jsem jen liný snílek.
     
  15. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

    *
    The ď or ť ending is usually feminine
    káď, měď, hruď, ... chuť, sněť, plť,
    The d ending is usually masculine
    hrad, kamarád, ...
    The t ending may be both
    kost (f), host (m), ...
    **
    here better "to byla jen fáma"
    ***
    which word do you translate as "území" ?
    ****
    často se tam nedodržovaly zákony/bujela tam zločinnost
    *****
    než se na divokém západě prosadil zákon
    or
    než se podařilo na divokém západě prosadit zákonnost
    ******
    tamní (?) = ti, co se tam narodili nebo tam bydlí
    rodilí = native
    původní = original
     
  16. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Ahoj Karle
    Chamrad' a kamarád nejsou konec koncú tak podobně. Pletl jsem se dočastně. Ta slova nezní tak podobně.
    Byla to jen fáma, že muž, (špatná špinavá chamrad', a skutečný zbabělec) který zabil Divoký Bill, byl přibuzný někoko, koho Divoký Bill zabil.
    Zprava, že DB byl zabity běžel rychle městem od ucha k uchu a brzy všichni občanové malého západního města Deadwoodu věděli to, co se stalo. Byl to neštástný konec tak známý muž, nějaký skutečný legenda.
    Kdybych byl mladý muž, vyskočoval bych na vlak a jel bych tam přes hory a skrž tunelu abych mohl poznát to známé pachové město.
    území...territory, land,?
    Rodili Američané nazývají 'Černé kopce' v Jižní Dakotě jak 'Paha Sapa'.
    Možná je to obračeně, když 'Paha Sapa' je moc starší jmeno.
    Trvalo dlouho než se konečně na divokém západě prosadil zakonnost.
    Předtím, v divoké uzemí západu bujela zločinnost.

    Na kole bych cestoval po Evropě a navštěvoval všechna města, o které jsem četl. Až do téhle doby jsem byl jen líný snílek a cestoval jsem prstem po mapě. Mohl bych počítat na prstéch jedné ruky kolikrát jsem byl v Evropě.
    Stál bych na straně krásného zasněženého Řipu, jel bych na kole skrz černé les německu. Nasledoval bych stoupy Napoleonu a navštěvoval bych všechna velká bojiště.
     
  17. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

    *
    stinking ? = smradlavé, páchnoucí ?
    **
    o moc/hodně starší, mnohem starší

    Again very good with a few mistakes only, Congratulations!
     
  18. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Zdá se mi, že jsem si vybral nespravné slovo. :lol:
    Deadwood byl prašné (ne páchové) město.
    Abych se tam odtud dostal vlakem, musel bych jet přes hory a skrze tunely, přes suché roviny a mokré zelené území. Nakonce cestu bych našel město, které by pravděpodobně nevypadal moc jako město, v kterém bydlil Divoký Bill. Čas mění všechno.
    Dnes to není nezákoné území, které tehdy bylo.
    To zlé čin se stalo už před ste lety.
    Nesnažím se řici, že DB byl světcem. To by byl daleko od zpravu.
    On měl jeho chyby, stejně jako všichní máme své chyby.
    Nezasloužil si ale tak umřit.

    Když byl jsem mladší, chtěl jsem cestovat kolem světa, stát na káždou polovině, vidět pyramidy, vidět staré kameny staré anglii, a následovat stopy známé průzkumníky Afriky. Vidět ohromné stada pakůni hřivnaty musí být vzsněšený a pohled vzbuzující úctu.
    Kdy byl minule, že jsi stál na ledovec?, že jsi stál na vrcholu hory?,
    , že jsi vyskočil z letadla, že jsi přejel Evropu Orient Expresem?
    To jsou hezké goly. Jednoho dne je budu dělat.
     
  19. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

    *
    odtamtud (from there), but you probably mean "tam" (there)
    **
    I would probably say "území bez zákona"
    ***
    "plnit/splnit cíl"

    Just one remark:
    Divokej Bill is now a rock band in Czechia
     
  20. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Myslím si, že už jsem vykonal svou povinnost. Ted je čas, aby tí mladí poutníci splnili svou povinnost.
    Bojoval jsem po boku skutečné hrdinů. Ted chci jen najít teplé ohníště a psat do svého deníku.
    Chopil jsem se proti našim nepřítelům zbraně mnohokrát a už jsem z toho uavený.
    Zasloužím si, abych si v klidu mohl odpočívat a moc se na to těším.

    Před svítáním, slunce ještě nevyšlo z místa, kde to spál za horami, stáli jsme ve studeném vzduchu a husté mlze.
    Stejně jako vojáci v každé věk, stěžovali jsme si na nespravedlivé situace. Měli jsme hlad a byla nám zima. Chtělo se mi být zpět ve svém teplém postelu. Odmítl jsem se ohlížet zpátky. Dobře jsem věděl, že jediná věc, kterou bych mohl udělat, je, jít dál odvážně po cestu, kterou jsem si vybrál.

    Domov mě volá a moc mi chybějí rodina a přítelkyně. Nevrátím se ale k nimi, dokud jsem se nepřevedl.
    Chci ukažat otci, světu a sobě, že jsem muž. Sleduji stopy svého otca a staršího bratra.
    Povinnost a čest jsou nejdůležitější věci ve životě Spatánu.

    Myslím si, že chlap, které sedí v druhém sedadle, se blažní.
    Tři roky jsou příliš dlouho putovat po sluneční soustavě.
    Nenávidím způsob, jakým si neustale píská a má ten ošklivý úsměv na tváři.
    Každé rána mě přivítá se stejnými slovy.
    ''Dobrý den Pane, vyspal jste se?''
    Někdy si myslím, že poslyším-li ta slova zas, vykřičím.
    Sedí tam den po dni a čte, nebo cvíčí, nebo dívá se na filmy a chová se jak on je normál. Ale já vím líp. Já vím, že mě tajně soudí a myslí si, že jsem ztratil smysl.
     

Share This Page