more on se and si

Discussion in 'Grammar & Pronunciation' started by scrimshaw, Jun 24, 2007.

1. Karel_lerak

Karel_lerak Well-Known Member

*
    I would say: "mohutné a pevné hradby"
    **
    myslel jsem na to = přemýšlel jsem o tom

2. scrimshaw

scrimshaw Well-Known Member

Stáli jsme na vysokých, hustých zdech naše drahé Troje a pozorovali jsme jak stovky lodi plné tisíce ctižádostivých řecků s svými sny slávů se k nám blížili. Bylo to jakobychom se dívali na hostitely záhrobí(the hosts of Hades)
    Řekl jsem svýmu otci, největšímu mužovi, jakého jsem kdy poznál, ' a všechno tohle kvůli ženě'.
    Byli jsme ale velmi sebejisti. Věděli jsme, že nikdy budou moct vejít Troju.
    Troja by nikdy byla zničená, ani v tisíce let.
    Předtím ale, že Řekové opustí naše země a vráti se do svého domova, mnoho vojáků by musel umřet.
    Tihle dva se neuvědomili ale, že už byla Troja opuštěná bohy a, že jejich osud už byl zapečetené(their fate was sealed) a, že velkolepá Troja už byla
    odsouzená k zániku. Tihle dva ale nebyli schopen si představit takový nepředstavitelný osud.
    Nevěděli, že se byly svědky na blížícího smrtě Troje.
    Dějiny Troje jsou tragický příběh.

Vypravěl jsem divokýmu šedýmu vlku všechno, co jsem měl v hlavě a on mi navštěvoval a povídal mi, když jsem spal. Byl to tam na farmu kouzelné místo.
    Nechtěli jsem, aby ten kouzelný život někdy skončilo. Chtěli jsme, že to trvá navěky.
    Ten podzimní den ale, my oba cítili ve vzduchu něco jiného.
    Naše svět se chystal změnit se, přesto, co jsme chtěli.
    Chystali jsme se stát jen pešákami na šachovnici a pešaci bychom byli velmi neochotni..
    We were about to become just pawns on a chess board and we would be VERY unwilling pawns.

3. Karel_lerak

*
    Blížilo/y se k nám tisíce Řeků s jejich sny o slávě. (the subject is "tisíce Řeků", not "Řekové" therefore use "jejich"
    Blížili se k nám Řekové se svými sny o slávě. Here the subject are "Řekové", therefore use "svými"
    Who is the subject matters!

**
    Měli jsme se stát pěšáky na šachovnici a těmi bychom se stali velmi neradi.
    Ahoj na Floridě! 8)

4. scrimshaw

Ahoj v Čechách a děkují za tip. :D
    Věděli jsme vdálce tisíce Řeků na jejích krásné dřevěné lodi, řeky s svými sny o slavě, plnými ctižádosti a pychu.
    Tady na naše zemi, u břehu našeho drahého moře, najdou nic kromě smrti.
    Budou si přát, že o Troju neslyšeli nikdy.
    Nepodařilo se žádné armádu vniknout do Troju a ta armáda ani nebude mít úspěch.
    Budou poraženi, stejně jako ostatní.
    Pokud jsou bohové na naše strany, nemáme se ničeho bát.
    Předtím ale, než opustí naše zemi, hodně krve bude muset rozlito.
    Musel jsem ale uznat, že pohled všech těch krásných lodí, jak se k nám pluji, je baječná věc..
    Podíval jsem se na svýmu otci, Královi Priamu, 'Škoda, že válka je tak hrozná věc, jinak bychom to začali mít příliš rád.'
    Neuvědomili se ale, že už byl osud Troje zpečetěn, ti bohové nebyli na jejích straně. Troja byla sáma.
    Neměli kouzelnou křyštalovou míč, která by je dovolila, aby viděli do budoucnosti. Kdyby měli křyštalovou míč, uviděli by velký dřevěný řecký kůň.
    Žádné město netrvá navěky, ani velkolepá Troja.

Postavy v této hře jsou jako pěšáci na šachovnici někdo jiného.
    Někdo jiného trhalo na jejích šňůry....Like a marionette

Je to spletená pavučina, kterou se snažíme vetkat,
    když se na začatku pokušíme ošidit.
    Oh what a tangled web we weave
    when first we practice to deceive

5. Karel_lerak

*
    sorry, here the subject is "my" = my (subject) jsme viděli Řeky (object), so the "jejich" is appropriate here 8)
    **
    pych = trespass
    pýcha = pride, loftiness
    Priamos
    Priama
    Priamovi (Priamu)
    Priama
    Priame!
    o Priamovi (Priamu)
    Priamem
    ball = míč - only for playing (e.g. soccer: "fotbalový míč")
    in all other cases: koule, kulička or other words
    My attempt to translate (I may be wrong 8)):
    Jak spletitou pavučinu (to) předeme/pleteme/splétáme, když se (poprvé?) pokoušíme podvádět/klamat.

6. scrimshaw

Je to jasné, že moje základní mluvnice postrádá něco.
    Vsádím se, že by mi můj školní učitel řekl, No, maldý pane, co je s tebou? Nejsi schopen dokonce ve větě vyřešit , které slovo je předmět, a které je objekt? Nechápáš, že chceš-li v životě opravdu dosáhnout někam, musíš se z věty nejdříve být schopen udělat schému?...diagram a sentence

Někdy se mi zdá, že někdo jiný tahá za mé nitky a já bych chtěl vědět kdo to je.
    Škoda, že nemám křišt'álovou kouli. Byl bych schopen vidět do budoucnosti a vidět co mě tam čeká. Na druhé straně, raději bych to něviděl.
    Spiš je to zahada. Nechci zničit překvapení.

To je to....To máš...Jak spletitou pavučinu spletáme, když se poprvé pokousíme klamat.
    Nesnaž se oklamat nikomu ledaže ty také chceš být oklamaný.
    Myslíš si, že jsi chtřejší než opravdu jsi. Mohu vidět skrž tvoje hru.
    Neklamáš nikomu.
    Měl bys se snažit být víc jako král Priam. To byl čestný muž a on se nikdy nesnažil podvádět nikomu.
    Až tě pochováte, chceš-li, aby o tobě páter řekl, on byl oklamaným mužem? Je to smutné ale, nikdo v něm byl schopen důvěřovat.
    Změn tvoje způsoby, mladý pane, když ti ještě zbyvá čas.
    Ošidný muž bude také oklamaný.
    Nezapomeň nikdy, že sklidíš co osíš. Co byl oseté, to také bude sklizené.
    Je to nadčasovou moudrost, pane..
    Pokud se vyhýbáš vše mé další rada, prosím tě, aspoň si vzpomínej na to.
    A tohle také...Nepřijímej žádný dřevěný pět bitů.
    Don't accept any wooden nickles. :D
    nickel...coin...one twentieth of a dollar.

7. Karel_lerak

*
    Raději ať to zůstane tajemstvím.
    Raději ať je to záhada.
    **
    Prokoukl jsem tě skrz naskrz.
    "podvádět někoho"
    but
    "někomu lhát"

8. scrimshaw

Neber dřevěné nikláky....Je to varování. Nedovol, aby ti někdo dal dřevěné minci. Ujist se, že je to skutečné.

Aha, našel jsem chybu v seznamem slovníku!
    Byl jsem spletený, tak jsem se musel snažit uhadnout.
    Slovník....subject..předmět.....object...také...předmět
    Předmět a podmět, ted' vím spravná slova, ale nejsem si jíst zda umím ještě spravně udělat větný rozbor. To uvidíme.
    Jak mohu v životě někam dotáhnout pokud neumím dokonce i dokázat udělat větný rozbor?
    Mám pocit, že by se mnou moji učitelé z základní školy byli velmi zlamani.

Nikdy nezapomeň, že skližíš jen, co zaseješ. Kdo se snaže podvádět, bude v životě podveděn. Změn svojí způsoby, Jsi maldý, ještě ti zbývá čas. Nedovol nikdy, aby někdo jiný tahá za tvé nitky. Bud' tvůj vlastní muž. Směří se vysoky. Jsi omezován jen svými vlastními očekování.
    Chceš-li, aby se tebou ostatní zacházeli slušně, zajdi s ostatními slušně.
    Co dáš, to také dostáš.
    Jak můžeš očekávat nejlepší od ostatní pokud je neukažeš tvoje nejlepší.
    Žij život jak nejlíp umíš. Pokud přijímáš méně než to nejlepší od sebe, ostatní to začnou očekavat také.
    Bud' nejlepší člověk jak umíš. Nepodčenuj kdo opravdu jsi nikdy.
    Nevyhýbej se svým povinnostím.
    Páne bože, myslel jsem si, tenhle chlap je plný rady.

9. Karel_lerak

*
    podmět (subject) - the most important part of the sentence, we ask "who/what"
    in Czech kdo/co?,
    podmět je nejčastěji v 1. pádu (in the 1st case)

předmět (object) - in other cases (the appropriate case is determined by the verb and other circumstances
    **
    pokud neumím udělat
    pokud ani nedokážu udělat
    povinnost, plural:
    povinnosti
    povinností
    povinnostem
    povinnosti
    povinnosti!
    o povinnostech
    s povinnostmi
    má rad nazbyt

10. scrimshaw

Ranní kontrolování. To byl hezké překvapení.

Uvědomuji si, že co je zaseté, to je sklízené. Je to starověkou radu a moudrá slova. To je důvod proc každý rok zaseju jen ty nejlepší, nejdrazejší semena. Moje obilí je pořád v zaří vyšší a sladší než obilí pana Ježka.
    U trhu ve vesnice dávájí lidé přednost pořád mým obilí.
    On je trochu žarlivý. Mám s něm asi sdělit svoj tajemství.

Jsme omezováni jen svýmí vlastními očekávání.
    Tak se máme zaměřit vysoký....So we should aim high?
    Zaměř na hvězdy.
    Můžeš udělat cokolov, co chceš, a stát se kýmkoli, co chceš, pokud věříš v sám sebe.

Někdy vypadá měsic jako ducha, když je nad jezerem mlha, a vyvolává mi truchlivými volání alku.

V prvních třech letech druhé půlky devatenáctého století Spojené státy byli ve válce na Korei.

Na tomle světu našého je možne vidět všechny druhy lidí.
    V očich bohu ale jsme všichni stejni.

Šňůnury, které nás svázají, jsou silnější než věci, které nás oddělují.

Hezkou sobotu ti přeji.

11. Karel_lerak

*
    Jak zaseješ, tak sklidíš.
    Co je zaseto, to vzejde a je sklizeno.
    **
    "obilí" is not used in plural
    e.g. "několik druhů obilí", not "několik obilí"

12. scrimshaw

Podělím se s mým příteli, panovi Ježku o mým tajemství.
    Chci, aby všichni měli úspěch. Máme se postarat o sami sebe....look out for each other.
    V tom naším světě ani budeme všichni plout ani se budeme všichni potápět.
    Měli bychom si zvolit nejvišší číle, co vidíme.

Muže jsou neklidni kvuli velikosti nesmrtelnosti a tak ptají se sami sebe, budu vzpomínán, budou si lidé stále vzpomínat moje jméno až budu pryč?

Rozhodl jsem se vzít cestu zpět do minulosti.
    Napadlo mi, že je něco tam, které budu moci spravit.
    Kdybych se mohl jen vydat na chvili do roku, když jsem dělal vsechny svých hloupých rozhodnuti.
    Zmenil bych tohle, a zmenil bych tahle, a vrátil bych se hned do přitomnosti než si nekdo uvedomí, že tam nejsem.
    Podle mě, je to vynikající plán. Doufám, že se se mnou shoduješ.
    Je tajemství, které budu uchovat až do konci času.

13. scrimshaw

Někdy vypadá měsíc jako ducha, když je nad jezerem mlha, a vyvolává mi truchlivými volání alku. (??)..and it calls to me through(by) the mournful calls of the loon(thats swimming in the lake)?

14. Karel_lerak

*
    vzpomínat si na moje jméno
    or
    připomínat si moje jméno
    **
    Doufám, že se mnou souhlasíš.

15. scrimshaw

Pan Ježek je velmi vděčný, že jsem se s ním podělil svoje tajemství.
    Ted' chápe, že aby člověk v záři sklizil hojnou úrodu, musí nejdříve v jaře zasít jen nejlepšími, dražšími semanami.
    Minulou noc mi konečně napadlo, že musíme všichni se starat o jeden o druhou.
    Co opravdu vyhraje člověk, pokud ziská celý svět ale přitom ztratí své duši?
    Bud' budeme všichni plout anebo se nebudeme všichni topit.
    To veliké gesto jsem udělal z dobroty ve svým srdci ale doufám, že si připomínají moje jméno až budu pryč.
    Asi postaví takovou sochu pro mě na náměstí.

Chtěl jsem se vydat na chvíli do minulosti, aby napravil pár chyb.
    Chtěl jsem se vrátit do let, když jsem udělal všechna má nejhorší rozhodnutí. Bohužel jsem nebyl schopen najít časový stroji.
    Tak moje vnikající plán nebyl tak vynikající konec konců.

Místo toho, podívám se dnešní večer v televizi na Superbowl, které se budou hrát v Tampě, jen za zálivu.

16. Karel_lerak

*
    "osít pole .. čím" with instrumental
    "zasít ..co" with accusative

17. scrimshaw

Ráno na deštivém Floridě. Pittsburgh Steelers, jsou znamý jako 'Steelers', protože se v Pittsburghu dělá ocel, hraly suberbowl a jsou šampioni.

Osíme-li naše pole kvalitními semeny v jaře, sklidíme v zaři hojnou úrodu, o kteru se mužeme podělit o jeden o jedneho.
    Oslavíme úrodu písničkami a tancmi.
    Zasil jsem včera slunečnice.

Vrábec v hrsti je lepší než dva v keře.

Je to jako hledat jehlu v stohu. Asi bude to zůstat jedna z těch záhad, které nikdy nejsou vyřešiné.

Oranžový a černý Monarch motyl poletá sem a tam v zahradě mé dědy na ranní slunci. Jen před dne se vyňorí z svého zámotku. Nemá moc čas, aby vyplnil svůj zivotní věci ve svém kratkém životě. Je odsouzen ke smrti po jen ctyřech asi pětech tydnů, stejně jako většina generace Monarchých motylů.
    Tahle třida motylu má asi nejzajímavější tah v královstvím zvířat. V záři je narozeny zvláštní generace, co bude žít šest asi osm měsice a je to tahle generace, která bude každý rok dělat dlouhý tah od Kanady zpět do Mexica, aby trávili zimní měsice v teplém lesu blízko hlavního města Mexica.

18. Karel_lerak

*
    Florida is feminine in Czech
    **
    na jaře, jaro = neutrum
    v létě, léto = neutrum
    na podzim, podzim = masculine
    v zimě, zima = feminine
    8) as you see, pretty "regular"
    můžeme se podělit s ostatními
    můžeme se podělit jeden s druhým
    můžeme se podělit jedni s druhými
    tanec
    tance
    tanci
    tanec
    tanci!
    o tanci
    tancem
    plural:
    tance
    tanců
    tancům
    tance
    tance!
    o tancích (homonymic with "tank" in this case)
    tanci
    we use the word "zvíře" usualy for mammalia only,
    we use it for other species only exceptionally

19. scrimshaw

Oceláři ze Pittsburghu, město v jihovýchodním území státu Pennsylvania, vyhráli Superbowl a jsou šampioni dva tisíce nula osm futbolové období.
    Tak klobouk dolů k novým sampionům.

V září sklidíme, co jsme v jaře zasidili. Osidili-li jsme kválitnějšími semeny, sklidíme hojnou úrodu.
    Pokud je to hojná úroda pískami a tanci oslavíme za celý týden.
    To děláme každý rok. Je to náš zvyk.

V dědově záhradě se děti díval jak krásný oranžový a černý motýl Monarch poleteje sem a tam. Jen před hodinu se díval jak se motýl vynořil ze svého zámotku. Tohle musí být takové kouzlo řekl dědovi.
    Děda se usmíval na svůj vnuk a vzpomínal si na dny, kdy on také si myslel, že všechno byl nové a napinavé.
    Máš pravdu, Honzo, je to kouzlo. Přiroda je užasná věc.
    Víš jaké motýl to je?
    Ano, dědo, je to Monarch.
    Zítra půjedme do parku u jezera. Honzo krmí kachny rád a je to určitá louzička, kde najdeme pulce. Honzo si myslí, že to také je kouzlo.

V kralovství zvířat a ostatních zivých tvorů je vidět mnoho krásných překladů přežití nejvhodnější.

20. Karel_lerak

*
    kdy si i on myslel

Share This Page