more on se and si

Discussion in 'Grammar & Pronunciation' started by scrimshaw, Jun 24, 2007.

  1. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

     
  2. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Ten italské režišér natačil rád takovým způsobemí, že tváře jeho herců vyplnili celý záběr a dovolil, že kamera zůstávala na ně dlouho.
    Film trval víc než tří hodiny ale nikdy v něm nebyl nutný okamžik.
    Je jasné vidět, že jsem toho filmu fanoušek.
    Je to také pschylogická drama. Dobro zvítězilo nakonec nade zlem.
    To je konec, který chceme vidět v realným životě také.
    Ti mocni kouší prach.
    A pořádek je restaurovaný. Spravedlnost zvítězila.

    Přeji si, abych jej mohl vidět na velkém záběru ale jen jsem jej viděl v televizi. Byl v kině v roku devátenáct set šedesát osm.
    Netočí už takové filmy.
     
  3. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

    *
    "jsou pod drnem"
    "už je hryžou červi"
     
  4. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Na konec filmu zlo hryže červí a dobro žije dál.
    Takový konec chceme v reálném životě také. Ale bohužel tomu není vždy tak. V dokonalém světě by dobro pořád zvítězil nad zlem, ale jak všichni ví, tohle není dokonalý svět.
    A tak když dobro nakonec filmu vyhraje, můžeme se radovat.
    Jako v starověké řecké hřě z pocitíme, co je to slovo, katarsis.
    Když pořádek je obnovený a zlo je porazené, dýcháme trochu snazší.
    Rád víme, že je někdy spravedlnost, že někdy vlastní vojšky vyhrají.

    Ve filmu není ani nudný okamžik. Mohu ti tohl říci o filmu také, že každý z čtyř hlavních postavů měl své vlastní hudbu.
    Pokaždě, že určitá postava byla hlavní téma, jeji huba je slyšet.
    Fiml byl uveden do kin v roce devatenáct set šedesát osm, stejný rok, když se tak mnoho politické věci stává v Spojených státech.
    Martin Luther King byl zabit, Robert Kennedy byl zabit, byly to studenské odpory protí válku ve Vietnamu.

    Díval jsem se mlčky jak temné mraky se shromážd'ovali na obzoru.
    Jaká krutá hříčka osudu je tohle?
    Jen když jsem si myslil, že jsem konečně svobodný, znova se mě snaží strhnout zpět do bouřky.
     
  5. Swordslayer

    Swordslayer Well-Known Member

     
  6. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Nehluboko pod povrchem je pravda, která občas není, jak to poprvé vypadá. Pokud chceš objevit pravdu, někde musíš zakopat.

    Pokud je někde prazdnota, můžeš být jist, že by někdo, nebo něco, do ní hned nastoupil. Utek

    Někdo řekl jednou. že pokud je někdo, kdo může pochopit Quantum fizika bez, aby měl závrat', on to neúplně orpavdu nechápe.
    Quantum fisika je místo, kde známé zákony fisiky nepořád fungují jak mají fungovat.

    Cesta tisice kilometrů začne s jedým krokem.

    Kouzelník se blíží starověký kamenný vchod do hory. Je tam ohromný dveře.
    Na dveře je vytesný, Řekni kouzelná slova, příteli, a můžete jít dál.
    Chytrý kouzelník zvede palice a říká, 'Open sezame'....'Otevří se, říkám já.'....sezame....says.me....

    Liška jde do zákopu, tam se skrývá před lovcem.

    Michael Corleoni ve filmu Duchovní Otec Father řekl, právě když jsem si myslel, že jsem venku, strhnou mě zpět uvnítř.
     
  7. Swordslayer

    Swordslayer Well-Known Member

     
  8. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Cesta kolem světa, ta děsivá cesta do neznámo, vždy začíná prvním děsivým krokem za dveřem.

    Je málo, kteří opravdu rozumí těmu nepochopitelnému světu kvantivé fiziky. Je v tom světě neznámé právidly. Právidly v tom světě jdou proti všim známým zákonům fiziky. Jen si to nejodvažnější troufají vzdat se do toho nereálního světa. A modlím se za ně, protože jsou odvažnější než já a budou potřebovat vše pomoc, které budou moci najít.
    Všechno v tom světě je bud' noha vzhůru anebo hlava dolů.
    Začínáš-li tam kopat, jen objevíš něco jiného, které je také nevysvětlitelné.
    A tak, je to můj světové doporučení, abys zůstával tak dalekop od toho světa jak můžeš dokázat. Vydal-li ses do něj krok, nikdy již se z nej nebudeš moci extrahovat.

    Kvantiva fizika je obzor chytřejších bytostí než my nižních lidí. Je možné, že jsme zašli příliš daleko, že jsme otevříli skřín Pandory.
    Pokud otevříme to skříně, kdo jej bude moci zas zavřít? Nikdo.
     
  9. Swordslayer

    Swordslayer Well-Known Member

     
  10. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Pokud někdo o sobě říká, že úplně rozumí kvantovému fyziku, ta osoba je plný sebeklamu. Nikdo nerozumí tomu podívnému světu, kde nahoru je dole a dole je nahoru, kde světlo je někdy vlna a někdy částečka, kde všechny známé zákony fyziky nefunguje. Je to svět, který se káždý, stůj co stůj, musí snažit vyhnout. Vydá-li se někdo do nej, určitě se zblázní.

    Dokonce i nejdelší cesta začíná prvním krokem. Dokážeš první krok, druhý, třetí, čtvrtý jsou snazší. Je to řečeno, že první krok je nejtvrdší.
    Bud' odvážný ale. Vydej se odvážně do místa, které se bojíš nejvíc.
    Drž hlavu vysoká a dělej jako víš, co děláš.

    Někdy nevím zda jsem lovec nebo jsem ten, který je štvaný.

    Devatenáct set šedesát osm byl rok, kdy mnoho velkých politických událostí odehralo ve Spojených státech a kolem světa. Mezi nimi byli vražděný Martina Luthera Kinga a Roberta Kennedy. Studenti demonstrují proti nepopulární válku ve Vietnamu. Prezident Lyndon Johnson se rozhodl, že nevede kampaň pro druhý období a Richard Nixon byl zvolený.
    Ruské tanky přijeli do Prahy a Pražské jaro musel dál čekat až do té doby, kdy bude moci zas květat pod svobodnou oblohou.
    Stejný rok byl uveden do kin 'Tenkrát na západu.'
     
  11. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

    *
    ve stejném roce
     
  12. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Jsem ve šoku, že bylo v posledním přispěvku tak málo chyb. To je děsivé.
    Celý svět se mi zdá je vzhůru nohama. To je asi jen, protože stojím na hlavě. Všechen krev se pohybije ke hlavu a začínám mít závrat'. Dej mi trochu čas, budu v pořádku. Jen potřebuji trouchu vzduch.

    Nejtěší krok je pořád to první. Ty další kroky jsou to, čím dál snazší. Brzy ale si uvědomuješ, že jsi daleko od svého pohodlného domova a začneš toužit po všechno, že jsi znal od doby, když jsi byl jen plakající miminko u nohů své maminky. Po zralém uvážení, radějí bych zůstal domu a cestoval světem palce po mapě. Tak ale nikdy nebudu ve skutečností cítit chladný čerstvý vzduch v horách v krásné brzy podzimní svítání nebo být svědkem kouzelného východu slunce.
    A musím si myslet na to, kdo se postará o psy, kočky, zajíčky, hady a morči?

    Tohle je moje doporučení, drž hlavu vysoká a pokud děláš jako, že víš, co děláš, asi neuvědumují si, že tam nepatříš. Naparavuj si. Snaž se být jedným z nich. Stůj, co stůj, nikdy nemusí zjístit, že jsi špión.
    At' hra odehrala a jen hraje tvoje role.
    Celý svět je jeviště a my jsme jen herci. Každý má svoje role. Někteří jsou lepší herci vež ostatní ale každý má důležité role. Vždy vzpomínej, že nikdy nejsou to malé částy, jen mali herci.
    A tak moje poslední rada je tohle: 'Jen dělej to nejlíp, co umíš, nikdo nemůže od tebe prosit o víc než to.
     
  13. Swordslayer

    Swordslayer Well-Known Member

    *
    stůj co stůj = upon any terms whatsoever (bears a strong implication that it must be done as soon as possible)
    ať se stane cokoliv = no matter what may happen
     
  14. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Nejtěžší věc, jakou jsem kdy musel udělat, je, opustit domova, toho krásného země moje praotce, toho tropického ostrovu pod velkou modrou oblohou, který se koupá na slunci a povídá si o neustále prijemné teplé mořské vanky.
    V noci hvězdy tam svítí jasnější než kdekoli jindé na světi.
    Nebe dolů na nás usměje.

    Guantanamera...krásná písnička pocházející z Kuby.

    Jsem skromný muž,
    z místa kde rostou palmy,
    a dřív než umřu,
    chci pouštět do světě moje básně z duše.

    Pěstuji bílé růže,
    v lednu stejně jako v červnu,
    pro moje skutecný prítel,
    který mi dal ruku prátelství.

    Moje básně jsou barvy jasného zelena,
    a barvy ohnivého červeň,
    moje básně jsou jako zraněný divočák,
    který hledá na horách.

    A pro krutý, který mi odtrhla
    srdci, které v hrudě buši,
    bodlák ani kopřiva pro něj nepěstuji.
    pěstuji jen bílé růže.

    ................
    Velmi popularní písnička na ostrovu Kuby.
    Zdá se mi, že je to písnička o nekomu, který se naučil odpustit, a nedřžet nenávidost v srdce. Je to písnička o prostý život a odpustění.
    Myslím si, že jde o takovou velkou politickou zradu.
     
  15. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

    *
    na ostrově Kuba = na Kubě
     
  16. bibax

    bibax Well-Known Member

    My jsme se ve škole učili, že nejjasněji svítí hvězdy na Kremlem.

    ...
    Takové hvězdy hoří rudým ohněm
    v sovětské zemi - právě nad Kremlem.
    V té zemi, která naší vlasti rodné
    je nejvěrnějším strážcem, přítelem.
    ...
     
  17. rsalc1

    rsalc1 Well-Known Member

    Many of the words of the song Guantanamera come from the simple rhymes (Versos Sencillos) of 19th century Cuban patriot José Martí.

    I found some of his Versos Sencillos (with English translations) online.
    If it is okay to post a link, here it is: http://everything2.com/title/Versos%2520sencillos%2520I

    Although I don't agree 100% with the English translations, they are close enough to the original meaning.
    Scrimshaw, would you like to translate some of Marti's verses into Czech? :D
     
  18. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Takové hvězdy hoří rudým ohněm
    v sovětské zemi - právě nad Kremlem.
    V té zemi, která naší vlasti rodné
    je nejvěrnějším strážcem, přítelem.....ouch!!, to zní rozhodně jako propagandu. Svět byl tehdy celé jiné místo.

    Jose Martí, velký a slavný patriot Kuby, když Kuba bojovala na nezávislost z Španělsky.

    I have seen a man live
    With a dagger at his side,
    Never uttering the name
    Of she who has killed him.

    Viděl jsem muž, který se chystal umřet
    kvůli dýku do břicha,
    a nikdy nepronesl jméno té ženy,
    která ho zabil.

    I hear a sigh, across
    The earth and the sea,
    And it is not a sigh - it is
    My son about to wake.

    Slyším vzdech ze za
    zeměm a moří,
    není to ale jen vzdech, je to
    můj syn, který se málem probudí.

    To jsou hluboki. Někteří z nás jsou opravdovi básnici.
    Ostatní, jako já, jen chceme být básnici.

    On chtěl vyslat svoje basniky do světa, aby další lidé slyšeli jeho slova a myšlenky.
    Věděl, že se jednoho dne nebe zas usmívá dolů na svobodnou Kubu.

    Byl schopen nějak najít ve své srdci odpouštění, i když někdo mu trhalo srdce, který ještě v hrudě bušilo.
    Neměl v srdce místo pro nenávist. To by jen vyhazovalo užitečné místo.

    Na ostrově Kuby pry v noci svítí hvězdíčky jasnějí než kdekoli jindé na světě. Ochotný tomu věřím. Sny umřou poslední.
    Drž silně tvoje sny.
     
  19. rsalc1

    rsalc1 Well-Known Member

    José Martí byl určitě dobrý básník. Jeho rýmy ve španělštině jsou opravdu moc pěkné. Dnes jsem přečtl několika.

    José Martí was certainly a good poet. His rhymes in Spanish are really very nice. Today I spent some time reading some.

    Bezbochyby. Without a doubt.
     
  20. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Pokud někdo umí přivolat déšt', prosím, pojd'te na Floridu a ukažte nám vaše kouzlo. Nikdy jsem neviděl takové sucho. Je to o mnoho suší než jsem to kdy viděl. Vidím země v jezírce, který nikdy jsem kdy viděl.
    Déštové období se blíží, ale to období při poslední tři roky je zklamání.
    Jezírky jsou nížké a potomky jsou suché.
    Poloostrov Floridy si rozhodně zaslouží na déšt'.
    Chystáme se vysušit a odfouknout.
    Oblaky jsou ale na obzor a to je určitě dobrá značka. Abychom měli tady tento rok štědré déštové období.
    Počasí je vrtošivá věc. Na konec bude dělat jen co chce dělat.

    Skromný muž na svého krásného tropického ostrovu jen pěstoval bílé růže.
    Už nechtěl nést v své srdci nenávist, který nosil v srdci, když byl mladý.
    Bylo to jen važné, zbytečné břemeno, které chtěl nechat v minulostí.
    Jen ho trhala dolů. Chtěl odpouštět a chtěl být odpouštěn.
    Nenávist je jen velký nechtěný kamen v srdci.

    Zvuk déšti na skle okna je jako hudba pro uší. Moc mi chybělo ten přijemný zvuk.
     

Share This Page