Nazdar Cesko !

Discussion in 'Introductions' started by doman, Jan 21, 2007.

  1. doman

    doman Well-Known Member

    I've been in Czech long time ago... I used to speak Czech... but now, I can't... Hodne Cesky zapomenu ale hodne na tebe vzpominam...Moje Cesko...
     
  2. dzurisova

    dzurisova Well-Known Member

    I don't know everything you said, but Welcome!!! :lol:
     
  3. stepan

    stepan Well-Known Member

    He said "I forgot a lot of Czech, but I am thinking about you a lot." - or something like that.
     
  4. doman

    doman Well-Known Member

    Diky Stepan, Ja sem bydlel ve Slanem kolem 6 let. Skoro muj nejhezci kousku zivota tam sem daval. Doufam ze rozumite mi ! Nejlepe k vami ! :p
     
  5. stepan

    stepan Well-Known Member

    My written Czech is very bad. My reading Czech is a little better, My spoken Czech is very good, although the language I learned has changes a great deal to today's Czech language. I am not very familiar with the new idioms and the new slang or the new technical terms, although many are taken from English.

    I do speak both the formal Czech and the "tykam" Czech ( I hope I spelled that right).
     
  6. pytlick

    pytlick Well-Known Member

    We call it "tykani"(informal, with friend) and "vykani"(to your teacher or chief - formal) :). Doman, your Czech is quite good, there are some grammatical mistakes, but I understand you well:).

    In czech:
    Říká se tomu "tykání"(neformální, s přáteli) a "vykání" (s učitelem nebo vedoucím, formální) :) . Domane, tvoje čeština je docela dobrá, máš tam nějaké chyby v gramatice, ale rozumím ti dobře:).
     
  7. doman

    doman Well-Known Member

    Thanks a lot, Pytlicku ! My first foreign language was Czech, and for very long time I didnt speak or read " ani slovo" about it... But you know, I always remember about the time I've been there... Although there were changed , and we changed too, I still keep the most beautiful imagine of Czech in my mind... Hoping return someday...
    "HODNE ZDRAV A STASTNICH K VAMI... Do dna pro zivota" :lol:
     
  8. pytlick

    pytlick Well-Known Member

    To jsem moc rád, že se ti tu v Čechách líbilo:). A děkujeme za tvoje přání!:) Tobě také hodně zdraví a štěstí.
     
  9. doman

    doman Well-Known Member

    :D :lol: Jak mohl bych nelibilo kdyz vsude v Cechach jsou Plzensky Piv ? Prodavaji jeste Spartach cigaretych nebo uz skonci vyrobani ? Mozna pisu uplne chyby.... Ale pochop me...Uz moc, moc dlouho...
     
  10. pytlick

    pytlick Well-Known Member

    hehe :) Sparty se porad prodavaji.. Pises opravdu docela dobre! :D
     
  11. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

    Jake máte pivo ve Vietnamu? Nechce se mi věřit, ze by právě tam nebylo pivo k mání, i když to asi nebude plzeňské. 8)
     
  12. doman

    doman Well-Known Member

    Jekuji za zeptani :D ,
    Ve skutecnosti mame mnoho druh piveho. Radejsi Hanojanci pijou Hanoi beer, 333... Ve Saigonu, oni maji radeji Saigon beer, Red Saigon, ...a Vietnamci dovezou hodne piv z Nemecka, Singapura...Ceske piv maji tu taky, ale delaji tu ve Vietnamu. Uz jsem napil (skuseni jenom) a vubec nebylo dobre jako Ceske pocatky :lol: . Skoro maji tu vsech dhuh piv na svete...Ale nemuzu citit chutny jako sem napil Plzenske pivo v Cesku...Mozna ze Pocasi tam byla hezci :lol: :lol: :lol: :lol:


    Thanks for interested question !
    In fact we have many kind of beer in Vietnam. Hanojans prefer Hanoi beer, 333.. and Saigonese said their Saigon beer, Red Saigon beer ... are the best :D . Vietnam imported alot of foreign beer as much as they could drink an ocean of World Beer :D .But in my opinion, drinking Pilsen Beer in Plzen is best thing I should do :lol: :lol: :lol:
     

Share This Page