more on se and si

Discussion in 'Grammar & Pronunciation' started by scrimshaw, Jun 24, 2007.

  1. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

    *
    "napověz mi" = give me a hint
    "nápověda" = hint, help
    "nápověda" = prompter (a person in a theatre)
     
  2. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Zaslechl jsem dnes v radiu zajímavý hovor mezi dvěma vědcmi o postupu lidského mozku.
    Mluvili o proč lidský mozek se tak moc zvětšil po milionech letech, přičemz se sotva měnil.
    Jsou to různé teorie. Mezi nimi, že když zmižel urcitý sval v čelistu, to dovol, aby lebka zvětšil.
    A dalši, že když nastoupil prvotní muž poprvé na savanu, aby přežil, bylo to nutné, aby byl chytřejši, myslel rychlějši a naucil nové schopnosty.
    Tyhle druhy otázek jsou podobné jako známa otázka, který přišel první, kůře nebo vejce.
    Na začátku filmu 2001 vesmírové odysea je scéna, když opičí tvor rozbí hromadu kostí s kostí( to kost' představuje první nástroj). Jeden z kosti vystoupal na oblohu a změnil do hvězdového lodě.

    Don Kichot bojoval protí větrným mlýnů, protože si myslel, že byli obri. Žil, zapominající na realitu, v jeho donkichotském světu.

    Račtej mi napovědět. Nemohu uhádnout bez nápovědy.
    Neumím číst myšlenky.
     
  3. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

    *
    Co bylo dříve: vejce nebo slepice?
     
  4. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Je to věc, z které jsou zhotované sny.....Humphrey Bogart ve filmu Casa Blanca....
    It is the stuff dreams are made of.

    Žil slastně dál ve svém donkichotyckém světě. V tom dobrodružstvím zemi bojoval proti nebezpečným obrům a ohen vydechovajícím drakám. V jeho četným světě musel stat před mnoha druhů zla.
    Takové muže jsou dnes vzáčně. Potrebujeme víc lide jako Don Kichot. Svět by byl moc lepši místo.
    Kdybych by žil v době Don Kichota, připojil bych by si k němu v jeho zápasu proti zlů, těmi zlům, které hraželi zničit země, který měl rád.

    Opičí tvor, po tom, že si povšiml, že kost je velmi užitecný nástroj, rozbíjel hromadu starých bílých kosti, a jedna z těch kosti vystoupala v pomalým pohybu na oblohu a v okamžitě se změnila na hvezdnou lod, která se v tom moment směroval k planetě Jupiter. V hvezdné lodě je počítač, který se jmenoval Hal, definitivní nástroj. Ukazuje, že definitivní lidský nástroj má vlastní myšlenky.
    Nechci odhalit konec filmu ale počétač uměl číst rty.
    Dave, hlavní povaha, se vydal hluboce do černého prazdiného prostoru na fantastické neskutecné dobrodružství a v tom dobrodruzstvím viděl mnoho podivuhodných věci. Co se mu stalo, co se tam stalo, co viděl, a co si jen myslel, že viděl, je uplně otevřeny k interpretaci.
     
  5. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

    *
    here better "látka" or "materiál"
    **
    we say "vesmírná loď"
     
  6. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Omylel jsem se v dřívějším příspěvku. Spaghetti westerns byli filmované ve Španělsku, ne v Italii, ačkoliv režisér byla italka.
    Z takové látky jsou zhotované sny nejnižšího sedláku a nejvyššího krále.
    Včera byl den smutné vzpominky dne 9/11, u povrchového nulového bodu toho smutného dne v září dva tisice jedna.
    To byl den když si Spojené státy povšiml nové realita dnešního světě.
    Byla slyšet hudba věčně smutných zvučeních dudých.
    Ti, kteří ten den unésli čtyři letadla, nejen unesli letadla ale take se snažili unést celou víru.

    Bob Dylan
    Cítit tě kolem mě
    Držet tvou ruku
    jak přichazíme na písku
    Máam se stejně dobře
    snažit chytit vítr.

    To feel you
    all around me
    To hold your hand
    as we walk through the sand
    I might as well
    try and catch the wind.

    Odvažný jezdec seděl na koně před zuřivým ohen vydechujícím draku a odmítl dovolit, aby drak přešel most. Mohl jsem vidět, že se drak moc naštval a hrozil jezdcu s dunícím hlasem, že kdyby mu nedovolil, aby přišel do druhé strany řeky, zabíjel by ho a jeho koně. Jezdec odmítl opustit svoje místo. Myslel jsem si, panečku, ten jezdec je o mnohem odvážnějš než já. Bal jsem se moc o jezdce.
    Zaslechl jsem potom něco na oblohu. Podíval jsem se nahoru a tam letěli ohromné okřídlené tvoři. Bylo to jakoby byl v takové děsivé pohadce. Takové věci se jen stávaji v staré pohadce napsané pro dite. Díval jsem se nevěřičně když letající zvířata napadli na draku a ten se vrátil do lese od ktere prisel, vydávaní jeden poslední mocní ječet. Vesnice byl ochraněný.
    Napadlo mi, že to byla jedina čestná věc, kterou jezdec mohl udělat. Opustit most před drace by byl čin horší než samotný smrt. Jak bych se choval ja v podobné situaci? Stal bych tam pred svými obavami nebo otočil bych se a utéknout před nimi.
    To nikdy nebudu vědět dokud nestojím na ten most před draku.
     
  7. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

    *
    "kdy si uvědomily novou realitu ..."
    **
    better "před nebezpečím", "před tím, co mne ohrožuje", "před hrozbou"
    "obavy" (anxiety, doubt) are internal
    "nebezpečí", "hrozba" (danger, menace, threat) is something external
     
  8. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Snaž se představit si to pokud umíš. Musíš mít otevřený mysl. Asi budeš moct ale chvíli odložit tvé představa reality. Někdy musíme pochopit, že se věci někdy stává, které jsou za naše schponost, abychom je pochopit. Ti, kteři si vybrat, aby nebyli slepý, ti budou vidět podivuhodné věci.
    Kdesi dávno, v země daleký, moc dalký odsud, když kouzlo ješte panoval světě, byl to mladý obr, no, nebyl přesně mladý, už mu byl víc než dvě sto let ale obri žijí dlouho, víš, o mnoho delší než lidské bitosti. Tak v rámci obrů, ještě byl mladý.
    Byl št'astný obr. Obílí rostl vysoký na jeho poli pod pěknou sluneční oblohou.
    Přijemné deště padli na země a jeho svět vypadal docela kasně a plný životu.
    Někteři jeho přátel se k němu jeden den přišli a řekli mu, že zaslechli, že v jiné země za mořem má nepřátelé. Obr posloucal jejich slova ale myslel si, že je to dost ve vzdalenosti, aby byla hrozba, a místo toho si myslel, kdo by mě chtěl zranit.
    Brzo ráno, v devaté měsic nového zlatého věku, něco vzbudil spící obr když spal v klidu hluboko v jeho jeskyně, něco z cistá jasná a musel si vědomovat, že ano, ve světě má nepřátelé. Jeho svět od té doby dál se změnil, protože si všiml, že svět není bezpeční místo, který si myslel, že je.
     
  9. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

    *
    your favorite mistake, David - mixing "mít" and "moci" 8)
     
  10. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Mít a moci, Máš pravdu, oblíbené chyby.
    Mám tam jít zítra..I am supposed to go there tomorrow.
    Měl bych tam jít..I should go there
    Mohu tam jít...I can go there
    Mohl bych tam jít...I could go there
    Nebudu moct tam jít..I will not be able to go there.
    Šel bych tam jít, ale...I would go there, but
    Musel bych tam jít...I was supposed to go
    Budu muset tam jít...I will have to go there
    Musel tam jít...I had to go there
    Musím tam jít..I must go there
    Nesmím tam jít..I may not(not allowed) go there.
    Kdybych mohl tam jít zítra, to bych udělal, ale nebudu moct jít, protože budu moci být v Praze.
    Ty nejlepší zhotevené plány myšů a mužů se občas nepodaří.
    The best laid plans of mice and men often go awry.
    Citace z knihy 'Of mice and men' napsané John Steinbeck
     
  11. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

    *
    the "jsem" is obligatory here, otherwise you could not differentiate between "me" and "him"
    the complete form:
    já jsem musel
    you may leave out either "já" or "jsem", but not both:
    "já musel"
    or
    "musel jsem"

    **
    I ty nejlepší plány myší a lidí často ztroskotají.
     
  12. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    To je něco mající cenu sevřit. Dám jej v české poznamky.
    Kdýž jsem se uvědomoval, že i ty nejlepší plány myší a lidí často ztroskotají, rozhodl jsem se mít další plán, pro každý případ.

    Ja, Claudius....smyšlené memorár.
    Vypravují vám neuvěřitelnou povídku, ale všechno je pravda. Nevynechám nic.

    To je moje babička, manželka Augustusa, synovec Julius Cesara, jeji mysl pořád planuje. Jakou zlou pavučinu šíje. Ona je moc za trůnem. A kde jsem já se ptáte? Ještě jsem se nenarodil.

    Byl jsem tehdy jeji sluha. Je něco hloupějši než starý vůl, který je zamilovan?
    Neslyšel jsem nic o tom, co všichní jiní v Římě už věděli.
    Smali se mi a nikdy by mi neřekli nic, ani moje sluhy.
    Začal jsem podezřívat všechen. Za každou rohou byly špiony a zrádci. Začínal jsem trpět stejné onemocněni, které postíhnout každý césar.
    Bouře nas mijel dokonce bez jedne kapky deště.
    Netrefil jsem, neměl jsem úspěch, starý přítel, odpust mě, hrál jsem příliš nebezpečnou hru, a zaplatím za něj s svym životem.
    Tohle je jiný, tohle dáva život césara v nebezpečni, a kdyby život césara byl v nebezpeči, naš život je také v nebezpeči a to je celý jiný hrnec ryb.(a whole different kettle of fish....something completely different)
    Nemůžeme se už vyhnout situaci. To jsou tak naroční jako my.

    Můj drahý přítel se stal mým nepřítelí.
     
  13. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

    *
    better "v ohrožení"
    **
    we would probraly say
    "a to je úplně jiné kafe" 8)
     
  14. wer

    wer Well-Known Member

    This is one of the western TV series we were allowed to see under communism. Maybe it was even the most popular one.

    Either "prasynovce" (great-nephew) or "[adoptivního] syna" ([adoptive] son) as long as you refer to the most famous of Caesars.

    You can't needle the spider-web.
    Začal jsem trpět nemocí všech císařů.

    You can either use "Caesar" as the name of the members of the Julian family or "císař" for the title of emperor.

     
  15. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Já Claudius, smyšlené pamětí prasynovca Julia Césara.
    Našel jsem seriál v knihovně a byl moc zajímavé. Nikdy jsem jej předtím neviděl. Byly v něj třinact epizoda. Z doby před se narodil Claudius až umřel, otrávaním rukami své manželky. Její šilený sýn Nero ho následoval v řadě následnost.
    Nikdy nechtěl být Cízarem, spiše chtěl, že se vrátí Republika. Běda, to se nikdy nestane. To byl asi nejhorší systema, aby někoho panoval, jaké svět kdy viděl. Jeden nemotorný císar po druhém.
    To byla doba, když se za každým rohem skrývali zradci.
    Matky zabíjely syny a syny zabíjely matky.
    Na smrtelném postele Claudius se potkal jeden z římanských bohů.
    Claudius věřil ve věšteb a na konce seriálu se smál, protože věděl, že svá slova k nám na konec dosáhnou.

    Babička tkala zlé pavučiny a chamtivost, zrada a ambice panoval římu.
    Kdo byl skutečný moc za trůnem?
    To je kus dějin, který si nikdo nechce zozpakovat, doufám. Z mé ret k buhovým uší.
     
  16. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Ano, to je něco, co si má cenu poznamenat.

    Ti jsou tak naroční jako my.(they are as ambitious as us?)

    Po pár let, v které jsem byl obklopený zrádcí a lhařy, začal jsem trpět nemocí všech cízařů.
    Je to prokletí všech cízařů. Malokdy umíráme přirozené způsobuje.
     
  17. MK

    MK Well-Known Member

    ambitious - ambiciózní or ctižádostivý (it is very simple)
     
  18. MK

    MK Well-Known Member

    My try

     
  19. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Dám pár z těch vět do anglictiny.

    Nic nevynechám..I will leave nothing out.
    Nic nezamlčím...I will be silent about nothing.

    Bouře nas míjela (?minula), dokonce bez jediné kapky deště. The storm passed by without one drop of rain.

    Tohle je jiné, tohle dáva (klade) život césara v nebezpečí a když život césara je v nebezpečí, naš život je také v nebezpeči a to je (už) něco úplně jiného.
    This is different, this puts the life of ceasar in danger(v ohrození..threatens), and if the life of Ceasar is in danger, our life is in danger too, and that is something completely different(something much more serious).

    Moje spletená, dlouhá věta. :D
    Netrefil jsem (?Minul jsem x zmýlil jsem se ?), neměl jsem úspěch (neuspěl jsem), starý příteli, odpusť mi, hrál jsem příliš nebezpečnou hru a zaplatím za ni (I will pay for the game not for the friend) svým životem. (very long sentence)
    I erred(missed the target)(made a mistake), I was not succesful(did not have success), old friend.(perioda) Forgive me, I was playing a dangerous game, and I will pay for it with my life.

    Nemocí, která mě postíhuje, je stejnou nemocí, která postihuje každeho cízařa.
     
  20. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

    *
    both "míjela" and "minula" possible, but with slightly different meaning
    míjela = was passing by
    minula = passed by
    **
    threat = ohrožení
    to threaten = ohrožovat
    ***
    I erred = zmýlil jsem se
    missed the target = minul jsem cíl = netrefil jsem se
    made a mistake = učinil jsem chybu
    I was not succesful (did not have success) = byl jsem neúspěšný = nebyl jsem úspěšný = neměl jsem úspěch = neuspěl jsem
     

Share This Page