My Czech Republic Home Local Lingo
Search My Czech Republic

Community Message Boards Member Login
 Guidelines   Check your private messagesCheck your private messages  Profile  Search Forums  FAQ  Help  Chat Register for free!

more on se and si
Go to page Previous  1, 2, 3 ... 116, 117, 118

Post new topic   Reply to topic    Forum Index -> Grammar & Pronunciation
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Karel_lerak
Senior Member

PostPosted: 07-Jul-10 16:42  Reply with quote

scrimshaw wrote:
nimrat...to niggle...I do not know this verb. I have never used it. Maybe it is common in the english isles, not America.
But I did find it in the dictionary. I have heard it used this way, but still uncommon, 'Someone is niggardly with their money....Stingy....Don't want to spend it.

This verb is common...to haggle...to talk about a price of something with the intention of getting the shop owner to sell it at a lower price.
haggle = smlouvat

On saturday morning I found a great book at the flea market. It was marked one dollar. I haggled with the fellow and got it at half the price.
V sobotu ráno jsem našel zajímavou knihu na bleším trhu. Byla za dolar. Smlouval jsem s tím chlapíkem a dostal ji za poloviční cenu (usmlouval jsem to na polovinu).

Karel_lerak
Senior Member

PostPosted: 07-Jul-10 16:46  Reply with quote

scrimshaw wrote:
Další hezký příklad anglického, asi jen americkkého, dvojí významu(double entendre)

Nedržíme-li spolu, určitě pověsíme samostatně....
Nebudeme li držet spolu, určitě budeme viset (každý) zvlášť.
If we do not all hang together, we will certainly all hang separately....Thomas Paine

wer
Senior Member

PostPosted: 07-Jul-10 18:08  Reply with quote

scrimshaw wrote:
Neskloním se před žádným mužem.

Pak se střez žen! Very Happy

scrimshaw wrote:
If we do not all hang together, we will certainly all hang separately....Thomas Paine

Isn’t it attributed rather to Ben Franklin?

scrimshaw wrote:
Nedržíme-li spolu, určitě pověsíme samostatně

We use future tense for this kind of condition:

Nebudeme-li držet (po)spolu/pohromadě…

The prefix “po-” has causative meaning:

viset ~ to be hanging
  pověsit ~ to make something hanging

Hence:

…budeme viset každý zvlášť (~ we will all hang separately)
    or
  …pověsí nás každého zvlášť. (~ they will hang us separately)

But as the wordplay is lost in this translation, we should try some loose translation, e.g.:

Nebudeme-li táhnout za jeden provaz, dostaneme každý svůj provaz.

(~ If we do not all pull at the same end of the rope, every of us will be granted his own rope.)
Back to top
View user's profile Send private message
scrimshaw
Senior Member

PostPosted: 07-Jul-10 20:22  Reply with quote

Vitězný voják se vrátil!! Ať žije! Dejme ho klič k městu. Určitě je hoděn takovou poctou. Vždyť, podívej se na ho, jak sedí na voz tažený čtyřmi bílými koní.
Lidé ho vítají zpět jako dlouho ztracený syn. Kluci zpívají, dívky tančují a jeho nepřátelé se chvějě. Je tady, aby obnovil republiku, nebo, aby se stál despotem? Neví nikdo. Bojím se nejvíc jeho ctižádosti.
Takovi muži jsou nebezpečni. Mocnost je svůdná a může zkazit i nejsilnější srdci. Je jako sladký jed. Může udělat z dobra zlo. Pravě teď moc stoupá de jeho hlavy. Je oběť svého vlastního úspěchu, ale to si ještě neuvědomuje. Jezdí do města jako lev, ale jeho a naše osud je už zapečetěný.
Moc je jako neodolatelný, zlatý prsten v Páne prstenů. Ohládá pomalu tvoje duši za noci a dni až do rána, kdy se probudíš a nepoznáš se v zrcadle.
Den kdy si člověk si začá myslit, že je nepostradatelný, je den, kdy začá padat. Čím vyšší sedí, tím hlubší padají. Despoty příjdou a odejdou, ale přírodné zákony a práva lidská trvají navěky. Co bylo ukradeno, bude jednoho dne vraceno.
Každý musí jednoho dne potkat svoje den zůčtování.

Každý může nabidnout sladká slova. Ať si kupující dál pozor.
Muž, který ti dnes chce podat ruku, může ti zítra ukázat čepel.
Dávej si pozor na středu března.
Karel_lerak
Senior Member

PostPosted: 07-Jul-10 21:56  Reply with quote

scrimshaw wrote:
Vitězný voják se vrátil!! Ať žije! Dejme mu klíč k městu. Určitě je hoden takové pocty. Vždyť, podívej se na ho, jak sedí na voze taženém čtyřmi bílými koňmi.
Lidé ho vítají zpět jako dlouho ztraceného syna. Kluci zpívají, dívky tančují/tancují a jeho nepřátelé se chvějí (strachy). Je tady, aby obnovil republiku, nebo aby se stal despotou? Neví nikdo. Bojím se nejvíc jeho ctižádosti.
Takoví muži jsou nebezpeční. Mocnost je svůdná a může zkazit i nejsilnější srdce. Je jako sladký jed. Může udělat z dobra zlo. Pravě teď moc stoupá do jeho hlavy. Je obě svého vlastního úspěchu, ale to si ještě neuvědomuje. VjíždíJezdí do města jako lev, ale jeho a náše osud je už zapečetěný.
Moc je jako neodolatelný zlatý prsten v Pánu prstenů. Ovládá pomalu tvoji duši za noci a dni až do rána, kdy se probudíš a nepoznáš se v zrcadle.
Den, kdy si člověk si začíná myslit, že je nepostradatelný, je den, kdy začíná padat. Čím výšší sedí, tím hloubějiubší padá. Despotovéijdou a odejdou, ale přírodní zákony a práva lidská trvají navěky. Co bylo ukradeno, bude jednoho dne vráceno.
Každý musí jednoho dne potkat svůje den zúčtování. *

Každý může nabídnout sladká slova. Ať si kupující dál pozor.
Muž, který ti dnes chce podat ruku, může ti zítra ukázat čepel.
Dávej si pozor na středu března.

*
Proverb: Na každého jednou dojde.
scrimshaw
Senior Member

PostPosted: 08-Jul-10 16:57  Reply with quote

"Myslil jste si, že bych se vzdal nepodminečně, že bych padl na země u vaších noh? Jsme pyšný lid, neskloníme se před nikým.
Neudělám to dokud mými žilami ještě krev proudí. Nějaké věci má cenu smrt a tohle je jeden z nich. Nebojím se smrti, bojím se toho, umřet bez cti. Je to dobrý den pro smrt. Nikdo nežije navěky.
Říkám vám ted, že i když jste vyral boj, nevyhráste válku. Toto je místo, kam říše příchází, aby umřeli. Budete litovat den, kdy jste sem přijeli."

Zasluhují všechno, co získám. Způsob, jaký já to vím, platím za všechny ty zlé věci, které jsem udělal v minulostí. Budu-li platit tísic let, nebudu moci obnovit svoji ztracenou duše.
Žádný trest není příliš. Budu snašet každý nový bolest, každý šip a haček, které osud na mě haze.
Každý je další krok k záchranu. Kněz mi říká ale, že nikdo není za záchranou. Doufám, že má pravdu.
Nesu velmí těžké břemeno a je to příliš těžké, aby jej jeden muž nesl sám. Procházím životem jeden krok před čertem a mám pocit, že čert je moje vlastní svědomí.
I ve spanku je to nemožné najít klid. Ve snéch jsem navštěven stejné hrozné představy. Rozhněvaní vesničáné mě vedou lesní cestou k spališti na kopci.
Proč?, se ptáš. Raději byste to neviděli. Stačí, že za mnou jsou věci, o které nemůžu chlubit.
Na kopci hoří oheň s plameny, které se snaží dosáhnout k hvězdám.
Cestou popírám všechny tvrzení, ale lžu a oni to ví. Příblížíme se k jasné ohni a tam mě čekají tři jezdci. Jezdec v středu začíná číst z papíru.
"Toto ubohá omluva za člověk musí dnesní noc zaplatit za své hříchy."
Víc neřeknu.
Není to snadné být mnou.

Nebudeme-li táhnout za jeden provaz, dostaneme každý svůj provaz....Nicely done Very Happy

Nejsem si jist, Confused Confused

http://thinkexist.com/quotation/if_we_do_not_hang_together-we_shall_surely_hang/226014.html

http://quotationsbook.com/quote/8508/

Mlha dějin.
scrimshaw
Senior Member

PostPosted: 31-Jul-10 21:04  Reply with quote

Ze članku v časopisu Smithsonian, napsané antropologem, který v Etiopii objevil nedávno nejstarší předchůdce moderního člověku.
..."Viděli jsme přechůdci a není to šimpanz."
Tohle překvapilo mnoho vyzumníků, které tam byli, protože se domňivali, že by nejdřivější hominidy vypadali, a hodně by se chovali, jako šimpanz. To jsou naši nejblížší žijící příbuzní a dělíme se s nimi devadesát šest pro cent stejné DNA. Ale ti, kteří objevili tyhle kosty, pojmenvali ho Ardi, navrhuli, že se šimpanze měnili tak moc, jak se při poslední šest biliárdy let vyvinuli, že dnesní šimpanz je špatný příklad našého společného předku.
Pokud tento antropolog, Lovejoy, má pravdu, to znamená, že Ardi a naši svislí chodící předci tehdy, po tom, co slezli z stromů, nikdy nechodili na prstě ruky, jako dělají moderní šimpanz.
Né všichni se souhlasí s tím teorií. Jsou to na člověkova genialogické tabulce proluky.
Dát všechno dohromadý ale, je to v bezpečí říct, že nám fosílie, které byli v Africe objevené při poslední patnáct let, dali hezkou obrazku na tvory, které tehdy žili. Čím dál hledáme, tím víc máme otázky. Velmí zajímavé otázky. Každý odpověd je další spoj v řetežu.
Kosty, odpovědy jsou naležené v kosti. Snažíme se vyřešit starodávnou hádanku. Není žádné místo na světě, kde bych raději byl. Jsme součást něco velmí důležitého.
Práce jde dál.
Godmy
New Member

PostPosted: 11-Sep-10 12:24  Reply with quote

To Scrimshaw:
Hello !
I'm sorry for not writing back... I was in half of the response, but then something meddled into it and I never finished it.
I'm sorry to find out, that my kind of responses to your articles would take me too much energy or time.

But my proposal stays: If you wish to consult with me czech sentences in real time (+ Czech chat), you can connect to the IRC channel I told you few pages before.

If somebody "visits" me, I'm mostly very eager to give him extensive help. Besides - that channel has on itself less and less attendants each month. So you would have me for yourself almost :p

I hope you will try it! Wink

Martin

P.S.: Apart from the real life experience, there is not better place where you can get so quickly such a big proficiency in the language than actual chat in that.
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Forum Index -> Grammar & Pronunciation All times are GMT
Go to page Previous  1, 2, 3 ... 116, 117, 118
Page 118 of 118

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum