Kopec benátský

Discussion in 'General Language' started by scrimshaw, Nov 26, 2007.

  1. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Zdalo se mi, že se všechno to jde o prudce s kopce, ale tomu už nevěřím.
    Uvědomuji si ted, že nejhorší je za nimi a nejlepší je před nimi.
    Je pravda, že se věci mění, ale změna není pořád špatné.
    Před ničim pokrok nezastaví. Ledaže chceš být převálčovan, budeš z jeho cesty ustoupit. Je to houževnaté zvíře a nezajímá jej vůbec, na koho šlape.

    V každé písničce je smutek, ale to nám připomíná, že smutek, stejně jako radost, je součást lidské zkušeností.(human experience)

    Hranice mezi civilizacií a anarchié je tenší než bychom rádi přijmuli.
    Ve Spojených států policejní sbor je známý jako 'Tenší modré hranice'.
     
  2. Swordslayer

    Swordslayer Well-Known Member

     
  3. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Opust město na chvíli, bratřičko. Umíme s ním naložit. Nech nám to.
    Ukazáme mu, že my také umíme být nelitosti.
    Nebojíme se ho. Viděli jsme jeho typ mnohokrát.
    Snaži se být někým, který opravdu není. Zašel tentokrát a proto, splatí za svůj zlý čin.
    Myslí si, že je hlavoun, ale ted' musí zacházet s nami.
    Věř mi, brzy bude tady utíkat s svým ocasem mezi nohami a nikdy se ohlédne.

    Spravedlnost by měla být slepá, ale tomu není pořád tak.....that is not always the case.

    Naše nepřátelé se nás snáží rozlomit, místo toho, jen nás svázaji víc.
    Snaží se oddělit a zvítězit.

    ...osm, decet, devět, tam jdu zda jsi hotový nebo ne.
    'Vzdávám se, nemohu tě najít. At' jsi kdekoli, ukaz se.'
     
  4. Swordslayer

    Swordslayer Well-Known Member

    *
    The Old Slavonic had a dual for things that only occur in couples, and traces of this are still to be seen in Czech today, ruce, nohy, uši etc. - notice that for ucho->uši/ucha, there's a separate column for dual vs. plural, as it differs for human ears on the one hand (uši) and handles on the other hand (ucha)

    **
    osm, devět, deset, I suppose :)
     
  5. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Pokud nechceš být převálcovan pokrokem, doporučuji, abys ustoupil z jeho cesty. Ti, kteří se před něm pokusí postavit, bude jim přejet jako by tam i nebyli, zmačknutí jako ubohé mrtvé zvíře na ulici. Jen další boule na ulici k osudu.

    Tenká modrá linie je jediná věc, která stojí mezi námi a anarchií.
    Anarchisti nemají žádný dojem, o co ve skutečnosti prosí.
    Kdyby pořádek zmizili, piráti, zločinci, všechny druhé zla by stoupili, aby vyplnili prázdnota.
    Řekla Anne Frank kratce dřív, nez byla pošlana k táboru smrtí, že ještě věří v základní dobrotě lidí, a tomu věřím také ale také vím, že je ve světě zlo.
    Pokud věří, že kdyby nebyl žádné autorita, potom by všichni chovali dobře, žijí s svou hlavou v mrakách.
    Můžeme se jen kolem nás dívat a vidět, že se zlo skrývá o něčem pod hladinou.
    To není škarohlídství, to je realita.

    ...osm, devět, decet, už tam jdu, at' jsi hotový nebo ne.
    Ukaž se, ukaž se, kdekoli jsi.
    To neudělám. Musíš mě nejdřív najít.
    No, aspoň řekni mi zda jsem horký nebo studený.

    Věřím, že věci nikdy nejsou tak dobré jak vypadají ani tak špatné jak vypadají.
    Pravda se pořád skrývá někdy mezi extremimi.
     
  6. Swordslayer

    Swordslayer Well-Known Member

    *
    we use another way of communicating the proximity in similar games, although it's generally used only when you're blindfolded and you really need to get a clue:
    přihořívá - you're getting closer (hoří means you've reached the goal)
    samá voda - you're heading in completely wrong direction
     
  7. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Mezi těmto extrémy mohou nejchtřejší z nás objevit pravdu, která se někde tam skrývá jako perlu, která nechce být objevená.

    Díváme. li se kolem sebe, budeme vidět jen pravdu, která chceme vidět.
    Vyhneme se těmu zbytku. Je to tak snazší.

    Pokusíme.li se postavit pokroku, budeme jen rozdrcení jako ubohé mrtvé zvíře na ulici. To je spíš dálnice než ulice.

    A co tam je zakrytý, dědo?
    Poklad, poklad za predstavitostím, poklady, nad kterou nespočítatelné armády bojovali přes století.
    A jak víte kde se skrývá poklad? To přesně nevím Pepíčku, ale vím kde jsou ta vodítka.
    Je to prý úžasný poklad a je věc, od kterou jsou stvořené sny.
    Zaslechl jsi kdy o jezdcich Templářich?
    Je to fantastický přiběh. Mnoho lidi si myslí, že je to jen legenda, ale nevěnuj je pozornost. Neví o čem mluví.
    Ty a já, Pepičko, jednoho dne jej objevíme a potom zbytek světa bude vidět, že není to jen prostě legenda.
    Budeme bohatí za svými nejdivočejšími představitelnostimi.
    Půjdeš se mnou?
    Ano, dědo, chci být archeologem jako ty.
    Dobře, jednoho dne to uděláme, ale ted' spi.

    Rychle jeho vnuk usnul a vypadal jako malý anděl.
    Děda si myslil, že velké sny nikdy nezranil nic.
     
  8. Swordslayer

    Swordslayer Well-Known Member

    *
    another nice example of prefix usage:
    vidíme = we can see
    uvidíme = we will see

    **
    zaslechnout něco - zaslechl divný zvuk
    slyšet něco/o něčem - (u)slyšel divný zvuk / slyšel jsem o něm, že je to karbaník a hospodský povaleč

    ***
    templářští rytíři
     
  9. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Je těžký vzpomínat, že jsi byl poslán do močálu, abys udělal výzkum, když jsi obklopený hladovými krokodýly.

    Je to podklad, o který armády bojovali déle než století a vím přesně kde je to ukrytý. Je poklad, ze které jsou upředný sny.
    Slibiš-li mi, že neřekneš nikomu, řeknu ti kde to je.
    Je to tajemství, které musíme zachovat až do smrtí.
    Kdyby naše nepřátelé zjistit, kde to je dřív než my, ne, nechci i na to myslit.
    Někteří si mysli, že je to jen legenda a pokud tak chci myslit, to je mi fajn.
    Naše království bude bohatšví, než bychom si dovedli představit v nejdivočejších snech. Mnoho si myslí, že jen hledám vzdušené hrady ale já vím líp. Vím věcí, které nevědí.

    Templářští rytíři opustili posvatného zěmě se všimi druhými nepředstavitelnými podkladů. Ty a já, Pepíčku, jej jednoho dne najdeme.
    Vím, že jen plním jeho hlavu se sny, které nikdy nebudou splněné, ale velké sny nikdy nikoho neuškodil.

    Trochu textu z filmu Casa Blanca
    Ze všech všivých hospodů, proč musela vejít právě do mé.
    Budeme pořád mít Paříž(naše vzpomínky Paříže)
    V tomhle velkém světě se nepřídáváme ani dohromady fazole.
    Jsem šokován, že dovoli tady karban.
    Hraj ji Sam. No, jsem jej zapomněl. Hraj ji Sam.
    Sam hraje na klavír a zpívá.
    'Musíš tohle vzpomínat,
    polib je jen polib,
    vzdech je jen vzdech,
    ty základní věci o životě,
    jak čas letí.
    Ano, svět vždy bude vítat milovnící,
    jak čas letí.'

    Rick, majitel Rickova místa, v severozápadním Africe během druhé světové války, plače do své nápoje.

    Na konci filmu Rick říká policejnímu strážníku, po tom, co letadlo odletal se ženou, kterou miloval: 'Louis, myslím si, že tohle je začátek velmí dobrého přátelství.'
     
  10. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    V tu krásnou teplou letní noc jsem vylezl na trojské cimbůři, abych se podíval na měsíc v úplnku jak stoupal nad hory v dálce. Světlo svítil dolů na řeckou armádu, která nás ráno napadne. Připluli sem z svých reckého domova za moří, aby nás zničili. Chtěl narazit Troj už dlouho a konečně mají svůj důvod. Nikdo neví, co se zítra stane. Jen si můžeme modlat, že bohové jsou na naše stranu. Kdyby ta armáda nebyla protí nám, řekl bych, že je to opravdová krásná věc. Sto ohně hoří před jejimi lodmi jako by byli hvězdičky v nebi. Zpívají své písničky slavy a ostří své mečy, ketré jsou kované nejpěknější a nejsilnější kovy.
    Jaké zlo se skrývá v jejich srdce, mohu si jen snažit představit.

    Koně v městě za mnou řehtají nadšeně. Cítí boj a jsou nejpěknější koně v celém územím, silni a divoci. Byli chováni pro boj. Zítra proběhnou pro řeky jako by řeci jen byli obílí před sedlákovým srpem.
    Troj nikdy nepadne. Byli jsme tady už tisíc let a budeme tady další tisíc let.

    Viš, že jsi narazil na drno, když psychopat jako je on, říká, že máš chyby znaku.
     
  11. Swordslayer

    Swordslayer Well-Known Member

    *
    chyba - something you could have avoided, a mistake: Dělá pokroky, už se mu daří vytvářet i složité větné konstrukce, aniž by přitom udělal jedinou chybu.
    vada (f), kaz (m) - a defect, bug or flaw (often innate); vrozená vada řeči, charakterová vada, vada/kaz na kráse (idiom - something that knocks down the greatness of otherwise very agreeable thing); drobný kaz na laku, kaz z výroby, nepatrný kaz drahokamu

    **
    znak = a sign
     
  12. Swordslayer

    Swordslayer Well-Known Member

    *
    vědět svoje - idiom

    **
    if you'd only replace jej (sing.) with je, it would be unclear what are you talking about, maybe the treasures, maybe the Knights Templar
     
  13. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Uvědomoval jsem se dlouho, že jsem padal daleko od místa, kde jsem jednou byl, ale všiml jsem si, že jsem narazil dno, když psychopat jako je on mi řekl, že si mysli, že mám vadu povahy.
    On je typ, který rad vidí vady v jiních, ale není schopen vidět své vlastní vady.

    Za druhé světové války Rick byl majitel famózní hospod v sevreozapadní Africe. Všechny druhy zajímavých lidí vešli do jeho hospody, a přišli z mnoha jiních místů. Byli tsam špióni, zradce, kozári a obyčejni zloděje.
    Čestný Rick řekl ženu, kterou miloval kratce před nastoupila na letadl: 'V tom velkém světě naše problémy nestojí ani za povšemnutí.'
    Letadlo zmizel do mlhy a Rick řekl policejní strážníkovi: 'Luisi, myslím si, že tohle je začátek krásného přátelství.'
    V noci je slyšet motor letatla jak odletá pryč se ženou jeho snů.
    Někde na konec filmů dokonce i hrdina nedostá dívku.


    Jaké zlo se skrývá v srdci některých lidí, to se nechci ani pokusit hádat.
    Radějí bych nevěděl.
     
  14. Swordslayer

    Swordslayer Well-Known Member

    *
    famózní takes slightly different meaning than the word famous has, nowadays it's often used as splendid/magnificent (fotbalová reprezentace opět převedla famózní výkon) and it sounds rather posh

    **
    korzár = a licensed pirate (legalized in return for a share of their "profits"), around 17th century
     
  15. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    To mě vždy překvapuje, když hrdina ve filmu neziská dívku.
    Jeden z nejlepších přikladů toho, je ve filmu Casa Blanca. Rick, antihrdina, a velmi čestný americký muž(to neznámená ale, že neměl své vlastní povahové vady. Ve skutečnosti kdo mezi nami mužeme o sobě říci, že jsme dokonalý) v severozápadní africe za druhé světové válku byl majitelem vyhlášené hospody. Navštivili tam všemožní zajímavé lidé včetně špióny, zrádci, a obyčejni zloději.
    Když Rick odmítl vzdat policejnímu strážníku muže, kterého hledali, strážník
    vypadl do hospoody a vykřičil: 'Jsem v šoku, že tady je dovolené karban.'
    Všichni dobře věděli, že si už uvědomoval, že tam je kaban.
    'Vyhraj to Same.'
    'Je mi lito Ricke, ale nepamatuji si to.'
    'Vyhraj to Same!'.
    To byla pisníčka, kterou Rickova žena v Pařiže tak moc měla ráda.
    Rick seděl u stolu v tmě a vypadal jako ubohý tvor jak plačal do svého piva. Rick byla antihrdina, ten objčejný muž.

    Věděl, že jeho problémy nestojí ani za povšimnutí, ale v tom okamžiku to nebyli jeho myšlenky.
    Jeho myšlenky v tom okamžiku byli spíš, 'Proč mě, to není vůbec fér. Právě když jsem si myslil, že jsem na ni zapomněl. Ze všech všivích hospod na světě, proč musela vejít právě do té mé?'.
    Sam zpívá, 'Musíš mít na pamětí.'
    Ale to bylo přesně, na co Rick chtěl zapomenout.

    Dům zlého bude zníčené větrem, ale stan dobrého bude trvat navždy.
     
  16. Swordslayer

    Swordslayer Well-Known Member

    *
    vyhraj to = win it
     
  17. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Sedávám tyhle dny pod střechou mé chalupě se mou drahou a život je velmi přijemný a klidný. Díváme se na jeleny jak žerou sasanky na kopci.
    Obilí roste vysoké pod jasnou oblohou. Brzy musí to být slizené.
    Prodáme část ve vesnici a zbytek držeme pro sámi sebe.
    Právě ted' ale pole obolí vypadá krásně jak pozdě letní vanek vane údolím a slunce svítí na země po přijemným ranním déštem. Je to jako obraz malován tím devatenáctsetým stoletím umělcem Van Goghem.

    Někdy se v myslu vracím zpět do dny, když jsem byl majitlem výhlašené hospody v severozápadní Africe za války. Věděl jsem tehdy zrádce, špióny a zlodeje a nedůvěřoval jsem v žádné z nich.
    Byli typi, kteří by prodali svoje duše d'áblu za pár dolárů.
    To bylo dávno a zdá se mi, že to bylo v jiným životě, v jiným světě.
    Počítám se mezi těmi št'astnimi, že jsem ty dny nějak přežil.

    Janka z kuchyně křice: 'Ty, liné kosty, pojd' a pomož mi, prosím. Vezmi mi ven jablkové kolačky z pecu a dej je na stoli u okny.'
    Peče nechutnější kolačky. Šel bych sto kilometrů pro jeden z její jablkové
    kolaček.
     
  18. Swordslayer

    Swordslayer Well-Known Member

    *
    btw. especially when talking about obilí, we often use lán obilí/obilný lán

    **
    věřit v něco/v někoho = believe in sth./sb.
    důvěřovat komu = trust sb.
    vložit svou důvěru v někoho = give one's confidence to sb.

    ***
    vezmi mi něco = bring me sth./bring sth. for me, ven here takes the meaning of the area outside the house, like when you are about to go outside and you're asked to bring along something from the house — když už se chystáš na zahradu, vezmi mi ven něco k pití
    vyndej něco z ... = take sth. out of ...
     
  19. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Vyndal jsem koláčky z peče a dál jsem je na stůl vedle okna, aby se ochladili.
    Voní tak dobře.
    'A nezapomeň je pokrýt něčem, aby je mouchy nedostali. Dáme jednou sousedům a tu druhou si necháme.'
    'A proč musíme dát jednou sousedům?'
    'Protože, dnes má Pavla narozeniny. Neřekni mi, že jsi to zapoměl.'
    'Ovšem jsem to nezapoměl, jsem zalhal.'
    'Víš co? Zítra začnu sklidit lán. Chci to udělat dřív než bude pršet. Je předpokládáno, že na konci týdnu bude pršet.'
    'To je dobrý napad. Pomůžu ti jestli chceš.'
    'Ne, to je v pořádku. Mohu to udělat sám. Můžeš psát dál na tu tvé knihu.'

    Pokud jsem ti hezké květiny dál,
    řekl-li jsem,´do tebe jsem se zamiloval´,
    dala bys ruku do mé ruky?

    Kdybych ti dal světě,
    přinesl ti modře z nebe,
    byla bys potom asi moji?

    Rymuje to vůbec?
    .....

    Udělala jsi z mě prvotřidního hlupáka,
    byl jsem tak slepý jak by chlapec mohl být,
    ukradla jsi moje srdci,
    a stejně mě opustila.
     
  20. Swordslayer

    Swordslayer Well-Known Member

    *
    as koláček is masculine, you would use jeden a ten druhý instead

    **
    here is used to express that whatever you are talking about, it's definitely not certain:

    zítra má být pěkně – it is supposed to be nice weather tomorrow
    má jít o téhož dravce, který tu byl spatřen loni – it is supposed to be the same bird of prey, that had been seen around here last year

    As I have deliberately used another nice expression here, jít o, the next few examples are going to deal with it:

    v článku jde o ... – the article is concerned with ...
    článek, ve kterém jde o ... – an article which concerns a ...
    jde (/šlo) mu jen o osobní prospěch – he is (/was) concerned only with his own personal gain
    jde o stejného člověka – it is the same man

    ***
    the first two verses rhyme with each other, the rest would have to be changed a bit :)
     

Share This Page