more on se and si

Discussion in 'Grammar & Pronunciation' started by scrimshaw, Jun 24, 2007.

  1. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Probudil jsem se kvůli tomu, někdo bušil na dvěri mého hotelového pokoje.
    Ten, kdo mě pronásleduje, konečně mě našel. Běžěl jsem do záchodu, abych se skrz okínky vykradl.
    Obluda u dveře vykřikl: 'Ńesnažte utéci.
    Určitě budeš chtít vidět co pro tebe mám.'
    Rozbil jsem okýnko a vyplížil jsem ven.
    Na tmavé ulice byl kůn. Nasedl jsem jej a jel jsem tak rychle jak umím z města. Věděl jsem ale, že nebude dlouho za mnou.
     
  2. Swordslayer

    Swordslayer Well-Known Member

     
  3. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Odplížil jsem se z okýnka, nasedl jsem na koně a utekl jsem z města tak rychle, jak jen jsem dokázal. Nebyl nic přede mnou kromě pustiny ale znál jsem ji dobře. Kdybych mohl se jen dostat na chalupu, byl bych v pezpečí, ale věděl jsem, že svůj náskok dlouho neudržím.
    Už ví, že tam nejsem a jeho špioni už mě hledá.
    Zanechal jsem kulovnice v pokoji a jediná zbraň, co mám u sebe je pistole.
    Musím předpokladat, že každý je nepřítel.
    Už jsem před jim tak dlouho utíkal. Myslí si, že zvlastní moje duše ale nikdo nevlastní mpje duše kromě mě. Kdybych mohl se vrátit do dni, kdy jsem ho poprvé uviděl, nikdy bych nedovolil, že mi pomohl. Neviděl jsem tehdy, že on byl d'ábel. Měl jsem tehdy potíže, ale to nebyli nic oproti potížím, které mám ted'. Nikdy se vzdám.
    Právě ted' přejíždím tichou pustinu, svět vypadá tak klidně, ale dobře vím, že by všechno to mohlo rychle změnit.
     
  4. Swordslayer

    Swordslayer Well-Known Member

    *
    Přede mnou nebylo nic kromě pustiny, ale tu jsem znal dobře.
    Přede mnou nic nebylo, až na pustinu, ale v té jsem se vyznal.
     
  5. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Přejížděl jsem na koni pustinu nezimnější noc roku. Chtěl jsem se dostat na hory v dálce. Když jsem se blížil brod, zaslechl jsem další jezdů za mnou, blíži se rychle. Rychle jsem z cesty ustoupil, presně včas, a díval jsem jak pět jezdců přejeli brod a zmizeli do tmě. Nechtěl jsem si dokonce i myslet na to, kam jedou a proč. Určitě dělali takovou d'ábelskou práci.
    Nejhorší je, že bez pochyb jdou po mě.
    Věděl jsem, že svůj náskok dlouho neudržím, ale tušil jsem, že jsem měl větší náskok než to.
    Otačil jsem se k jihu a jel jsem podél řeku.

    Cesta k zníčení.
    Procházel jsem cestou k zníčení, ale jsem si to tehdy neuvědomoval. Hleděl jsem si svého, a nesnažil jsem se nezlobit nikoho. Jen jsem se snažil dostat k takovému neznamému cílu. Nevěděl jsem kam smeřuji, ale věděl jsem, že se musím tam dostat. Nebyl zádný způsob, jaké jsem mohl vědět, že by cestou byli tak mnoho bezpecných lečků. Ohlédl jsem, abych uviděl jak dlouho už jsem šel, ale to mě moc nepotěšil, protože jsem si dobře uvědomoval toho, jak daleko ještě musím jít.
    Kdybych věděl předem, co mě čekalo na konci cestu, nešel bych dál.
     
  6. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

    *
    the number controls the form:
    jeden jezdec přejel
    dva,tři,čtyři jezdci přejeli
    pět , 6, ++ jezdců přejelo
    101 jezdec přejel or 101 jezdců přejelo
    102 jezdci přejeli or 102 jezdců přejelo
    105 jezdců přejelo
    pětice jezdců přejela
    dvojice jezdců přejela
    pár jezdců přejel
    houf jezdců přejel
    tlupa jezdců přejela 8)
    **
    řítil jsem se do záhuby
    ***
    kolik (cesty) už jsem ušel
     
  7. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Jak bych se mohl dozvědět, že cesta, kterou jsem procházel, byla cest k zániku. Vypadala stejně jako všechny ostatní cesty, na které jsem cestoval. Nikdo mi řekl, že tohle je jiná. A tak jsem šel dál. Kdy se ohlíždím zpátky, vidím všěchny značky, kterým jsem se vyhnul.
    Je to jako jsem byl slepý nebo jsem prostě nechtěl vídět co bylo přešně před sebou. Nemohu dávat vinnu nikomu kromě sebe.
    Zbloudil jsem z spravné a spravidlivé cesty dávno.

    Ted' ježdím se těmí černými jezdci, které jsem se jednou tak bál.
    Ježdíme územím a nechali za sebou jen smrt' a miserie. Prodal jsem svůj duši d'ábla a jsem jeho sluha, stejně jako moje společnosti.
    Já je nemám rád a oni mě nemají radi, protože vidíme v sobě navzájem všechno co nenávidíme a vidíme v sobě navzájem svoje vlastní slabé stranky.
    Ježdíme každou noc po svoje d'áblskou práci.
    Moje srdce není v mé práci. Raději bych dělal něco jiného, než co dělám, ale nemám na vybranou. Můj úmysl už není můj.
     
  8. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

    *
    co bylo přede mnou (subject "ono") = co jsem měl před sebou (subject "já")
     
  9. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Možná si myslíš, no, pane, dělal jsi ve tvém životě mnoho špatných rozhodnutí. A mohu říci, že máš pravdu, ale dřív než se mě snažíš posoudit, jen žádám, že by ses snažil představit si chvíli v mé kůže.
    Nikdy nebylo v mých plánech, abych se stál tímhle padlým člověkem. Právě naopak. Snažil jsem se zůstat na spravné cestě, snažil jsem de udělat, co je správný, ale s každým krokem se mi zdal, že přede mnou zlý skrýl všechny druhy leček. A bylo moje neštěstí, abych padl do každý z nich.
    Vyplížil jsem se z jedny jen abych padl do druhé.
    Letěl jsem se zlýma vránima a nakonec jsem se jedním z nich stál.
    Stůj co stůj, jednoho dne se obnovím a budu doufajme odpuštěn.
    Moje hříchy nejsou malé a tak bojím se, že ten den je daleko.

    Bud' jsem byl tehdy slepý nebo jsem prostě nechtěl vidět co byl přede mnou. Šel jsem radostně dál cestou k svým vlastním zánikem.
     
  10. Swordslayer

    Swordslayer Well-Known Member

     
  11. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Doufám, že jednoho dne budu opuštěno, ale na to nepočítám.
    Některé hříchy jsou neodpustitelné.
    Snažil jsem se nesejít ze spravné cesty, ale byl jsem slabý a sledoval jsem špatné lidi. Sledoval jsem je dokud nespadli ze skáliny.
    Byl jsem pronásledován už decet let a jsem tak unavený.
    Musím se neustále ohlížet. Vím, že jsou tam někde.
    Nikdy mě nepřestanou pronásledovat.
    Jsem na seznam decet nejvíc chtěný.
    Vzdám.le se, bezpochyby mě zavěsili a to je přesně co si zasloužím.

    Nepokuš se i představit si v mé kůži. Je to neskončená noční můra.

    To je jako uzavření dveře stodoly, po tom, co už se kůn z ni utekl.¨
    Ten vlak už odejel nádraží. Co se stalo, nemůže odestat
    Jsem rád, že jsem ti řekl o tom. Cítím se jako mi spadnul velký kamen ze srdce, mohu zas vzdýchat. Procházel jsem se s hodně nechtěným zavazadllem a začinalo me vytahnout dolů.
    Cítím se ted' jako jsem nový muž.
     
  12. Swordslayer

    Swordslayer Well-Known Member

     
  13. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Od té doby, když jsem naleval moje srdce, je to jako by spadl z srdce velký kamen. Mohu zas volně dýchat.
    Zanechal jsem za sebou neužitečná zavazadla, která mě táhal dolů.
    Procházím se ted' jako svobodný muž.

    Ve snech jsem letěl s dravcy a plaval s rybami, plul jsem starověké moře na starověkou dřevěnou lodě a bojoval jsem po boku Achilesu a Karela velikého, naležel jsem na hory a přejel pustiny na velbloudu. Ve snech je možné všechno. Až zavříš oči v noci, nikdy nevíš kam pojdeš.
    Nikdo neví, jaké nepředstavitelné dobrodružství tě čeká.

    Moje nejhorší noční můra se stala realtou.

    Čekal jsem na řadku v poštu další den, když jsem si všiml, že se všichni na mě dívali. Někdo ukazuje prstem vývěsku na zed'. Na vývěsku byl seznam desetí nejhledanějších zločinců. A moje foto bylo na vrchol seznamu. Vedle fota tohle je co na mě napsali. Tenhle obluda je hledaní kvůli svým četným nevýsloveným zločincům. Zločiny proti lidskosti, které jsou tak hrozné, že nemůžeme tady i na ně napsat, protože nechceme, aby občané ztratili víru v základní dobrotě lidkosti.
    Odložil jsem pero a řitil jsem se z budovy.
     
  14. Swordslayer

    Swordslayer Well-Known Member

    *
    skloňování řeckých a latinských jmen
     
  15. Karel_lerak

    Karel_lerak Well-Known Member

     
  16. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Vyřítil jsem se z budovy, protože vyrešili kdo jsem a nechtěl jsem být pověšen, i když jsem to asi zasloužil.

    Oko za oko, zub za zub. Kdybychom žili podle těch pravidel, byli bychom všichni šlepi, a bez zubů.

    Kdesi jednou na zapadu. Once upon a time in the west. Je, podle mě, jeden z největších filmu, ktery byl kdy udělaný.

    Prší. Vyplížíval jsem se z propasti a sahal jsem po kořen. Kdybych mohl jej jen dosahnout, mohl bych se vytahnout a konečně bych byl zas svobodný. Náhle mi něco popadl na nohu a strhl mě zpět do tmě.

    Popadni býky na rohy. Jinak jim budeš nabraný..... Grab the bull by the horns. Otherwise you will be gored by them.

    Využ si den. Po tom, co je pryč, nikdy již nemůžeš jej přivolat.
     
  17. Swordslayer

    Swordslayer Well-Known Member

    *
    Oko za oko a svět bude slepý. --Mahátmá Gándhí
     
  18. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    'Tenkrát na západě' je v mém mínění jeden z nejlepších filmů kdy natočený.
    Část filmu byl natočený v 'Údolí (geologických) památníků' v jihozápadě Spojených státech a část v Špansce.
    Je o tom, železnice z východu se blíží pustinu a časem spojí východní pobřehu s západní pobřehu a s něm příchází bouřka.
    Voda je nejdůležitější věc v pustině a všichní to ví.
    Ti, kteří vlastní železnice jsou nelitostni a šlapou na kohokoli, kdo se proti nim snaži postavit.
    Jsou ve filmu čtyři fantastiští hecreci. Charles Bronson, Henry Fonda, Jason Robards a Claudia Cardinali(italská krasavice).
    Film byl řizený italským Serjio Leone. Proto je znamý jako jeden z 'Spaghetti westerns'.
    Film se tocí kolem pomsty, pravdy a špatný, spravedlnost.
    Dokonce i hudba ve filmu je pamětihodná.
    Doporučuji jej komokoli, kdo ještě jej neuviděl. Je nezapomenutelný.
     
  19. Swordslayer

    Swordslayer Well-Known Member

     
  20. scrimshaw

    scrimshaw Well-Known Member

    Ten film byl vznikl pod taktovkou italského Sergia Leoneho.
    On měl rád natočit tvaře v takvoým způsobem, že tvař splnil celou obrazovku a kamera zůstávála na tvař dlouho. Je to styl dost dramatichého.


    pod taktovkou :D
     

Share This Page